امروزپنجشنبه, 31 خرداد 1397-- Thursday Jun 21 2018

ساعت 03:05:54

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 01:32:35

مصاحبه اختصاصي با يكي از مديران خميني شهري سازمان انرژي اتمي

دهها خمینی شهری در مراکز هسته ای مشغول خدمت و ابتکارند

یکشنبه, 01 اردیبهشت 1392 ساعت 07:47 کدخبر :5451
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : مطهره عباسیان
20 فروردین ماه روز ملی فناوری هسته‌ ای است. صنعتي جديد كه با توانمندی جوانان مستعد و دانشمند این مرز و بوم که گمنام و بي ادعا در جای جای ایران اسلامی مشغول تلاش و مجاهدت شبانه ‌روزی هستند، به دست آمده است.

 شايد شما هم مثل ما متعجب شويد وقتي بدانيد كه جوانان خميني شهري نيز در اين زمينه فعال هستند. جواناني كه تا چند سال پيش در مدارس همين شهر درس خوانده اند و باليده اند و امروز در اين ميدان غرورآفرين -بي آن كه نامشان بر سر زبان ها باشد- مشغول خدمت رساني هستند. جالب است بدانيد كه از مهندس و مدير و كارشناس تا اپراتور و كارگر بيش از 45 نفر از جوانان شهرمان فقط در اصفهان كارمند سازمان انرژي اتمي هستند.
از آنجا كه مصاحبه كردن با شاغلين در اين صنعت آن چنان هم راحت نيست و از آنجا كه بنا به دلايل امنيتي هيچ نشريه اي اجازه نشر اسم و عكس اين عزيزان را ندارد و مطبوعات در صورت مصاحبه، اجازه پرسيدن هر سوالي را هم ندارند،"فرصت"–براي رعايت امانت- ضمن انتشار مصاحبه از درج اسم و عكس پرهيز مي كند. مصاحبه با جواني كه سال ها پيش با انتخاب رشته رياضي-فني در دبيرستان طالقاني خميني شهر گوشه اي از پايه هاي اقتدار ايران سربلند را پي ريزي مي كرد. اميدوارم شاهد روزي باشيم كه پرچم پرافتخار ايران بدون دخالت مزاحمين بر فراز قله هاي انرژي صلح آميز هسته اي بدرخشد.
مهندس... شاغل در بخش ايمني و حفاظت پرسنل سازمان انرژي اتمي
شما اصالتا خميني شهري هستيد؟
بله. متولد خميني شهرم و الان در اصفهان ساكن هستم.
متولد چه سالي؟
1353
مدرك تحصيلي تان؟
مهندسي هسته اي.
از چه سالي در اين صنعت شاغل شديد؟
از سال 82
براي ورود به اين سازمان در چه رشته هايي بايد درس خواند؟
رشته هاي اصلي آن مباحث شيمي، فيزيك، الكترونيك، مكانيك و مهندسي شيمي و... است. كارخانه اي كه در اصفهان است بيشتر مربوط به چرخه سوخت است و اين رشته ها را لازم دارد.
مي دانيد كه چند نفر خميني شهري در اين صنعت فعال هستند؟
آمار دقيقي ندارم ولي در مقايسه با ساير شهرستان هاي استان، تعدادشان نسبتا بالا است. در كليه بخش ها با توجه به اطلاعاتي كه از سال 82 دارم، حدود 45-40 نفر هستند اما ممكن است در اين سال ها بيشتر شده باشند.
زندگي يك كارمند سازمان انرژي هسته اي چه سختي هايي دارد؟
به خاطر اين كه شغل ما با مباحث سياسي عجين شده است، غير از مشكلاتي كه بقيه كارمندان و پرسنل كارخانه هاي صنعتي دارند، ما محدوديت هاي خاصي هم برايمان پيش مي آيد مثل همين مصاحبه كردن، سفرهاي خارجه حتي كربلا و مكه، اين كه هر جايي هر حرفي را نمي توانيم بزنيم، بحث هاي امنيتي دقيقا مثل بچه هاي صنايع دفاع و از اين دست مسائل.
ما براي مصاحبه با شما خيلي تماس گرفتيم؛ علت خاموش بودن موبايلتان هم همين است؟
تلفن همراه ما در محيط كار بايد خاموش باشد؛ تقريبا بيشتر مواقع خاموش است!
اين همه حساسيت و محدوديت به خاطر چيست؟
حساسيت ها به خاطر اطلاعاتي است كه اينجا تهيه و توليد مي شود. يك سري اطلاعاتي كه دانش فني و بومي ما است. خيلي ها مترصد و منتظر اين هستند كه بفهمند در كارخانه هاي هسته اي ما چه خبر است تا به اهداف خصمانه خود برسند. به همين دليل بايد اين دانش بومي مخفي بماند كه براي كشور عزيزمان تبعاتي ايجاد نكند. دقيقا مثل كارخانه ذوب آهن كه سنگ هاي معدني در آن وارد مي شود و با يك دانش فني تبديل به محصولاتي مي شود كه براي كشور كاربرد دارد اما تفاوت در اين است كه در آن كارخانه، سنگ معدني آهن است و در اين كارخانه، اورانيوم. از آنجا كه ما براي اين دانش و محصولات به دست آمده از جايي كمك نمي گيريم، مي طلبد كه اطلاعاتش امن و مخفي باشد.
شغل شما چه مخاطراتي دارد؟
در كارهاي صنعتي هميشه خطرات وجود دارد. منتها كار ما كار با مواد شيميايي است و خطرات خاص خودش را دارد و لذا بحث هاي ايمني اش جدي تر است.
با اين همه حساسيت، چه چيزي در شغلتان جالب و جذاب است كه در آن مانده ايد؟
علاقه من به شغلم دوجانبه است چون اولا متناسب با تحصيلاتم است و از اين كه قدمي در جهت رشد صنعت كشورم برمي دارم برايم غرور آفرين و لذت بخش است. از طرفي چون براي حفظ جان پرسنل خدمت مي كنم؛ پرسنلي كه با عشق و علاقه كار مي كنند، تمام سعي ام اين است تا آنقدر خوب كار كنم كه كمترين آسيب به آنها برسد.
در مورد کلمات زیر آنچه به ذهنتان می رسد، بگویید؟
سانتريفيوژ:
ماشيني كه با آن غني سازي مي كنند.
غني سازي:
فرايند شيميايي تغيير نسبت ايزوتوپ ها.
انرژي هسته اي:
يك انرژي پاك خدادادي.
خانم اشتون:
شخصيتي كه مُهره اي وابسته براي ديكته سياست هاي كثيف غرب است.
مذاكرات آلماتي:
يك واژه سياسي است. برنامه اي كه غرب براي مانع شدن مسلمانان به دسترسي به اهدافشان ترتيب داده است.
فريدون عباسي:
از دانشمندان عزيزي كه از زمان هاي قديم در اين صنعت فعال بوده و گوشه اي از اين فرايند را رهبري مي كند.
خميني شهر:
هر كاري مي كنم براي شهر خودمان و بچه هاي خودمان است.
خاطره اي هسته اي برايمان داريد؟
در سال هاي اول كارم بود كه بازرسان آژانس براي بازديد به اينجا آمده بودند، آقايي به نام هيلي از انگليس كه خودش در اين زمينه صاحب نظر بود؛ وقتي كارخانه ما را با آن شرايط و امكانات ديد، گفت محال است شما بتوانيد در اين جا چيزي توليد كنيد، با اين جوان هايي كه تازه كار هستند و مطمئنا شما ساپورت مي شويد. خلاصه، حرف هايي مي زد كه ما دلسرد شويم. يادم مي آيد كه در آن زمان با شركتي چيني قرارداد بسته بوديم كه محصولي را 6 ماهه توليد كنند اما با تلاش شبانه روزي و بي وقفه همان جوان هاي تازه كار! در مدت 72 روز توانستيم آن محصول را توليد كنيم و الان به مقياس چندين تن در حال توليد هستيم. جوان هايي كه تازه از دانشگاه فارغ التحصيل شده بوديم و در دستمان چيزي به جز چند نقشه و فايل هايي از اينترنت نداشتيم؛ هيچ كداممان نه كارخانه اورانيوم و نه حتي فيلمي در اين زمينه ديده بوديم اما با حمايت، تجربه و دلداري افرادي مثل دكتر قناد الحمدلله به نقطه اي رسيديم كه الان هستيم.
يعني مصداق كامل شعار "ما مي توانيم"؟!
كاملا درست است؛ شعار "ما مي توانيم" را ما عملا ديديم و تجربه كرديم.
عشق به كشور در افرادي مثل شما بيشتر ديده مي شود؟!
عده اي با علاقه مشغول كار مي شوند و عده اي از سر نياز. مهم "كار" است. همه ما جوان هستيم و هر چه ياد گرفته ايم از خودمان است. ما براي رسيدن به اينجا شهيدان بسيار داده ايم و نبايد از اين نكته غافل شويم.
يك سوال شخصي؛ آيا درست است كه درآمد شما خيلي بالاست؟
نه واقعا اين حرف ها نيست. همه همين فكر را مي كنند اما واقعا اين طور نيست حتي گاهي مي گويند كه روز انرژي هسته اي به ما مبالغي داده مي شود كه اين كذب است و غير از تبريك چيز ديگري به ما نمي دهند.
و حرف آخر:
حرف آخرم با بچه هاي خميني شهر است. خودشان را باور كنند و فكر نكنند كه ديگران بايد برايشان بسازند و آنها منتظر بمانند. همانطور كه بزرگترهاي ما ساختند تا ما استفاده كنيم، ما هم در هر شرايطي از تحريم گرفته تا هر شرايط سخت ديگري، بايد فعاليتمان را بكنيم تا آيندگان بهره ببرند. شايد آن چيزي كه مي خواهيم را به دست هم نياوريم اما مهم اين است كه آن چيزي كه برايش جنگيده ايم و خون دل خورده ايم را فراموش نكنيم.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید