امروزدوشنبه, 04 تير 1397-- Monday Jun 25 2018

ساعت 08:38:05

آخرین به روز رسانی : شنبه 22:34:08

فرهنگ اشتباه در مصرف انرژی برق، عامل ازدیاد مصرف آن است
در همایش مدیریت مصرف انرژی برق مطرح شد:

فرهنگ اشتباه در مصرف انرژی برق، عامل ازدیاد مصرف آن است

چهارشنبه, 15 مهر 1394 ساعت 12:39 کدخبر :9529
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : سیمین سعیدی

همایش مدیریت مصرف برق در خانه، در سینما فرهنگ برگزار شد. به گزارش خبرنگار فرصت در این همایش که به همت اداره برق شهرستان و مخصوص بانوان برگزار شد، سخنرانان به توضیح اهمیت مدیریت مصرف انرژی برق و راهکارهای عملی آن پرداختند.

 مهندس صادقی در ابتدای این همایش با اشاره به بالا بودن مصرف انرژی برق در ایران افزود: مصرف انرژی در ایران 3 برابر متوسط مصرف جهان و 6 برابر متوسط اروپاست که پایین بودن بهای برق، فرسوده بودن تجهیزات، افزایش جمعیت و توسعه شهرنشینی و نبود فرهنگ صحیح استفاده از عوامل این ازدیاد مصرف است.

وی همچنین افزود: فرهنگ ما نشات گرفته از قیمت است به این معنا که اگر چیزی قیمتش پایین باشد در مصرف آن مدیریت نمی کنیم.


صادقی با بیان این که روشنایی ها و یخچال فریزر، عمده مصرف برق خانوارها را تشکیل می دهند افزود: در فصل گرما وسایل سرمایشی مانند کولر نیز به این دسته اضافه می شوند.


وی به اهمیت برچسب انرژی وسایل برقی اشاره کرد و تاکید کرد: صرف این که وسیله برقی در حال کار کردن است نمی توان گفت که مفید است؛ مهم است که وسیله برقی با چه انرژی ای کار می کند و دارای چه برچسب انرژی می باشد. وسایل برقی کهنه و فرسوده باید عوض شوند و وسایل تازه با کارایی بالا جایگزین آن ها شوند.
مهندس شیروی نیز به پیک مصرف انرژی اشاره کرد و توضیح داد: در شش ماهه اول سال بین ساعات 19 تا 23 و در شش ماهه دوم سال بین ساعات 17 تا 21 ساعات پیک مصرف یا ساعات پرباری محسوب می شوند.


وی استفاده از وسایل در ساعات کم باری و به کار بردن وسایل با راندمان بالا را از جمله راهکارهای تغییر در منحنی بار و بهبود الگوی مصرف عنوان کرد.
خانم اله بخشی نیز به تشریح راهکارهایی در زمینه استفاده بهینه از وسایل برقی پرکاربرد نظیر روشنایی ها، یخچال و فریزر، کولر، ماشین لباسشویی، جارو برقی، اتو و وسایل صوتی و تصویری پرداخت.


گفتنی است شعار این همایش «بانوان؛ پیشتازان مدیریت مصرف انرژی» بود و به شرکت کنندگان گواهی حضور اعطا خواهد شد.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید