امروزجمعه, 04 خرداد 1397-- Friday May 25 2018

ساعت 15:14:04

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

عباس باقری

عباس باقری

دوشنبه, 13 آبان 1392 ساعت 12:40 کدخبر :6296
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : پیمان جعفری پور
مخترعین خمینی شهر

   نام :   عباس باقری

تولد: اردیبهشت 1365 دستگرد

 

اولین اختراعش را در سال 1389 به ثبت رسانده است.  دیپلمش را در رشته مکانیک خودرو از هنرستان شهید رجایی گرفته است. گفتگوی کوتاه فرصت با این مخترع را بخوانید.

روی گواهی نامه ثبت اختراعت نوشته: "سیستم کنترل از راه دور خودرو با قابلیت هدایت و کنترل یابی" برایمان بیشتر توضیح بده؟
در یک فیلم جنگی دیدم که راننده بلدوزر تیر مستقیم خورد. پیش خودم فکر کردم که چطور می شود در چنین ماشین هایی از فرمان کنترل از راه دور استفاده کرد؟ روی آن فکر کردم و طراحی هایی هم صورت دادم و این گذشت تا اینکه از طریق اخبار متوجه شدم که یکی از چاه های نفت ما آتش گرفته است، به این فکر افتادم که در چنین مواقعی چه باید کرد که هم درآمدی که در این 6 ماهه ای که طول می کشد تا آتش خاموش بشود، قرار بود از محل این چاه ایجاد بشود از دست نرود و هم این همه هزینه ای که برای استخراج این چاه شده، اتلاف نشود؟ به فکرم رسید که اگر همین سیستم فرمان کنترل از راه دور روی دستگاه سوار باشد آتش در عرض 24 ساعت قابل کنترل و اطفا خواهد بود. همین راه حلی که به ذهنم رسید انگیزه مضاعفی شد تا روی طرحم بیشتر کار کنم و آن را به پایان برسانم.

نمونه خارجی این دستگاه وجود ندارد؟
چرا نمونه خارجی هست ولی مشکلش این است که فرمانش هیدرولیک است و از طریق ماهواره و جی پی اس کنترل می شود و برنامه از یک مسیر مشخصی به جی پی اس داده می شود. در این صورت هر اتفاقی برای ماشین بیفتد اپراتور نمی تواند دخالت کند چون برنامه از قبل داده شده است اما در سیستمی که من طراحی کرده ام مثل هواپیما عمل می کند یعنی اپراتور کنترل می نماید و وقتی مثلا به یک بیابان صاف می رسد به جی پی اس واگذار می شود. در واقع طرح من نمونه پیشرفته سیستم های اروپایی است.

برآورد هزینه ای از اجرای طرحت داری؟
حدودا 10 میلیون تومان. مزیت این طرح این است که چین آن را نمی سازد.

برای اجرای طرح تا کجا پیش رفته ای؟
خیلی تلاش کرده ام ولی متاسفانه هنوز نتیجه نداده است. خودم که از عهده مخارجش برنمی آیم. به بازارچه علمی فناوری مراجعه کردم اما از آنجا که اختراعم به ثبت رسیده بود پذیرایم نشدند چون این مرکز ایده را می گیرد و برای اجرا وارد عمل می شود. یکی دیگر از شروطشان این بود که دانشجو باشم تا دانشگاه با این مرکز وارد مذاکره شود و یا اینکه طرح در جشنواره خوارزمی شرکت کرده باشد که بنده هیچکدام از این شرایط را نداشتم.
فرمانداری هم رفتم و با آقای حمصیان در میان گذاشتم ایشان نامه ای به صندوق مهر امام رضا (ع) نوشتند تا از سهم فرمانداری 10 میلیون به من بدهند اما صندوق نه تنها از این کار امتناع کرد بلکه برخورد خوبی هم با من نداشت.

از نه شنیدن خسته شده ای؟
اگرچه نه شنیدن برای من تازگی ندارد اما چگونگی نه گفتن هم خیلی مهم است بالاخره من دارم از فکر و وقت و توانم برای مملکتم هزینه می کنم و انتظار دارم حداقل برخوردها محترمانه باشد.

اختراع دیگری هم داری؟
بله! یک دستگاه اتوماتیک حفظ و نگهداری چمن ورزشگاه طراحی کرده ام که البته به ثبت نرسانده ام اما الان در جشنواره خوارزمی در دست بررسی است. این دستگاه نمونه خارجی ندارد و بسیار نوآورانه است.

چه شد که به فکر چنین طرحی افتادی؟
یک بار در ورزشگاه قدس متوجه آشفتگی و بی نظمی چمن شدم. به این فکر افتادم که چگونه می توان از خرابی چمن جلوگیری کرد؟ در تحقیقاتم متوجه شدم که در ورزشگاه آزادی برای نگهداری و آبیاری چمن از فنس استفاده می کنند اما باز هم با مشکل مواجه می شوند چون اگر یکی از لوله های زیر فنس دچار مشکل شود باید کل فنس و چمن را بردارند تا لوله تعمیر شود اما در سیستمی که من طراحی کرده ام یک دستگاه ریلی در طرفین چمن قرار گرفته و به حالت رفت و برگشتی عمل می کند. کار آبیاری را هم با یک سوم هزینه انجام می دهد و هنگام کار به شکل اتوماتیک یک پوش حفاظتی نیز روی چمن می کشد. اجرای این طرح نیز حدود 10 میلیون تومان هزینه می برد.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید