امروزدوشنبه, 03 ارديبهشت 1397-- Monday Apr 23 2018

ساعت 06:39:22

آخرین به روز رسانی : شنبه 02:03:18

گشت و گذاری در نمایشگاه نجوم خانه سرتیپ

ستارگان نورانی بر فراز آسمان خانه سرتیپ خوش درخشیدند + گزارش تصویری

چهارشنبه, 13 اردیبهشت 1391 ساعت 11:43 کدخبر :4028
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

عجیب نبود جدید بود

آنچه امروز دارد اینجا اتفاق می افتد عجیب نیست اما جدید است و البته در شهر من کم سابقه.

اینجا محوطه دلباز و با صفای خانه سرتیپ است با همان حوض بزرگ همیشگی و باغچه هایی که این حوض بزرگ فیروزه ای را در آغوش گرفته اند و همان 4 صفه بزرگ دورتادور که گویی حیاط پایین را محاصره کرده اند اما این چهار سوی حیاط خانه سرتیپ را امروز 4 تا غرفه پر کرده است.

اولی از سمت راست غرفه نجوم و فضاست و کمی جلوتر غرفه دوم؛ ثبت اطلاعات بازدید کنندگان. امروز هشتم اردیبهشت مصادف با روز جهانی نجوم است.

آن بالا در ایوان شاه نشین یک میز با چند صندلی هست که میزبان چند آقا و خانم است و از این پایین که نگاه می کنی احساس می کنی حتما آن ها که آن بالا نشسته اند باید آدم های مهمی باشند. غرفه بعدی با نام "پروژه های روز جهانی نجوم" از همه شلوغ تر است و پر طرفدارتر، میز بزرگی است با دو تا مانیتور یکی رو به بازدید کننده و یکی رو به غرفه داران و البته کره زمینی که همزمان هم به دور خودش می چرخد هم به دور خورشید و خورشید اینجا یک لامپ کوچک زرد رنگ است. غرفه داران با شور و حرارت به سوالات  این همه آدمی که دور میز جمع شده اند جواب می دهند، روی مقوای سفیدی چند تا سوال نوشته و از بازدید کنندگان می خواهند که هر کدام از این سوالاتی را که تمایل دارند مطرح کنند تا پاسخش را به تفصیل بشنوند؛ 2012 پایان جهان است؟ حیات فرازمینی آری یا نه؟ ستارگان متولد می شوند و می میرند، انفجار بینگ بنگ و... آن طرف تر غرفه فروش کتب و اقلام نجومی است. لیوان ها و تابلوهای مربع شکل با طرح های نجومی که جالب به نظر می رسد و البته کمی گران. لیوان ها 6هزار تومان. به فروشنده می گویم این لیوان ها که توی بازار 3-2 هزار تومان بیشتر نیست چرا اینقدر گران؟ فروشنده زیر بار حرفم نمی رود و من هم البته نمی خرم.

ماه پیشانی ها

اما بخش هیجانی و جالب ماجرا اینجاست، مقابل نارنجستانی که حالا فقط می توان از پشت شیشه های کوچک و رنگی دیدش. تلسکوپ ها و دوربین های دو چشمی به کارند و مردم با اشتیاق پشت سر هم توی صف ایستاده اند تا به نوبت به دستبوسی ماهی بروند که امروز را استثنائا ظهر طلوع کرده است. هیچگاه توده مردم را اینچنین مشتاق علم ندیده بودم، این خاصیت علم نجوم است که وجه تمایزش از دیگر علوم، آمیختگی اش با توحید است، توحیدی محکم شده به علم  و جذاب شده با هنر.

کودکان اگرچه اینجا صدای اعتراضشان بلند است که قد و قواره کوچکشان به دریچه تلسکوپ نمی رسد اما آن طرف حوض بچه ها غوغایی به پا کرده اند، گروهی دور میز ایستاده اند و نقاشی نجومی می کشند و گروهی دیگر برای نشستن روی صندلی گریم با هم بگو مگو می کنند و اولین سوالی که به ذهن من می رسد این است: خانم ببخشید این رنگ ها به پوست بچه ها آسیبی نمی زند؟ خانم مربی مهربان می خندد و یکی از قوطی های رنگ جلوی دستش را نشانم می دهد: رنگ انگشتیه. اینجا پر از بچه است، بچه های قد و نیم قدی که پروانه بر گونه دارند و ماه بر پیشانی و خنده بر لب و پدر و مادرانی که راضی به نظر می رسند و از این غرفه به آن غرفه می روند.

امسال پایان جهان است؟

بعد از اینکه در غرفه پروژه ها نظریه مایاها در مورد پایان جهان را می شنوم و مطمئن می شوم که امسال یعنی سال 2012 پایان جهان نیست به زندگی امیدوار می شوم و دوباره مثل بچه ها می دوم می روم سراغ تلسکوپ و آخر صف می ایستم، نوبتم که می شود نفر جلویی لوله تلسکوپ را تکان داده است و لازم است تا یکی از اعضای گروه ستارگان نورانی بیاید و زاویه تلسکوپ را با آسمان تنظیم کند، این اتفاق می افتد و من برای چند ثانیه هلال زیبای ماه را با حفره های خاکستریش تماشا می کنم و می آیم این طرف تا بقیه هم نیمه روشن ماه را ببینند. یکی از ستارگان نورانی به شیوه روزنامه فروش های دوره گرد قدیمی با صدای بلند می گوید: قابل توجه خانم ها و آقایان! سمینار "قمر در عقرب چیست" هم اکنون در سالن کنفرانس در حال اجراست. این سمینار همزمان در سراسر دنیا اجرا می شود. قابل توجه خانم ها و آقایان...

سمینار... سمینار...

موضوع جالبی برایم به نظر می رسد و بی معطلی به سمت اتاق سمینار می روم؛ اتاقی کوچک ته آخرین راهروی پنج دری خانه. اینجا انگار دنیای دیگریست؛ صندلی های اتاق پر شده است، چند نفر صندلی گیرشان نیامده است و گوشه بالای اتاق نزدیک پرده نمایش ایستاده اند، دختران جوانی ردیف اول صندلی ها را پر کرده اند، پسرک نوجوانی به همراه پدر و مادر میانسالش روی صندلی های ردیف دوم نشسته و  دم در اینقدر شلوغ است که راه رفت و آمد مسدود شده. این هفتمین سمیناریست که امروز از ساعت 16:30در این اتاق اجرا می شود. خانمی وارد می شود، جمعیت را می شکافد و خودش را به پرده نمایش می رساند و رو به همکارش در پشت میز می گوید: اسلاید اول لطفا.

صفحه باز می شود و اتاق را روشن می کند، خانم شروع می کند: من زینب پیمانی هستم، مسوول گروه ستارگان نورانی برگزار کننده این همایش و نمایشگاه، ورود شما را خیر مقدم می گویم و سمینار خودم را با موضوع قمر در عقرب شروع می کنم.

از اتاق بیرون می آیم و خوشحالم که برای یکی از کهن ترین سوالات ذهنم پاسخی یافته ام. جمعیت نسبت به یک ساعت پیش 3-2 برابر شده است و این حیاط دلاور حالا انگار تنگ به نظر می رسد.

چتر حمایت مسوولین بر سر جوانان و نوجوانان شهر

نزدیک دالان پارچه ای نارنجی رنگ با ستارگانی نورانی در اطرافش روی میزی پهن است و انتظار قلم مرا می کشد تا بر صفحه اش چیزی بنویسم اما من ترجیح می دهم نوشته های دیگران را بخوانم؛ 90 درصد پیام ها حاوی تشکر است. دارم می روم بیرون پشت سرم را نگاه می کنم؛ شهردار شرفا همراه مدیر روابط عمومی اش پای غرفه پروژه های روز جهانی نجوم ایستاده اند از دالان بیرون می روم و پیش خودم می گویم اگر این مسوولین همیشه چتر حمایتشان را اینگونه بر سر جوانان و نوجوانان باز کنند چه نشاطی شهرمان را فرا خواهد گرفت.

در حاشیه

بچه های خوب و فعال گروه ستارگان نورانی روز جمعه نجوم را به میان مردم خمینی شهر آوردند و مردم هم فکر می کنم مراتب قدر دانی شان را به عناوین مختلف نشان دادند و خستگی را تا حدودی از تن خسته اما پر نشاط و پویای بچه ها بیرون کردند اما یادمان نرود که شرط اول کار امانت داری است، یادمان نرود که این مردم، مردمان غیرتمند این شهر یک چیزهایی را آسان به دست نیاورده اند که راضی باشند آسان از دست بدهند، از خانم های خوب این گروه انتظار می رفت که تحت تاثیر هیجان برگزاری این همایش حجاب را از یاد نبرند، دلیلی ندارد حتما چنین مراسمی با زیر پا گذاشتن بعضی ارزش ها برگزار شود.

گزارش تصویری این کارگاه را در این لینک ببینید.

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#12 0 بی طرف 02 خرداد 1391 ساعت 09:32
واقعاخوب بودکه دوستان میگذاشتند مردم نظربدهندنه اینکه کل گروه بیان وپیام بذارن من تعجبم که چطورهمه فقط بند آخر رادیدندکه اون هم تذکر به جایی بودچون بعضی ازمردم نیزبه این رفتارمعنرض بودند اقایان نیزنظرندهندچون ممکنه فکرکنیم اونا ازاین رفتارخوشحال بودند
نقل قول
 
 
#11 0 saeedirany 21 اردیبهشت 1391 ساعت 21:10
نقل قول
 
 
#10 0 saeedirany 21 اردیبهشت 1391 ساعت 21:09
سعیدبیگی
سلام جای داره همین جاازسرکارخانم پیمانی وگروهشون که زحمت برپایی این همایش راکشیدندقدردانی کنم دست همگیتون دردنکنه البته یه سری ازعکسهاتون دروبلاگ:
www.fotoirani.blogfa.comدرج شده میتونیدتشریف ببریداونج ویه سری بزنیدخالی ازلطف نیست.
نقل قول
 
 
#9 0 فرشاد 21 اردیبهشت 1391 ساعت 15:29
با درود
من بدون هیچ صحبتی آدرس لینک زیر رو میدم تا شما با مشاهده ی عکس های نمایشگاه نجوم و مخصوصا عکس دسته جمعی اعضای گروه ستارگان؛ در پایان تصاویر، پی به اشتباه نویسنده ی گزارش ببرید :
http://www.lightstars.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=594:1391-02-11-13-06-28&catid=35:vije
نقل قول
 
 
#8 0 الناز پناهی 19 اردیبهشت 1391 ساعت 14:49
انتقاد هم مانند باران ، باید آنقدر نرم باشد، تا بدون خراب کردن ریشه
های آن فرد موجب رشد او شود....
با خسته نباشید به همه ی اهالی آسمون
گل کاشتید.من که از دیدن تک تک غرفه هاتون لذت بردم
نقل قول
 
 
#7 0 حسین پرنده 18 اردیبهشت 1391 ساعت 08:39
با عرض سلام.
صرف نظر از مباحث تئوریک و اختلافات نظر و مناقشه های به عمل آمده بر سر ماهیت و عنوان حجاب امعان نظر میدارم که حجاب یک موضوع نسبی است که در اذهان مردم به صور گوناگون تعریف شده است.
حتی اگر منظور نویسنده ی گزارش از حجاب تنها حجاب عینی بوده باشد باز هم هیچ نوع بدحجابی در روز نمایشگاه مشاهده نشد که اگر دیده شده بود قطعا بزرگانی آنجا حضور داشتند که لب به نقد بگشایند.
این گونه گزارش نویسی در خور زحماتی که گروه نجوم در راستای ترویج علم ستاره شناسی در شهرستانمان کشیده بودند نبود و همچنین شایسته ی دوهفته نامه ی فرصت!
امید است که خبرنگاران رسالت سنگین قلم زدن را بیشتر ارج نهند.
نقل قول
 
 
#6 0 عادل 17 اردیبهشت 1391 ساعت 16:32
اول از برگزارکنندگان نمایشگاه نجوم و از نویسنده این گزارش به خاطر توصیف خوبشون تشکر می کنم.
و بعد به دوستان که کامنت گذاشته اند و همه متن را ندیده گرفته و فقط به خط آخر گیر داده اند، توصیه می کنم اگر لااقل به حرف خودشان اعتقاد دارند، قضاوت هایی چنین تند و غیرمنصفانه را کنار گذاشته و به شیوه ای صحیح تر اشتباهات را تذکر بدهند. چرا که به نظر نمی آید نویسنده این متن، از روی تعصب خشک و غرض ورزانه به مجریان برنامه تذکر داده و خواسته باشند کل برنامه را زیر سوال ببرند. ضمن اینکه به نویسنده محترم دوستانه توصیه می کنم در بقیه گزارشهایشان دقت بیشتری به خرج داده و با لحن دیگری از ارزش های دینی بنویسند که باعث سوء تفاهم و زیر سوال رفتن نیت پاک خودتان نشود.
همگی موفق باشید
نقل قول
 
 
#5 0 پیشکسوت 17 اردیبهشت 1391 ساعت 07:17
خوب است کمی هم انتقاد پذیری این گزارش که من خواندم پر بود از تعریف و تمجید فقط آخرش را خواندید؟ در پاسخ خواننده ای که گفته: نویسنده هیچ حقی نداره تفکرات شخصی خودش را به دیگران القا کنه، اتفاقا این نویسنده ها هستند که به افکار جامعه جهت می دهند و در واقع وظیفه شان همین است.
نقل قول
 
 
#4 0 میثم اخوان 15 اردیبهشت 1391 ساعت 10:34
سلام من از مسولان این برنامه هستم
چند نکته
جایی که نویسنده می گه "قابل توجه خانم ها و آقایان! سمینار "قمر در عقرب چیست" هم اکنون در سالن کنفرانس در حال اجراست. این سمینار همزمان در سراسر دنیا اجرا می شود. قابل توجه خانم ها و آقایان..." نویسنده ناقص ننویسه «سمینار از زمین تا کیهان» بوده و البته 2 تا سمینار دیگه 2012 پایان جهان است و ستاره شناسی نوین از موضوع های بین المللی این برنامه بوده.
بعدی رو نویسنده است راجب متن اخرش نوشتشون
نویسندگی شغلی که با افکار مردم سر کار داره نویسنده هیچ حق نداره تفکرات شخصی خودش به مردم القا کنه. اینجا دفتر خاطرات نیست که بدگویی کنید. نویسنده می تونه اثبات کنده بدحجابی؟ نویسنده اگاه باشه که فرصت از برنامه عکس های کاملی داره و هیچ کدوم از این عکس ها تایید حرف نویسنده نیست. آیا نویسنده واقعا قصد داشته تا نقدی بر برنامه داشته باشه یا تخریب شخصی مجریان برنامه را. آیا برگزار کنندگان در این شهر نیستن و خانواده ها و اطرافیان اونا این تخریب شخصیتی را نمی خونن. آیا صحبت انجام شده واقعی بوده.
مردم اگاهن و دیدن ، شما خلاف انچه واقعیت داره نظر داده اید.
من از نویسنده انتظار داشتم تا کمبود های ما را گوشزد کنه نه به جای برنامه مجریان برنامه را تخریب کنه. نویسنده به یاد داشنه باشته که اینجا، جای القای تفکرات شخصی گرایانه نیست. مردم اگاه هستن و یه خوبی تشخیص می دن فرق ساده بین یک نقد و یک تخریب. تخریبی که نه به اصل برنامه است. بلکه به اشخاص و مجریان برنامه است. نویسنده امانت دار باید باشه در وجود واقعیت ها. این شرط اول شرافت کاری یک نویسنده است.
با این حال تشکر می کنم از فرصت، از اینکه برنامه ما را تحت پوشش قرار داد.
نقل قول
 
 
#3 0 منیره 14 اردیبهشت 1391 ساعت 21:11
باسلام.
نمایشگاه جالبی بود مخصوصا واسه من که عشق نجومم
من یکی از طالبای اون لیوانا که میگید بودم اما متاسفانه تا رسیدم تموم شده بود از مسولین غرفه خواهش کردم واسم سفارش بدن و ایمیلمو به مسول گروه دادم امیدوارم برام چاپ کنن

نمیدونم شما چطوری میگید2-3 تومن بوده؟؟!نکنه اصحاب کهفید!نمونه ی عینیش رو تو یکی از سایتای نجومی زده بود8/500
نقل قول
 
 
#2 0 دکتر نیما خدایی 14 اردیبهشت 1391 ساعت 13:50
salam
جای تشکر داره که گزارش این کارا پخش کردید. من از مخاطبین این برنامه بودم و استقبال مردم دیدم و تلاش برگزار کنندگان اونا. مردم علاقه زیادی نشون داده بودن. البته یادم نمیاد فعالان این برنامه بد حجاب بوده باشند. حتی اکثر با وجود آفتاب و گرما چادر بسر داشتند. دوست داشتم تشکر کنم و از خواننده ها بخوام باور نکنن همیشه افکاری هست که فعالیت دیگران را تخریب کنن. و با این کار موقعیت خانم نویسنده به عنوان یک خبرنگار برای من بی ارزش شد. شهر من نیاز به این برنامه های عالی داره. برنامه های که سطح علمی شهر را بالا ببرده. خوشحالم شهرم رو به پیشرفته.
گروه ستارگان نورانی شما فوق العاده بودید مردم با حضورشون نشون دادن برنامه شما چگونه بود.
نقل قول
 
 
#1 0 iman 14 اردیبهشت 1391 ساعت 09:47
من خودم 3 ساعتی در این مکان روز مراسم بودم ! واقعا جای تشکر و قدردانی داره ک این عزیزان با دست خالی به برپایی این مراسم نمودند !! من نمیدانم نویسنده ان گزارش چه شخصی هست ولی امیدوار بودم قسمت اخر را درست ومنطقی مینوشتید .شما حجاب را میتونی معنی کنید!!!؟> یکم این دید خشک بودن را بردارید...
ضمنا این گروه تا بحال برنامه های زیادی انجام داده اند و خدارا شکر هیچ مشکلی ندارند ونخواهید الکی سر موضوعی ک نیست زیر سوالشا ببرید
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید