امروزدوشنبه, 05 آبان 1399-- Monday Oct 26 2020

ساعت 01:16:22

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

مدیرکل حفاظت‌محیط زیست اصفهان در گفت‌وگو با ایلنا:

بیابان‌زایی در اصفهان شدت گرفته است/خشکی زاینده‌رود به گردوغبار دامن می‌زند

یکشنبه, 10 آبان 1394 ساعت 10:08 کدخبر :9604
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

مدیرکل حفاظت€Œمحیط زیست اصفهان با بیان اینکه یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار کانون بحران فرسایش بادی در اصفهان وجود دارد، گفت: وجود برخی صنایع و خشکی تالاب€Œها و همچنین خشکی زاینده€Œرود به این گردو غبار دامن می€Œزند.

حمید ظهرابی در گفت€Œوگو با خبرنگار ایلنا در ارتباط با بروز پدیده گرد و غبار در استان اصفهان گفت: اصفهان استانی است که نزدیک به ۳۳ درصد مساحت آن را مناطق بیابانی تشکیل می€Œدهد و از این میزان یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار به کانون بحرانی فرسایش بادی تبدیل شده است که ۲۴۰ -۲۵۰ هکتار آن نزدیک شهر اصفهان قرار دارد که می€Œتوانند منشا ایجاد گردو غبار محیطی باشد.€Œاین کانون€Œها سبب شده است که در نقاط دارای ایستگاه سنجش، غلظت آلاینده€Œهای ذرات معلق ۲ و نیم میکرونی اعدادی را نشان دهد که نیاز شدید به برنامه ریزی و مدیریت در این عرصه€Œها احساس شود.

وی ادامه داد: از طرف دیگر استقرار ۶۰۰ واحد معدنی مختلف در شهر اصفهان و صنایع مختلف در اطراف شهر که شامل برخی فعالیت€Œهای آلاینده€Œای مانند ۱۲۰ واحد سنتی تولید گچ، ۱۵۰ واحد سنتی تولید آجر، ۵۰۰ واحد صنفی ریخته€Œگری سنتی در داخل شهر، تعدادی واحد صنعتی بزرگ که در رابطه با کانی€Œهای غیر فلزی فعالیت می€Œ€Œکنند، ۲۰۰ واحد سنگ بری و صنایع بزرگ فولادی کشور نیز می€Œتوانند؛ منشا ایجاد گرد و غبار باشند و به همه این€Œها آلاینده€Œهای ناشی از فعالیت خودرو€Œها و سوخت را که ذرات خطرناک میکرونی تولید می€Œکنند را نیز باید اضافه کرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان افزود: در کنار این مجموعه، ۵ معدن سطحی تولید گچ نیز وجود دارد که با تخریب سطح زیادی از عرصه€Œها و قسمت€Œهای تثبیت شده خاک و€Œ€Œ رها کردن بخش€Œهای تخریب شده، نقش مهمی را در افزایش کانون€Œهای فرسایش بادی ایجاد می€Œکنند که با فعالیت€Œهای در حال انجام هم منابع مصرف کننده این معادن را متوقف خواهیم کرد و هم از طریق شورای معادن کشور پیگیری کرده€Œایم تا بتوانیم فعالیت آن€Œها را به صورت قانونی متوقف کنیم، زیرا رونق اقتصادی که این معادن ایجاد می€Œکنند، بسیار کمتر از خساراتی است که به این منطقه وارد می€Œکنند.

وی با اشاره به اینکه مشکلات مربوط به تالاب€Œهای این استان نیز به پدیده گرد وغبار در اصفهان دامن زده است، اظهار کرد: هر حوضه آبریزی مانند یک سیستم زنده€Œاست، هر قسمتی از آنکه آسیب ببیند سبب آسیب دیدن دیگر بخش€Œها می€Œشود. در حال حاضر کمبود آب در زاینده رود، عدم تامین حقآبه تالاب بین€Œالمللی گاو خونی، افت آبهای زیرزمینی منطقه و کاهش رطوبت منطقه باعث شده است که بیابان€Œزایی به شدت در منطقه شرق اصفهان افزایش پیدا کند و منجر به شوری اراضی و ایجاد مداوم کانون€Œهای جدید فرسایش بادی شود.

ظهرابی تصریح کرد: افت آبهای زیر زمینی، کاهش سطح پوشش گیاهی و ازبین رفتن رطوبت خاک نتیجه جز تبدیل شدن زمین به کانون بحران فرسایش بادی ندارد، در کنار آن کمبود آب باعث شده است که بخش عظیمی از اراضی کشاورزی به عنوان اراضی€Œای که آب برایشان قابل تامین نیست، تبدیل به بیابان می€Œشوند و به عنوان عامل ایجاد گردو غبار بر این مشکلات دامن می€Œزنند. خود بستر رودخانه زاینده رود در داخل شهر اصفهان نیز در زمانی که خشک است به عنوان یکی از کانون€Œهای بحرانی عمل می€Œکند و همه این€Œها باعث شده تا اصفهان در شرایط خاصی قرار بگیرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اشاره به اینکه از ابتدای سال تاکنون ۸ جلسه در ارتباط با مدیریت گرد و غبار در استان اصفهان برگزار کرده€Œایم، افزود: این جلسات منجر به ایجاد برنامه جامع مقابله با پدیده گرد و غبار و ذرات معلق منطقه مرکزی اصفهان و به تصویب رسیدن آن در کارگروه استانی مقابله با گرد و غبار شده است. اقدامات این برنامه منجر به کم شدن گردو غبار در طی ۵ ساله آینده می€Œشود و بر اساس آن قرار است که ۸ هزار هکتار از کانون€Œهای بحرانی فرسایش بادی با مشارکت منابع طبیعی، شهرداری و یگان€Œهای نظامی مستقر در منطقه احیا و بازسازی شود، در کنار آن ساماندهی صنایع تولیدی همانند گچ و آجر نیز با جدیت در دستور کار قرار دارد و پیگیری€Œهای زیادی از طرف فرمانداری€Œهای سه شهرستان اصفهان دولت اباد و شاهین شهر در این زمینه شکل گرفته است.

وی تصریح کرد: بر اساس برنامه تهیه شده منابع طبیعی مجموعه€Œای از فعالیت€Œها را متناسب با شرایط هر منطقه مانند مالچ پاشی، نهال کاری، بذر پاشی، استفاده از بادشکن€Œهای طبیعی و مصنوعی در دستور کار قرار می€Œدهد. حذف یکسری از فعالیت€Œهای انسانی که تشدید کننده کانون€Œهای هست نیز از جمله این مواردی است که به طور موازی انجام می€Œشود، حتی نحوه رفت و روب شهری و رسیدگی به غبار ناشی از فعالیت€Œهای ساختمانی مناطق شهری نیز در این برنامه که از سال آینده آغاز می€Œشود، در نظر گرفته€Œشده است. البته برخی فعالیت€Œهای روشن و واضح آن مانند ساماندهی صنایع از همین حالا آغاز شده است.

ظهرابی افزود: انتظار داریم با اجرای دقیق این برنامه در ۵ سال آینده بتوانیم؛ حداقل ۵۰ درصد از مسائلی که باعث افزایش گردو غبار در اصفهان می€Œشود را کنترل کنیم.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید