امروزدوشنبه, 31 ارديبهشت 1397-- Monday May 21 2018

ساعت 09:31:59

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

آیت الله جوادی آملي: آشپزخانه open اسلامی نیست

سه شنبه, 24 خرداد 1390 ساعت 12:26 کدخبر :1476
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

 

اشاره: هفته پيش اعضاي کمیته تخصصی شهرسازی سازمان نظام مهندسی کشور با حضرت آيت الله جوادي آملي فقيه و حكيم برجسته حوزه هاي علميه ديدار كردند. در اين ديدار، آيت الله جوادي به بيان نكات مهم و نغزي پيرامون معماري اسلامي پرداخت كه به جهت اهميت و به اميد رعايت برخي از اين نكات در خانه سازي هاي شهر ما، در ادامه مي آيد.

 

آیت الله جوادی آملی با اشاره مشکلات جوانان گفت: عده‌ای از جوانان از بی ‌مسکنی رنج می ‌برند که همین امر موجب تاخیر در ازدواج می‌ شود که این شرایط باعث بوجود آمد فساد در جامعه خواهد شد.

به گزارش خبرگزاري مهر، آیت الله العظمی عبدالله جوادی آملی در دیدار اعضای کمیته تخصصی شهرسازی سازمان نظام مهندسی کشور با بیان اینکه در شهرسازی و معماری هر انچه که عقل آن را فهمید‌‌ همان ملاک است افزود: خانه نمور و تاریک جایی برای زندگی نیست.

وی افزود: معماری اسلامی بدان معنی نیست که آیه ‌ای در قرآن باشد تا بر اساس آن عمل کرد اما اینگونه می ‌توان عنوان کرد اگر هر چیزی از ابتدا تا انتهای آن محکم و علمی نباشد و بر این اساس عمل نشود آن امر اسلامی نیست.

عقل یکی از محوری ‌ترین ادله دین است

وی با بیان اینکه عقل یکی از محوری‌ترین عدله دین است ابراز داشت: کمتر آیه ‌ای درقرآن وجود دارد که مخاطب آن عقلا نباشند و خداوند بار‌ها در قرآن با عناوین مختلف عاقلان را خطاب قرار داده است.

آیت الله جوادی آملی عنوان کرد: ملتی که به پیشرفت ‌های علمی در ابعاد مختلف دست نیابد نمی ‌توان به آن مسلمان گفت و چیزی که عقل آن را نمی ‌پسندد اسلامی نیست.

معماری اسلامی به معنای معماری عمیق علمی است

وی با تاکید بر اینکه معماری اسلامی یعنی معماری عمیق علمی افزود: در روایتی آمده است که پیامبر (ص) به شخصی که در حال کندن قبر بود تاکید کرد که قبری مستحکم بسازد و این امر نشاندهنده تاکید اسلام بر انجام کارهای اصولی است.

ساخت آشپزخانه open اسلامی نیست

استاد برجسته حوزه علمیه قم عقل، استدلال و برهان را عنصری‌ ترین محور در ساخت و ساز اسلامی عنوان کرد و افزود: ساختن خانه ‌های با آشپزخانه ‌های به اصطلاح open که در آن صاحبخانه نتواند خود را از مهمان مصون و مستور نگه دارد اسلامی نیست.

مفسر بزرگ قرآن کریم ادامه داد: زن باید هنگامی که در خانه مهمانی وجود دارد بتواند بدون آنکه در معرض دید مهمان باشد کارهای خود را انجام دهد و از نگاه دیگران مصون و محفوظ بماند.

خانه‌ها به گونه‌ای ساخته شوند که بر دیگر منازل مشرف نباشند

آیت الله جوادی آملی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به رعایت برخی از اولویت‌ها در ساخت و ساز اظهار داشت: نمای بیرون منازل باید طوری طراحی شود كه خانه ساخته شده بر دیگر منزل ‌ها اشراف نداشته باشد و دیگران نیز نتوانند از بیرون داخل خانه را نگاه کنند.

وی اضافه کرد: منازل در کشورهای غربی دیوار خاصی ندارند و از طریق نرده از یکدیگر جدا می ‌شوند و این به دلیل آن است که آن‌ ها منزل را به جای پرورشگاه و دین ‌گاه، آسایشگاه می ‌پندارند.

مفسر بزرگ قرآن کریم در ادامه با بیان اینکه باید در ساخت خانه ‌ها دقت کرد تا اتاق‌ ها رو به قبله باشد ابراز داشت: در معماری ‌های اسلامی باید مکانی را در خانه برای اقامه نماز خانواده در نظر گرفت.

اختصاص محلی برای دعا و نماز در خانه

وی افزود: اتاقی در خانه به عنوان مصلا باید در نظر گرفته شود چرا که در هنگام نیازمندی انسان باید جایی را برای دعا و نیایش داشته باشد.

آیت الله جوادی آملی اضافه کرد: مکان دعا می‌تواند بسیار موثر باشد و از طرفی در روایات آمده است اگر کسی در هنگام جان دادن با دشواری روبرو شده است او را به مکانی ببرید که در آن مکان نماز اقامه می‌کرد.

این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: مرگ از پوست در آمدن است، انسان مرگ را می ‌میراند و در صحنه مصاف با آن پیروز است لذا یک موجود ابدی باید کارهای ابدی انجام دهد و همین است که باید اتاقی به عنوان مصلا در منازل پیش بینی شود.

آیت الله جوادی آملی افزود: شهرسازان می‌باید علاوه بر علوم تخصصی خود بر علوم عمومی و پایه نیز مسلط باشند تا از ایجاد کارهای موازی و اضافه کاری در شهرسازی جلوگیری شود.

شهرسازان و شهرداران با یکدیگر هماهنگ باشند برای دوری از دوباره کاری ‌‌ها

وی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات مردم در کوچه و خیابان کندن مکرر زمین به دلایل مختلف است ابراز داشت: شهرسازان و شهرداران باید با یکدیگر هماهنگ باشند تا از دوباره کاری‌ ها جلوگیری شود چرا که این امر باعث آزرده شدن مردم خواهد شد.

مفسر بزرگ قرآن کریم افزود: شهرسازان باید شهر مورد نظر را به خوبی بشناسند، با کیفیت اداره شهر آشنا باشند، ساختمان سازی را شناخته و در علوم پایه اطلاعات کامل داشته باشند.

آیت الله جوادی آملی در ادامه با اشاره به بی‌مسکنی برخی از افراد جامعه به خصوص جوانان عنوان کرد: باید زمینه‌ای فراهم شود تا زمین ‌های فراوانی که در دست زمین خواران است از آن ‌ها گرفته شود و به افراد بی ‌بضاعت داده تا آن ‌ها بتوانند مشکل مسکن خود را حل کنند.

توجه به رفع مشکلات جوانان

وی ادامه داد: در اثر بی ‌مسکنی عده‌ای از جوانان رنج می ‌برند و نمی ‌توانند ازدواج و تشکیل خانواده دهند و این شرایط باعث بوجود آمد فساد در جامعه خواهد شد که اگر در راستای حل این مشکل قدمی برداشته شود خدمت بزرگی به جامعه خواهد شد.

این مرجع تقلید با بیان اینکه اگر جامعه ‌ای آسیب دید آنوقت همه در معرض خطر قرار خواهند گرفت افزود: امروز کشور ما دارای برکات و زمین‌ها فراوانی است و باید از این ظرفیت حداکثر استفاده را کرد.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید