امروزسه شنبه, 01 خرداد 1397-- Tuesday May 22 2018

ساعت 20:19:32

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

دستگاه تصفیه آب بخریم یا نخریم؟

پنجشنبه, 14 اردیبهشت 1391 ساعت 11:52 کدخبر :4040
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : ریحانه منصوری

 

هنوز سال های زیادی از شیوع بیماری ام .اس در جهان نمی‌گذرد و اصفهان همچنان به عنوان دومین نقطه‌ جهان به لحاظ ابتلا به این بیماری است.

دلایل زیادی برای این نوع بیماری عنوان شده است که مهمترین آن " آب " است. شیوع این نوع بیماری و سایر بیماری ها از جمله سنگ کلیه، سرطان، ناراحتی‌های قلبی روز به روز مردم شهرهای اطراف زاینده رود و شهر اصفهان را بر آن داشته است تا درصدد راهی برای رهایی از این نوع بیماری ها باشند. در سال های اخیر تفکری در ذهن اغلب مردم شهرهای حاشیه‌زاینده رود مبنی بر اینکه آب اصفهان نامرغوب و حاوی املاح مضر است شکل گرفته و همین مساله آنان را ترغیب کرده تا در جهت تصفیه‌آب به دنبال راه حلی باشند اما این راه حل به مثابه‌ راه حل" سهراب سپهری" شاعر قریه‌ کاشان نیست که در شعرش تاکید می‌کند، آب را گل نکنیم. شاید او زودتر از همه‌ اهالی اصفهان تمیزی و پاکی آب را دریافته بود.

 

اغلب کارشناسان معتقدند که آب آشامیدنی اصفهان به لحاظ داشتن املاح، استاندارد و از نظر داشتن هر گونه آلودگی از جمله میکروبی و شیمیایی مصون است. صحبت بر سر صحت آلودگی آب اصفهان موضوع تازه ای نیست همچنان که گروهی بر این باورند که آب آشامیدنی سالم نیست و کارشناسان اداره‌ آب خودشان هم از این آب استفاده نمی‌کنند. گروهی بر این باورند که از زمانی که دستگاه تصفیه‌آب استفاده می‌کنند طعم آب عوض شده و همین نشان دهنده‌آلوده بودن آب شهر است و تازه اگرآب شهر آلوده نبود دستگاه های تصفیه آب خانگی رواج نمی یافت اما محققان بر این باورند که در آب  آشامیدنی اصفهان هیچ گونه مشکلی به لحاظ آلودگی‌ها و املاح مشاهده نمی‌شود و تا کنون گزارشی مبنی بر آلودگی آب آشامیدنی در استان اصفهان ارائه نشده است.

مدیر روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب خمینی شهر مي گويد: آب آشامیدنی اصفهان از استاندارهای داخلی و خارجی برخوردار است و تاکنون هیچ گزارشی از آلودگی آب اصفهان نداشته‌ایم. به گفته‌ فرهادی نمونه‌های آب آشامیدنی اصفهان در  آزمایشگاه های مجهزی آزمایش می‌شوند که از جنبه‌های مختلف به ویژه فلزات سنگین مورد آزمایش قرار می‌گیرند و تاکنون هیچ گزارشی از آلودگی آب اصفهان اعلام نشده است. علاوه بر این همه‌ آب های آشامیدنی املاح دارند که اگر این املاح بیش از حد مجاز باشند در دراز مدت برای سلامت مردم نا مناسب است و چنانچه املاح آب کمتر از حد مجاز باشد برای سلامتی مضر خواهد بود . به گفته‌ی او املاح موجود در آب آشامیدنی اصفهان پایین‌تر از حد مجاز است و اگر کمتر از این مقدار باشد مناسب آشامیدن نخواهد بود و از طرفی غلظت آب آشامیدنی اصفهان در حد استاندارهای جهانی ، طبیعی و مفید است و رسوب گذار بودن آن هم مناسب است. وي در خصوص سفره های آب  زیرزمینی اذعان داشت که چاههای آب و سفره های آب زیرزمینی فاقد هرگونه آلودگیست و تغییرات مشاهده شده در آب شهری در مواقع بارندگی به تغییرات حجم آب در تصفیه خانه ها بر می گردد و از آنجا که کار تصفیه بسیار دقیق است به هنگام بارش باران حجم املاح موجود در آب ممکن تغییر کند و باعث سختی بیشتر آب شود  که البته این تغییرات نیز مطابق با استاندار هاست و برای بدن انسان زیان آور نیستند .

هرازگاهی اگر برای قدم زدن به مراکز تجاری و بازرگانی برویم فروشگاههای زیادی را خواهیم دید که اغلبشان فروشنده‌ی دستگاههای تصفیه‌ی آب خانگی‌اند. این روزها نیز اگر برای میهمانی به خانه‌ی دوستان و آشنایان دعوت شوید اغلب و در اکثر خانه‌ها با شیر آب کوچکی در کنار ظرفشویی آشپزخانه‌ها مواجه می‌شویم که بحث بر سر همین شیر کوچک مدتها ادامه می یابد و زنان خانه‌دار و مصرف کننده‌ی آن از زلالی و شفافیت آب تصفیه شده‌ی این دستگاه حرف میزنند و یکدیگر را بر می‌ا‌‌نگیزانند تا از این دستگاه کوچک پر معضل استفاده کنند، دستگاهی که امروز با نوعی جادوگری اذهان و افکار عمومی را فریفته است و مانع از فریاد شبکه‌های بهداشت محیط  شده است و روز به روز قدرتمند تر از قبل سلامت افراد بشر را به سوی انهدام و نابودی پیش می‌برد.

دستگاه هایی که هویتشان  نشات گرفته از خارج کشور است و دست ساخته‌ چین، تایوان، مالزی و کشورهای جنوب شرقی آسیا هستند. دستگاه های تصفیه آب خارجی به دلیل پایین آوردن پارامترها، تولید آب مقطر می‌کنند، آبی که خاصیت خورندگی دارد و موجب تهدید سلامت انسان می‌شود.

به گفته اغلب مبلغان و بازاریابان این نوع دستگاه ها دارای فیلترهای گوناگونند که در هر فیلتری سعی می‌کند تا مقداری از آلودگی آب های تصفیه شده را تصفیه کند برای مثال در یک نوع از دستگاه های تصفیه‌ آب خانگی به ترتیب فیلترهای زیر وجود دارد:

1-    الیافی 5 میکرون: حذف خزه، جلبک، ذرات معلق، ماسه و گل ولای.

2-    فیلترAC  : حذف کلر، بو و طعم نامطبوع.

3-    فیلتر کربن: یون های فلزات.

4-    فیلتر کربن نهایی: حذف بو و طعم نامطلوب.

5-    RO اسمز معکوس: حذف املاح موجود در آب (باکتری ها، شوری آب، سرب، مس، جیوه، سدیم و املاح مضر).

6-    فیلتر طعم دهنده: افزودن منیزیم و کلسیم.

به نظر مهندس حاج حیدری مسوول سابق واحد بهداشت محیط شبکه بهداشت خمینی شهر، مواد معلقی در آب اصفهان وجود ندارد که نیاز به تصفیه‌مجدد آب داشته باشد و دستگاه های تصفیه آب خانگی صرفا از نوع ذغال فعال جهت تصفیه‌آب استفاده می‌کنند و معتقدند که ذغال فعال قادر به جذب جلبک ها و خزه‌های آب است در صورتی که در فرآیند تصفیه‌ آب شهری عملیات کلرزنی صورت می‌گیرد که کلرزنی خود عاملی برای از بین بردن خزه‌ها و جلبک هاست و چگونه ممکن است با وجود کلر و افزایش PH آب، خزه‌ها و جلبک ها در آب وجود داشته باشد؟ همچنین در دستگاه های تصفیه آب خانگی گاهی ذغال خود منشا آلودگی هاست. به این طریق که آلودگی را از محیط اطراف جذب می‌کند و چنانچه آن را در جایگاه فیلتر به موقع تعویض نکنند آلودگی ها و بیماری ها را به همراه دارد و در واقع به مثابه زمانی عمل می‌کند که به منظور گرفتن بوی نامطبوع یخچال از آن استفاده می‌شود. ناگفته نماند که دستگاه تصفیه آب خانگی در مقایسه با روند تصفیه‌آب شهری حجم اندکی از آب را برای تصفیه در بر می‌گیرد در صورتی که در روند تصفیه آب شهری ما با حجم انبوهی از آب ها مواجیم. تحقیقات شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان نشان می‌دهد که این دستگاه ها صرفا از طریق تبلیغ و تغییر افکار عمومی مردم استان اصفهان توانسته است به فروش ویژه‌ای دست یابند در صورتی که کارایی چندانی ندارند و حتی گاهی از طریق الکترولیزه کردن آب و افزایش جریان الکتریسیته‌در آب منجر به جداسازی یون های مثبت و منفی در آب می‌شوند و در بسیاری از موارد، همین جریان املاح معدنی مورد نیاز بدن انسان را از بین می‌برد و آبی مشابه آب مقطر ارائه می‌کند آبی که از نظر خودشان خالی از املاح و مواد مضر است و سلامت افراد را تضمین می کند. گذشته‌از همه‌ این مباحث تبلیغ و اقناع گری بازاریابان این نوع دستگاه ها و عدم ارائه‌گزارشات مفصل از سوی ارگان های بهداشت محیط و شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان زمینه را برای عدم هشیاری و آگاهی دهی به مردم فراهم آورده است وگویا حتی به اندازه‌ شعر موثر  سهراب سپهری شاعر " آب را گل نکنیم "  قادر نیستند تا با به کارگیری رسانه‌های امروزی اعم از روزنامه‌ها یا تبلیغات تلویزیونی به مردم آگاهی دهد و به سرعت جادوگری بازاریابان را منهدم سازند.

نظرات  

 
#25 -1 عرشیا 02 شهریور 1395 ساعت 08:32
را حل همه ی مشکلا اینه که فقط اب تصفیه شده خانگیرو با کمی از اب شهری قاطی کنید دیگه هیچ مشکلی نداره مولتی مینرالم مصرف کنید یک ماه در میان
نقل قول
 
 
#24 -1 امید 30 تیر 1395 ساعت 18:43
واله ما بالاخره موندیم بخریم یا نخریم؟؟!!
نقل قول
 
 
#23 +2 محمد 1357 09 آبان 1394 ساعت 12:19
با سلام خدمت شما عزیزان
مطالب شما رو مطالعه کردم و من حرفم این است که مسئولو یا کارشناسان محترمی که می فرمائید . آب سالم هست و هیچ نیازی به دستگاه تصفیه ای نیاز نیست آیا اگه از فامیلتون یا آشناهاتون از این دستگاهها وارد میکرد یا با شما قرارداد می بست باز هم میفرمودین نیاز به هیچ دستگاهی نیست ؟ مطمئنا که نه .
بعدش هم قسم بخورید که ما هم از آبی که از لوله های آب شهری میاد استفاده میکنیم . بدون نصب هیچ دستگاهی .
خدایی راست بگین .
ملت دیگه توان دروغ و ندارن
شماها هرچه دارین از این ملت دارین . پس نون این ملت تو سفرتونه
یه ضربالمثل هست که میگه.
نون و که خوردین حداقل نمکدان و نشگنین
پس به هر چی اعتقاد دارین راستش و بگین
نقل قول
 
 
#22 0 نسرین 09 شهریور 1394 ساعت 11:25
دوستان سلام نظرات همه ی عزیزان محترم ودرست خودم 6ماه درگیر این موضوعذبودم ودر موردش تحقیق کردم آب فقط برای رفع تشنگی و یا داشتن پوست خوب نیست آب سرشار از املاحدمورد نیاز بدنمون هست که نبودش باعث ناراحتی قلبی افزایش فشار خون چربی دیابت و خیلی بیماریهای دیگه میشه همونقدر که آب با سختی بالا ضرر داره آب بدون املاح هم مضره نمیتونیم بگیم کلیه هامونو حفظ کنیم ولی قلب مهم نیست یه راه داره که آب رو به یه نوشیدنی عالی تبدیل کنیم استفاده از دستگاه تصفیه آب به همراه استیک آلکالاین که املاح ضروری آب رو بهش میده تو کشورهایی مثل ژاپن کانادا آمریکا سالیان سال دارن ازش استفاده میکنن تو ایرانم دوسالی هست اومده ولی مردم ازش زیاد اطلاعات ندارن شش ماه خودم روش کار کردم و آزمایش کردم اگه هر کسی هم اطلاعات بیشتر بخواد کمکش میکنمو همه چیزو علمی وساده توضیح میدم به امید روزیکه هيچيك از هوطنام به خاطر نوشیدن آب آلوده به بیماری دچار نشه 09399949874
نقل قول
 
 
#21 0 مشاور 01 شهریور 1394 ساعت 11:55
وزارت بهداشت:دستگاه های تصفیه آب مورد تائید نیست
تهران-ایرنا- رئیس اداره بهداشت آب و فاضلاب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به تبلیغات سوء و کذب برای فروش دستگاه های تصفیه آب توسط برخی افراد،اعلام کرد: دستگاه های تصفیه آب مورد تائید این وزارتخانه نیست.
نقل قول
 
 
#20 +4 مجید 04 خرداد 1394 ساعت 07:48
باید در تصدیق حرف دوستمون بگم ک مشکل اصلی اغلب خط انتقال اب شهری هست ک متاسفانه هم فرسوده و دارای کلی رسوب و زنگار هستند.من در شهرستان چابهار زندگی میکنم.آبی که از لوله کشی شهری این شهر میاد.البته لازم ب ذکره که هر روزم نمیاد.هفته ای 2 بار.این آب داخل حوض انبار ریخته میشه و از اونجا ب داخل ساختمان انتقال پیدا میکنه..چشمتون روز بد نبینه.هر 3 ماه ب اندازه 10 سانت فقط رسوبات و زنگار از داخل این آب میاد و توی حوض انبار ته نشین میشه.اونوقت این آقایون میگن آب شهری هیچ نیازی نداره و هزینه اضافی هست.چرا با خودتون لااقل صادق نیستید.دلم میخاد همینایی ک این حرفارو میزنن کسی باشه برن توی خونه های خودشون ببینن واقعا اینا از اب لوله کشی شهری برای شرب استفاده میکنن؟یا اینکه خودشون رو تافته جدا بافته از بقیه میدونن که قطعانم همینه.بابا مردم جونشون رو از سر راه ک نیاوردن.حرف این اقایون مثلا کارشناس درست.بله توی تصفیه خونه اون آب همه کار روش میشه ولی از اونجا به بعد چی؟؟لوله های بی کیفیتی ک زنگ میزنن از داخل و بعد از مدتیم میبینم ک میترکن اونا چی.اول بیاید اگ واقعا وجدان دارین لوله های مستعمل و قدیمی رو از رده خارج کنین بجاش لوله استاندارد و جدید غیر فلزی بزارید خب مسلما اون موقه مردم سرشون درد نمیکنه که پول اضافی بدن.
نقل قول
 
 
#19 -2 اسي 30 مهر 1393 ساعت 11:47
سلام.
جالب خبش نفهميديم کدومش درسته.ضد و نقيضه نظرات.
نقل قول
 
 
#18 -1 سجی 02 شهریور 1393 ساعت 10:07
اب تصویه خانگی لازمه حالا اگه املاحشم گرفتشه بااین پرخوریا که ما داریم جبران میشه!!!!پس خوبه از اب سالم و تصویه خانگی استفادهشه که بدن اب پاکی بدست بیاره....برای جبران کمبود املاح اب غذاها میوهها جبران میکنن.........ما چای رو با اب تصویه درست میکنیم..یبار اب تصویه و چایشو ببینید عمرن لب به اب لوله کشی نخواهید زد!!!
نقل قول
 
 
#17 +4 فتانه 01 مرداد 1393 ساعت 15:04
شمایی که میگین گل ولای پس ازبازکردن سردوش میبینین اون به خاطراینه که درطول زمان املاح معدنی رسوب میکنند.درضمن یخی که اب میشه املاحمعدنیه که رسوب میکنه.اب تصفیه کن تمام املاحی مثل اهن وکلسیم وفلورکه بدن نیازداره راحذف میکنه
نقل قول
 
 
#16 +5 حسین مرغزاری 25 خرداد 1393 ساعت 16:19
با سلام ببخشید کی گفته دستگاه تصفیه اب خانگی خوب نیست من خودم دارم مصرف میکنم وحتی فروشنده هستم اب شهر رو دارم امتحان میکنم سختیش 700 ولی اب تصفیه شده رو به هر اندازه ای که بخوام تنظیم میکنم وسختی اون رو به هر اندازه که بخوام میارم فوق العاده است زمانی که فیلتر 1 رو باز میکنم پر از زنگ لوله و گل داخل لوله شهری بهش میچسبه این دستگاه پس ابم داره یعنی اینکه اب سنگین و نیترات رو به بیرون هدایت میکنه واب خوب و سالم رو به شما تحویل میده من این رو نگفتم که خودم فروشنده این دستگاهم فقط برای روشن شدن این که این دستگاه معجزه میکنه
نقل قول
 
 
#15 +4 lمهندس 16 خرداد 1393 ساعت 11:17
سلام
ابتدا تشکر میکنم از مطالبتون حال چه مفید ثمر باشد و چه نباشد

ما تو خونمون دستگاه تصفیه اب نداریم اما از طعم بد اب تو عذابیم
تو شهر تهران شاید مناطق بالاشهر اب خوش طعمی داشته باشن اما هر چی پایین تر بیایم ، خوردن اب غیرفابل تحمل میشه
یه تور به شیر اب حمام وصل کردم و ظرف مدت 3-4ماه داخلش شن جمع شده
برای حل این مشکل چه باید بکنیم؟
بنظر من دستگاه تصفیه اب برا مناطفی مثل ما که ابش چنین حالاتی رو داره الزامی هست...
نقل قول
 
 
#14 +7 محمد یوسفی 08 اسفند 1392 ساعت 15:02
وجود مواد شیمیایی حاصل از پسابهای خانگی و صنعتی بخصوص در شهرهای بزرگ در درون آبهای زیر زمین کتمان پذیر است وجود نیترات کتمان پذیر است آخر چرا دروغ می گویید هر کس دستگاه تصفیه آب نداشته باشد باید منتظر عواقب بهداشتی برای خود و خانواده اش باشد من که استفاده می کنم و به این چرت و پرت ها گوش نمی ده چون به چشم آلودگیها را در آب می بینم
نقل قول
 
 
#13 +6 هاشم 13 شهریور 1392 ساعت 15:29
با سلام. بديهي است آقاي حاج حيدري يا اطلاعات كافي ندارند و يا صرفاً خواسته اند چيزي گفته باشند. فرايند اسمز معكوس يا R.O. جنبه كاملاً علمي دارد كه بهترين روش براي تصفيه آب محسوب مي شود. بخصوص در شهر هايي مثل شهرهاي ما كه سر چاه هاي فلمن را به شبكه اب آشاميدني متصل كرده و فقط توسط كلر ميكروب هاي آن را از بين مي برند. ليكن كلر نمي تواند سختي آب (منظور همان املاح كلسيم و منيزيم) و ساير فلزات سنگين را حذف نمايد. (در زمان قطع و وصل آب مي توانيد شاهد اين فلزات و رسوبات باشيد). آنچه مسلم است جهت عملكرد ممبران RO، نياز به فرآيند پيش تصفيه مي باشد. لذا هدف فيلتر هاي قبل از آن، حذف ذرات بزرگتر و افزايش طول عمر ممبران اصلي است. در برخي نمونه ها از ساير فيلتر ها براي حذف ساير يون ها مثل سرب و ارسنيك استفاده مي شود كه بعضاً لزومي نيز ندارد.
نقل قول
 
 
#12 +11 مصطفی 31 تیر 1392 ساعت 17:41
متاسفانه ارگانهای دولتی در مواجهه با اینگونه مسایل یا سکوت می کنند یا مصلحت اندیشی.به عنوان مثال درمورد برنج هندی دیدیم که چه افتضاحی شد.از یه طرف هداره استاندارد امار بد میده از یه طرف کرور کرور برنج وارد میشه.در ورد تصفیه اب باید بگم شما دلایل درست و قانع کننده ای برای عدم استفاده از تصفیه اب ارایه نکردید من معتقدم هیچ چیزی تو دنیا وجود نداره که کاملا خوب باشه.دستگاه تصفیه اب محاسن زیادی دارد که بر معایب ان می جربد
نقل قول
 
 
#11 -3 علیرضا 11 فروردین 1392 ساعت 10:12
سلام
اول بگم من خودم کارشناس بهداشت محیط فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هستم و چند مدت هم تو یه شرکت که کارش تصفیه آب و طراحی سیستم های تصفیه آب خانگی و صنعتی هست کار کردم و چندتا سیستم هم طراحی کردم واسه جاهای مختلف اگه بخوام توضیح بدم طولانی میشه ولی مختصر بگم که این دستگاه ها واسه آب آشامیدنی لوله کشی شهری هزینه اضافی هست.
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید