امروزسه شنبه, 01 خرداد 1397-- Tuesday May 22 2018

ساعت 21:49:37

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

در رده سنی 10 تا 49 سال:

از کلاس های نهضت سواد آموزی تا صندلی دانشگاه

یکشنبه, 12 آبان 1392 ساعت 10:13 کدخبر :6279
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
ماجرای مادربزرگ 67 ساله خمینی شهری که به دانشگاه رفت

با توجه به تأكيد دين اسلام بر علم آموزي و با پيروزي انقلاب اسلامی، حضرت امام خميني(ره) در 7 دي 1358 حکم به تشكيل نهضت سوادآموزي را صادر کردند و اين ارگان فعاليت خود را در سراسر كشور براي ريشه كني بي سوادي آغاز كرد. براي آشنايي با نحوه فعاليت اين ارگان در شهرستان، به سراغ آقاي محمدي و همكارانشان در نهضت سوادآموزي واقع در مديريت آموزش و پرورش شهرستان رفتيم.
به گفته وی، نهضت فعاليت رسمي خود را در شهرستان از سال 1360 شروع كرده و تا امروز حدود 44000  سوادآموز در كلاس هاي آن شركت كرده و باسواد شده اند.
وی می گوید: در طي اين دوران بعضي اوقات ارگان مستقل و برخي اوقات وابسته به آموزش و پرورش بوده است و از ابتداي سال 88 اين ارگان مستقل اعلام شده و از نظر مالي از آموزش و پروش جدا شده ولي هنوز از حمايت هاي اين ارگان بهره مند است تا در آينده با توجه به چارت سازماني تدوين شده، مستقل شود.
4 مركز فعال نهضت سوادآموزی شهرستان عبارتند از: اباصالح(عج) 1 و2 و حضرت مهدي(عج) جوي آباد و مركز دستگرد؛ که در این مراکز علاوه بر سواد آموزي، كلاس هاي مهارتهاي زندگي شامل خياطي، آشپزي، مكرومه بافي و كامپيوتر برگزار می کند. سوادآموزان در اين مراكز سوادآموزي؛ دوره هاي مقدماتي، تكميلي، پاياني و پنجم ابتدائي را طي كرده و براي ادامه مقاطع تحصيلي به مراكز شبانه يا روزانه بزرگسالان هدايت مي شوند.
به گفته مدیر نهضت در خمینی شهر، براي جلوگيري از مسأله رجعت به بي سوادي گروه هاي پيگير وجود دارد. اين گروه ها كتاب هاي مخصوص دارند كه افراد نوسواد از آن استفاده كرده و هفته اي يك بار كلاس درس براي رفع اشكال برگزار مي شود. كتابي به تازگي توسط آموزشياران و نوسوادان خميني شهري به نام آداب شهروندي براي اين كلاسها تدوين شده که به زودي در اختيار نوسوادان قرار مي گيرد.
محمدي در ادامه گفتگو با فرصت افزود: «قبل از انقلاب، میزان باسوادي شهرستان 50 درصد بوده كه هم اكنون مي توانيم با افتخار بگوييم در بين افراد 10 تا 49 سال، 94 درصد باسواد داريم. وی با بیان اینکه جشن هاي شكرگذاري رفع بیسوادی را در این رده سنی، در روستاهاي قلعه اميريه و تيرانچي برگزار کرده ایم و كوشك، اصغر آباد و خميني شهر به اين جشن نزديك هستند افزود: ان-شاءا... در سال 90 ما هيچ بي سوادي در اين رده سني نداشته باشيم.
محمدی درخصوص سوادآموزانی که مدارج تحصیلی را طی کرده اند گفت: در بين سوادآموزان افراد موفقي مثل خانم ها كشاورز، موگويي، عابدي، لوائي و آقاي غفورزاده وجود دارند كه از كلاس هاي نهضت به سطح ديپلم و بالاتر رسيده اند.

آموزشياران
آموزشياران نهضت از ابتداي تأسيس اين نهاد مقدس وظيفه سنگيني را بر عهده گرفتند. اين عزيزان مسؤوليت جذب، ثبت نام، نگهداري، آموزش سواد و مهارت هاي اساسي زندگي سواد آموزان را بر عهده دارند.
محمدی درباره این قشر تلاشگر می گوید: آموزشياران با مسائل گوناگوني مثل بحث هاي استخدامي، حقوق و مزايا، شرايط سخت و طاقت فرساي بعضي مكان ها براي تشكيل كلاس درس، صحبتهاي طولاني با افراد بي سواد جهت جذب آنها، نداشتن تعطيلات در طول سال و... مواجه بوده ولي با اين حال هيچگاه وظيفه سوادآموزي خود را فراموش نكرده و به فعاليت خود ادامه داده اند. وی تعداد آموزشياران نهضت شهرستان خميني شهر را 800 نفر اعلام می کند كه 600 نفر آنها در طول اين سال ها جذب آموزش و پرورش شده اند. وی با بیان اینکه فعلاً 70 آموزشيار در مراكز سوادآموزي مشغول فعالیت اند می افزاید: آموزشياران داراي مدارک فوق ديپلم، كارشناسي و كارشناسي ارشد هستند و تعداد آموزشياران خانم بيشتر از آقایان است.
وی می افزاید: ما به علت كمبود آموزشيار برادر، قادر به پذيرش بي سواداني كه حضوري يا تلفني تقاضاي كلاس دارند، نيستيم  البته براي رفع اين مشكل، طرحي به اسم طرح سبز داريم كه فرد پس از طي مراحلي مي تواند از شخص باسوادي آموزش ببیند و در مراحل بعدی فرد نوسواد گزينش شده و حقوق آموزشياری پرداخت شود.

پاي صحبت يكسوادآموز منتخب
پنج تن جلو، من عقب
بعد از گفتگو با مدیر نهضت سوادآموزی خمینی شهر، در دفتر نهضت خواهران با یک سوادآموز منتخب گفتگو کردیم. نام فاميلش كشاورز است. شايد شما هم مثل سازمان سنجش بگوييد تاريخ تولدش را اشتباه نوشته و براي اثباتش بخواهيد خودش را ببينيد. حال ما را امين خود دانسته و بدانيد او متولد 1321 و از اهالي شهر شاهد درچه است. به گفته خودش آن روزها چند مكتب خانه بود كه تعداد معدودي در آن اصول دين و قرآن مي خواندند. در نوجواني عروس مي شود و اين شروع يك زندگي پرهياهو براي اوست. پس از پيروزي انقلاب در كلاسهاي نهضت با تشويق و پيگيري مداوم همسرش شركت مي كند.
با شروع جنگ تحميلي، همسر عازم جبهه مي شود و او را با چند كودك و درس و زندگي تنها مي-گذارد. چندی بعد پسر 16 ساله اش هم به دنبال پدر راهي جبهه می شود.
همسرش – شهید رمضان پناهي - در سال 1364 در منطقه عملياتي فاو عراق مجروح و پس از چند ساعت به شهادت مي رسد. در وصيت نامه اش نوشته بود كه او بايد براي 9 يادگارش هم پدر باشد هم مادر. امام و انقلاب را تنها نگذارد و در مقابل دشمنان تجاوزگر بايستد. بعد از مدتي پسر مجروح - آن هم از نوع شيميايي - به خانه بازگشت.
براي تربيت بچه ها نان مي پخت، گلدوزي و خياطي مي كرد، درس مي خواند، براي خانه نيم سازشان مصالح فراهم مي كرد و...
از اول درس خواندن تا پايان پنجم ابتدائي 6 سال طول كشيد. در سال 1380 ديپلم كار و دانش در رشته خياطي كسب كرد. بعد از آن 7 سال به خاطر بچه ها درس را ترك نمود. البته كمك به ديگران در حد توان، فرماندهي 17 ساله پايگاه بسيج، برگزاري كلاس قرآن در منزل و فعاليتهاي اجتماعي اش را ادامه داد.
سال گذشته در كنكور امتحان داد و پيش دانشگاهي را در رشته انساني و با رتبه 460 بدون استفاده از سهيمه شاهد در دانشگاه قبول شد.
رتبه اش براي شركت در تمامي دانشگاه هاي دولتي، پيام نور و تربيت معلم مناسب بود. او تربيت معلم قرآن را انتخاب كرد ولي به جهت شرط سني نتوانست در آن تحصيل كند و سرانجام دانشكده معارف قرآني غير انتفاعي رهنان را براي كسب معارف اسلامي انتخاب كرد.
حالا اين مادر بزرگ 67 ساله درچه اي با اينكه انگشتانش بر اثر فعالیت زياد و عمل جراحي توانايي گرفتن قلم را ندارد، هفته اي چهار روز سركلاس حاضر مي شود و براي امتحان آخر ترم، همكلاسي هايش جزوه تكثير مي كنند. براي امتحان هم يك نفر كنارش مي نشيند، هر چه او مي-گويد مي نويسد. براي ترم جديد هم 14 واحد گرفته است.
از او پرسیدم با این کهولت سن و سختی جسمی، چرا درس مي خواني؟ گفت: دوست دارم اگر مطلبي مي آموزم باعث دست گيری مردم در اين دنيا و عاقبت بخيري آخرتم باشد. با جسم كه ديگر نمي توانم به كسي كمك كنم اگر توانستم با زبانم كمك مي كنم. سال هاست كه وقت اذان كه بيدار مي شود، ديگر تا شب وقتي براي استراحت نيست.
مي گوييم اين همه همت را از كجا آورده ايد؟ مي گويد: هميشه به خدا توكل كرده ام و از ائمه مدد خواسته ام.
حرف هاي زيادي براي گفتن بود، ولي مادربزرگ مهربان ما مهمان داشت و ما بيش از اين مزاحم اوقات طلايي اش نشديم.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید