امروزيكشنبه, 30 ارديبهشت 1397-- Sunday May 20 2018

ساعت 22:07:38

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

اصول شش گانه ضروری در حفظ سلامتی و پیشگیری از بیماری ها- 1

چهارشنبه, 27 آذر 1392 ساعت 11:21 کدخبر :6670
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : سعیدرضا فاطمی نیا
در این مقال به بررسی یکی از اصلی ترین پایه های مباحث طب سنتی که برای تفهیم بسیاری از مطالب این طب، لازم و ضروری است پرداخته می شود.


 مبحث اصول شش گانه ضروری در حفظ سلامتی و پیشگیری از بیماری ها از جمله دقیق ترین و عمیق ترین نظرات حکمای ایران زمین می باشد که ذیلا به آن اشاره می شود.

سته ضروریه:
سته ضروریه یا شش اصل ضروری برای حفظ سلامتی انسان از مباحث بسیار ارزشمند طب قدیم است به نظر حکما برای حفظ سلامتی و یا ایجاد بیماری شش اصل ضروری وجود دارد که اگر حالت اعتدال داشته باشند موجب حفظ سلامت (حفظ الصحه) می شوند و در غیر این صورت معمولا در درازمدت و گاهی نیز به صورت حاد فرد دچار مشکل و بیماری می شود. سید اسماعیل جرجانی در کتاب "خفی علایی" این چنین می فرماید: "بباید دانستن که اسباب تندرستی و بیماری شش نفع است و طبیبان آن را اسباب السته گویند و آن:  "1) هوا و 2) حرکت و سکون و 3) خواب و بیداری و 4) طعام و شراب و 5) استفراغ و احتقان و 6) اعراض نفسانی" است.


حکمای دانشمند و فرزانه سعی و تلاش اصلی خود را در زمینه حفظ سلامتی فرد و جامعه متمرکز می کردند و با وضع قوانین و دستورات ساده و ترویج آن ها به صورت دستورالعمل های ساده در رابطه با بهداشت آب و هوا و غذا، فعالیت بدنی متعادل، خواب و بیداری و به خصوص بهداشت روانی موجبات سلامتی جامعه را فراهم می آوردند و در تعریف طب همواره حفظ تندرستی و سلامت را ابتدا متذکر می شدند و آن را جزو وظایف اصلی طبیب و حکم می دانستند. به  هر تقدیر از دیدگاه حکمای طب سنتی ایران مهمترین ابزار در حفظ تندرستی و همچنین در درمان بیماری "سته ضروریه" می باشد.

1- آب و هوا (الاهویه): حکما برای هوا ارزش خاصی قائل بودند و به نقش مهم  هوای سالم در حفظ سلامتی توجه داشتند. وظیفه هوا ترویج قلب و روح حیوانی می باشد. چون فشار روح حیوانی قلب است و این روح خود منشا روح نفسانی و طبیعی است پس اختلال در روح حیوانی در همه افعال اثر می گذارد. روح حیوانی در اثر فعالیت به حالت بخارات دودناک در می آید که اگر در بدن بمانند حرارت غریزی را بالا می برند. و اگر هوای تازه به بدن نرسد مرگ رخ می دهد. هوا در ایجاد نشاط و جلوگیری از خستگی و افزایش انرژی و تنظیم حالات روحی و روانی نقش قابل توجهی دارد.
هوا تابع شرایط فصول و اقالیم و اماکن مختلف می باشد که می توانند باعث اصلاح یا تخریب هوا شوند.

- فصول: در یک فصل گرم ممکن است به تدریج در اثر طراوت خشکی غلبه کند در نتیجه در فصل تابستان بیماری افراد با مزاج گرم و خشک بدتر می شود و بهتر است این افراد در فصول گرم به مناطق با هوای گرم و مرطوب مسافرت کنند و یا بالعکس افراد با مزاج  سرد و تر در زمستان دچار بیماری های  مفصلی و پوستی می شوند و بهتر است در صورت امکان به مناطق گرم بروند تا سلامت خود را حفظ کنند.

- بادها: بادهای مختلف روی سلامتی تاثیر دارند. ممکن است باد جنوب گرم و تر و باد شمال سرد و خشک  باشد (بسته به موقعیت جغرافیایی) اما باد صبا که از مشرق می وزد و نیز باد دبور که از مغرب می وزد معتدل هستند و فرد کمترین انرژی را برای تطبیق با شرایط محیطی در برابر این بادها صرف می کند.

- مجاورت کوه ها: رطوبت در مجاورت کوهستان ها کم است و آب و هوای سرد و خشک دارند.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید