امروزجمعه, 04 خرداد 1397-- Friday May 25 2018

ساعت 09:45:36

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

گفتگو با یک مخترع؛

سيدمحمود ديباجي

یکشنبه, 01 دی 1392 ساعت 10:34 کدخبر :6692
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : سيد محمود ديباجي
معرفی مخترعان

چشم باز كن؛ خيلي از ما دور نيستند و رسيدن به جايي كه آنها ايستاده اند هم خيلي دور از دسترس نيست. كافي است كه بخواهي و تلاش كني آن وقت شايد همين فردا تو هم از مخترعيني هستي كه براي مصاحبه با فرصت يا هر نشريه ديگري داري آماده مي شوي. چشم باز كن! رسيدن به قله هاي موفقيت؛ جايي كه هم سن و سال هايت به آنجا رسيده اند كار خيلي آساني است با همه ي بزرگي اش. پاي همت و دست تلاش لازم دارد و به جرأت مي گويم كه چيزي جز اين نمي خواهد. پس خودت را دست كم نگير. بلند شو و به فكرهاي بلند بينديش مثل همين همشهري...

لطفا خودتان را معرفي كنيد.
سيدمحمود ديباجي. 16 خرداد 60 در خميني شهر به دنيا آمدم. فوق ديپلم برق صنعتي دارم و در مقطع كارشناسي رشته الكترونيك مشغول تحصيل و همزمان دبیر رشته ی برق مقطع هنرستان هستم.

 

علاقه مندي تان به اختراع از كي شروع شد؟
از همان دوران طفوليت، كار با برق را خيلي دوست داشتم. بعضي وقت ها هم كارم با وسايل برقي باعث اتصالي و قطع برق خانه مي شد.

 

خانواده مخالفتي نمي كردند؟
پدرم مخالفت با كارهايم نمي كرد وقتي علاقه من را به لوازم برقي مي ديد. حتي مرا كلاس مي برد و وسايل الكتريكي برايم مي خريد. يا مثلا 10 سال پيش كه كامپيوتر گران بود به خاطر تشويق من، برايم كامپيوتر خريد.

 

از اختراعاتتان بگوييد.
از سال 84 تا اوايل89 ، 5 اختراع به ثبت رسانده ام که همه آنها با همکاری دوستان بوده است. اولين اختراع، سيستم هوشمند ضبط تصوير آيفون هاي تصويري با دوربين هاي مداربسته، دومي و سومي ساخت كليد اتوماتيك ماشين لباس شويي و ترموستات الكتريكي خودرو، چهارمي باسكول آویز بي سيم كه روي جرثقيل نصب مي شود و اطلاعات وزن بار را به رايانه دفتر مدير ارسال مي كند و آخرين اختراعم راه انداز نرم موتورهاي سه فاز كه هم جريان و دور موتور را كنترل و هم فشارهاي وارده به شبكه برق را حذف مي كند.

 

ایده های دیگیری هم داری؟
طرح ها و ايده هاي زيادي در ذهنم است اما مسائل زندگي و كار و بخصوص دلزدگي از عدم حمايت و به ثمر نرسيدن اختراعات قبلي نگذاشته كه به اين طرح ها به صورت جدي فكر كنم.

 

آيا اختراعات شما به توليد انبوه رسيده اند؟
به توليد انبوه نرسيد چرا كه هم سرمايه زيادي مي خواهد و هم حمايت كننده كه هيچ كدامش را نداشتم. اولين اختراعم را خودم به بازار ارائه كردم ولي استقبال چنداني نشد. عدم حمايت ها واقعاً باعث دلسردي است. در خارج از كشور اتاق هاي فكري هست كه بابت فكر كردن به مخترعان پول مي دهند اما اينجا به فكر كه نه حتي به خود اختراع هم بها نمي دهند. شايد يكي از دلايل فرار نخبگان همين است.

 

مسؤولين شهر به مخترعان قول هايي داده بودند، آيا به قول هايشان عمل كردند؟
به نظر مي آيد كه اين قول ها، رنگ و بوي تبليغاتي داشت. قول هايي كه فقط در حد حرف باقي ماند. قرار بود ما انجمن را به ثبت برسانيم و پيگير كار ما باشند. من خودم با دوندگي زياد و با کمک دوستانم اسم انجمن را با عنوان"انجمن مبتكرين و نوآوران خلاق خميني شهر" ثبت كرده ام اما بقيه كارهايش وقت زياد مي خواهد. ما به شهرداري گفتيم كه براي ادامه مراحل كار، هزينه هاي يك وكيل را بدهند تا پيگير كار انجمن باشد اما تقاضاي ما را نپذيرفتند. به صورت تلويحي مي گويند حمايت مي كنيم اما اين حمايت چيست؟

 

ثبت اين انجمن چه فايده اي دارد؟
ما به فكر پيشرفت شهر هستيم. دوست داريم كه نخبگان، جوان هاي علاقه مند و كساني كه در ذهنشان ابتكار هست را يك جا جمع كنيم. با هماهنگي در مدارس جلسه بگذاريم و دانش آموزان خلاق را راهنمايي كنيم. اين انجمن براي مخترعين شهر از لحاظ بار علمي خيلي كارگشاست. اين جوان ها هستند كه آينده سازند و اگر دلگرم به مملكت شوند، مملكت آبادتر مي شود.

 

آيا مخترعين به ويژگي خاصي معروفند؟
مخترعين به تيزبيني و نگاه عمقي داشتن به قضايا معروف هستند. مخترع دنبال اين است كه براي ساده تر شدن مشكلات چه راهكار جديدي وجود دارد.

 

جايگاه مخترع در بين مردم چطور است؟
جايگاه خوبي دارد چون از مقام علمي برخوردار است. اگر جامعه به اختراع اهميت بدهد، آن وقت مخترعان را باعث عزت و آبرو مي دانند.

 

مهم ترين جايي كه يك مخترع مي تواند برسد كجاست؟
بستگي به هدف او دارد. اما رسيدن به مقام و ثروت از چيزي كه خودت به وجودآورنده ي آن هستي شيرين و دلچسب است. اگر اختراع به نتيجه برسد باعث لذت و افتخار است.
در پایان از همسرم، پدر و مادرم که جهت پیشرفت تحقیقاتم مرا در تمامی مراحل با تشویق و تحمل سختی ها یاری كردند، تشکر ویژه می نمایم.


 
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید