امروزشنبه, 05 خرداد 1397-- Saturday May 26 2018

ساعت 16:04:11

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

حفره ای در لایه ازن
به مناسبت 26 شهریور ماه (16 سپتامبر ) روز جهانی حفاظت از لایه ازن

حفره ای در لایه ازن

سه شنبه, 26 شهریور 1392 ساعت 08:18 کدخبر :5979
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

کشف حفره ای در لایه ازن در سال 1985 میلادی دنیا را شوکه کرد.
حفره لایه ازن به عنوان یکی از بلاهای بزرگ محیط زیستی قرن حاضر مطرح شده است و سوراخ لایه ازن قسمتی از لایه ازن است که از کمترین غلظت برخوردار است و این حفره برفراز قطب جنوب و در فصل بهار ظاهر می گردد.

 

ازن چیست؟

ازن مولکول 3 اتمی اکسیژن است با فرمول O3 و یکی از گازهای جزئی تشکیل دهنده جو است، بطوری که فضانوردان هنگامی که از بالا به زمین نگاه می کنند هاله ای آبی رنگ به دور کره زمین می بینند که این هاله آبی رنگ لایه ازن است.


پوشش مذکور مثل فیلتری از ورود اشعه مضر ماورای بنفش به درون جو زمین جلوگیری می کند.


این لایه در صورت فشرده شدن ضخامتی برابر 3 میلی متر دارد که این لایه بر فراز استوا ضخیم تر است.


چرا لایه ازن مهم است؟

ورود اشعه ماورای بنفش به محیط زیست باعث ایجاد آلودگی در محیط های زنده و غیر زنده و اکوسیستم ها می شود که این تاثیرات در درازمدت ضمن تهدید محیط زیست خسارت های جبران ناپذیری بر انسان وارد می کند.

نفوذ اشعه ماورای بنفش سبب بروز بیماری های سیستم ایمنی، بیماری ها پوستی (سرطان پوست)، بیماری های چشمی (آب مروارید)، بیماری های ژنتیکی و پیری زودرس می شود. البته ناگفته نماند که مقدار کمی از تابش فرابنفش برای تولید ویتامین D در بدن انسان و درمان بیماری هایی مثل نرمی استخوان و اگزما مفید است.


در فصل تابستان غلظت لایه ازن کاهش می یابد و بعضا هم ممکن است به حد بحرانی و هشدار برسد که برای جلوگیری از نفوذ و تماس این اشعه مضر با بدن بایستی تا حد امکان از حضور در هوای آزاد بین ساعت های 10 تا 16 که اوج تابش خورشید در این ساعات است خودداری کرد و از کرم های ضد آفتاب، عینک آفتابی، کلاه های لبه دار بزرگ و از پوشش مناسب استفاده نمود.


عوامل اصلی تخریب لایه ازن:

1- CFC یا کلرو فلورو کربن ها، این ترکیبات به طور گسترده در اسپری ها و افشانه ها و سیستم های سردکننده (یخچال ها و کولرها) وجود دارد.


2- آفت کش ها، سموم کشاورزی و همچنین ضد عفونی کننده های محصولات کشاورزی مقدار زیادی متیل برمید دارند که باعث تخریب لایه ازن می شود.


3- مواد شوینده و پاک کننده (مقدار زیادی کلروفرم دارند)


4- کودهای شیمیایی ازته.


یادمان باشد محیط زیست میراث گذشتگان نیست / آن را از آیندگان به امانت گرفته ایم ...


وضعیت کیفی هوای شهرمان

بر اساس آمار سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان، وضعیت کیفی هوای خمینی شهر طی 2 هفته اخیر در وضعیت سالمی قرار داشت. لازم به ذکر است که این وضعیت میانگین وضعیت کنونی هواست و ممکن است در برخی روزها آلودگی ناشی از ریزگردها و ذرات گرد و غبار مشخص تر از سایر آلاینده ها باشد.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید