امروزيكشنبه, 30 ارديبهشت 1397-- Sunday May 20 2018

ساعت 23:56:32

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

گفتگو با رحیم ملا کریمی مخترع خمینی شهری؛

رحیم ملا کریمی

یکشنبه, 12 آبان 1392 ساعت 11:29 کدخبر :6282
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
مخترعین خمینی شهری


نام:        رحيم ملاکریمی

تولد:     1358 محله خوزان خمینی شهر

رحیم با اراده خودش و با یک همت مضاعف توانسته امروز اسمش را توی لیست مخترعها جا بده. و ی فارغ التحصیل رشته کارشناسی مکانیک سیالات است . برایم همیشه سوال بود که یک آدم معمولی چطوری مخترع میشه و به پایش هم که برسد چند تا اختراع از خودش نشون میده. آخه در ذهن ما همیشه از اختراع یک چیزی به اصطلاح خودمون گنده و خیلی بزرگ نقش می بنده. ولی وقتی سر صحبت با یه مخترع را باز کنی میبینی که برای مخترع شدن، اون چیزی که لازمة کاره یه فکر خوب با یک اراده و توانایی قابل تحسین است.

آقای کریمی چی شد به فکر اختراع و مخترع شدن افتادید؟
در حین تحصیل مشغول کار در خاتمکاری بودم تا برای مخارج دانشگاه کمک هزینهای فراهم کرده باشم و چون یک سری مشکلات بزرگ در سر راه اون بود به فکر افتادم که یک راه حلی برای حل مشکلات آنها بکنم. با اساتید دانشگاه صحبتی داشتم و مشورتی کردم و طرحم را شروع کردم و بعد از پایان تحصیل بود که وقت کافی برای تمام کردن طرحم پیدا کردم و بعدها در سال 86 آن را به ثبت رساندم. البته تا اون موقع دو سالی با دستگاه کار میکردم و خبر نداشتم که میتوانم آن را به ثبت برسانم.

اختراعتان چی بود و به چه منظوری مورد استفاده قرار میگیرد؟
اختراع من دستگاه برش مصالح چوبی خاتمکاری است که با آن یک سری رشتههای نازک چوبی درست میکنند، شبیه رشتههای ماکارونی که مقطع آن حالت مثلثی دارد و مواد اولیه خاتمکاری را شامل میشود. خاتم هم تشکیل شده از یک سری مثلثهای رنگی و قاب فلزی که از جنس برنج است. اینها کنار هم چیده میشود با نقشهای مشخص، مثل فرشی که میبافند.

چه مدت زمان روی طرح اولتان وقت گذاشتید؟
از زمان شروع تا پایان ساخت آن حدود 5 سال طول کشید.

چه قدر هزینه کردید؟
حدود 7 میلیون تومان.

اولین مشوقهای شما در این زمینه چه کسانی بودند؟
مهمترین مشوق بنده یکی از اساتید بزرگوارم به نام آقای مجتبی ایزدی بود که هنوز حرفهای ایشان در گوش بنده طنینانداز میشود. از طرفی از آن جا که بنده در مغازه داییام مشغول به کار خاتمکاری بودم، او هم بنده را به این کار تشویق میکرد و پدر و مادرم هم امکانات و فضای خاصی را برای من فراهم میکردند.

کلاً در این راه چه قدر مطالعه میکنید؟ بیشتر موضوعات مطالعهتان درباره چیست؟
تقریبا و میانگین روزانه چیزی حدود 20 دقیقه مطالعه میکنم. بیشتر موضوعات هم درباره صنعت و بخصوص نرمافزارهای مختلف تخصصی است.

اختراع دیگری هم دارید که به پایان رسانده باشید و به ثبت رسیده باشد؟
اختراع دوم بنده هنوز به مرحله تکمیلی نرسیده و هنوز هم ثبت نکردهام، ولی دستگاهی است به منظور تیزکردن ارههای نواری فولادبر در صنعت. یک ارههایی جدیدا آمده در صنعت که هر کدام با قیمتی بالا خریداری میشود و صنعتگران بعد از چند بار استفاده و کند شدن تیغههای آن، مجبورند آنها را دور بیاندازند و چون هزینههای بالایی برای آن داده میشود و هم جنس خوبی دارند نوعی اسراف تلقی میگردد.

شده طرحی هم داشته باشید و با شکست روبرو بشه؟
خیر؛ ولی زمان طولانی را دنبال داشته تا به نتیجه برسد.

این طولانیتر شدن طرح باعث ناامیدی شما نشده است؟
من خودم آخر راه خودم را میدیدم و برایم روشن بود که به نتیجه خواهم رسید واگر هم طول کشیده به خاطر مسائل مالی بوده است.

اختراع اول شما در حال حاضر در جایی هم مورد استفاده واقع شده است؟
بله، در کارگاه دائي ام هنوز مورد استفاده قرار دارد که قبلاً به حالت سنتی مصالح چوبی تولید میشد، با این دستگاه آنجا را مکانیزه کردیم و محصولاتش را هم به هنرمندان میفروشند.

کارگاههای دیگر هم از این طرح و ایده شما استقبال کردهاند؟
بله خواستهاند و پیشنهاد هم کردهاند که برایشان بسازیم و به آنها بفروشیم، ولی مشکلات زیادی در راه آن قرار دارد.

اون مشکلات چیه؟
بزرگترین مشکل اینه که بنده نمیتونم همزمان چندتا مشتری پیدا کنم که همزمان طرح را بخواهند، چون در غیر اینصورت به صرفه نیست و از طرفی خودم هم پول زیادی برای ساخت به یکباره چندتا از اونها ندارم.

به نظر شما چه موسسات و نهادهایی میتوانند در معرفی طرح شما به بازار و صنعت مفید واقع شوند؟
مسلما مهمترین آنها بنیاد ملی نخبگان است که فکر کنم بنده اولین نفری هستم که توانستم از طریق این بنیاد پیگیر طرحم باشم و طرحم را به پذیرش آنجا در بیاورم. طرحهای معرفی شده به آنجا در جشنوارهای به نام جشنواره ملی نخبگان به معرض نمایش و فروش گذاشته میشوند. از طرفی هم، صنایع دستی بیشترین کارایی را در معرفی و حمایت از طرحهای مربوطه دارد.

شما در آن جشنواره یا جشنوارههای دیگری شرکت کردید؟
بنده به جشنوارهای که در ایام ا... دهه فجر برگزار شده بود دعوت شدم اما متأسفانه به علت مشکلاتی نتوانستم در آن جشنواره شرکت کنم.

حالا که صحبت از بنیاد ملی نخبگان شد لطفا بگویید چه کارهایی این بنیاد برای شما کرده است و چی شد که عضو این بنیاد شدید؟
چیزی به عنوان عضو وجود ندارد بلکه افراد را تحت حمایت قرار میدهند. در این بنیاد اختراع من در سطح 3 پذیرفته شد و 3 میلیون تومان هم به بنده وام بلاعوض دادند.

به افرادی که به عنوان مخترع شناخته شده هستند چه پیشنهادی دارید؟
در جلساتی که تقریبا در چند ماه پیش برگزار گردید که خیلی از دوستان مخترع هم حضور داشتند بنده عرض کردم که حتما دوستان به سایت سامانه ارزیابی و امتیازدهی اختراعات  (www.inexam.ir) مراجعه کنند و آنجا ثبت نام کنند تا از مزایا مربوطه این سامانه بهرهمند گردند.

بزرگترین دغدغه یک مخترع را چی قلمداد میکنید؟
نبودن پشتوانه مالی، شخصی که طرحی در نظر داشته باشد و حتی شاغل هم باشد با نبود پشتوانه مالی دیگر دستش به کار نمیرود.

خیلیها هستند که دوست دارند روزی مخترع بشوند و یا حتی پدر و مادرهایی هستند که دوست دارند فرزندانشان مخترع شوند، چه پیشنهادی برای آنها دارید؟
به نظر من هر شخصی که در وجود خود احساس کند که می تواند نوآوریای را ایجاد کند باید به خودش اطمینان کند و شروع نماید. والدین هم اگر دیدند که زمینههای بروز خلاقیتی در فرزندانشان وجود دارد و احساس کردند که ایدههایی در سر فرزندانشان وجود دارد آنها را درک کنند و از آنها حمایت كنند، حتی اگر شکست بخورند.

چه انتظاری از مدیران و مسئولان شهرستان دارید؟
از آنها میخوام از امکانات شهر در حد امکان در اختیار مخترعان قرار دهند، حتی از یک پایاننامه دانشجویی دریغ نکنند و در اختیار مخترعان قرار دهند تا بتوانند استفاده کنند. اگر کلاسهای آموزشی خاصی وجود دارد مثل کلاسهای آموزش نرمافزارهای پیشرفته کامپیوتری، با تخفیف شرایط استفاده را برای مخترعان فراهم کنند.

صحبت آخر شما؟
من جا دارد تشکر کنم از دست اندرکاران نشریه €¹€¹فرصت€º€º که با وجود این همه سوژه، فرصتی هم به ما مخترعها دادند و دست آخر هم از همسرم به خاطر اینکه تا به امروز و تا بدین جا پا به پا، همراهم آمدهاند تشكر ميكنم.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید