امروزيكشنبه, 06 خرداد 1397-- Sunday May 27 2018

ساعت 16:13:47

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

آیا می دانید؟

مزایا و معایب لامپ های کم مصرف

سه شنبه, 17 اردیبهشت 1392 ساعت 07:46 کدخبر :5510
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : سيدمحمود ديباجي از اعضا انجمن مخترعين
آیا می دانید با جایگزینی 10 میلیون لامپ کم مصرف در کشور معادل ظرفیت یک نیروگاه 2 هزار مگاواتی صرفه جویی می شود؟ آیا می دانید برای روشن شدن یک لامپ حدودا 90 هزار تومان سرمایه گذاری نیاز است؟

آیا می دانید یک کیلو وات ساعت معادل است با مصرف یک لامپ مهتابی در 20 ساعت یا مصرف یک لامپ کم مصرف در 40 ساعت؟
آیا می دانید در لامپ رشته ای فقط 5 درصد انرژی به نور و بقیه به گرما تبدیل می شود و عمر مفید لامپ های کم مصرف 8 الی 10 برابر عمر مفید لامپ های رشته ای است.
آيا مي دانيد يك لامپ 100 وات نسبت به مهتابي، 2 برابر برق مصرف مي كند در حالي كه نور آن نصف است.
آيا مي دانيد يك لامپ كم مصرف 20 وات با مصرف انرژي A در طول عمر خود معادل يك بشكه نفت خام صرفه جويي دارد و در طول 1000 ساعت اوليه كارش با صرفه جويي برق منزل، معادل قيمت خود و در طول زمان كاركردش حدود 10 برابر هزينه اش را جبران مي كند.
آيا مي دانيد اگر در هر خانه فقط يك لامپ 100 واتي خاموش شود، در سال بيش از دو و نيم ميليارد كيلو وات ساعت و يا 5 ميليون بشكه نفت به ارزش ميلياردها تومان صرفه جويي مي شود؟
و با همه مزاياي لامپ كم مصرف؛
آيا مي دانيد لامپ های کم مصرف، پرتوهای فرابنفش تابش می کنند که قسمتی از طیف الکترومغناطیسی است که توسط خورشید نیز تابش می شود و در درازمدت به پیری پوست، لکه های پوستی(كك و مك)، سوختگی و قرمزی پوست و در موارد شدیدتر به سرطان پوست منجر می شود.
آيا مي دانيد طبق بررسی های انجام شده، افرادی که پوست حساسی دارند بیش از سایرین از این لامپ ها آسیب میبینند چون میزان پرتو ناشی از آن ها از لامپ های معمولی بیشتر است.
آيا مي دانيد بايد از لامپ های کم مصرف در فواصل کمتر از 30 سانتیمتر نسبت به لامپ مثلا در چراغ های مطالعه و رومیزی یا آباژورها استفاده نشود.
آيا مي دانيد دليل اين معايب لامپ هاي كم مصرف وجود جیوه در داخل آنها است و به همين دليل آنها را نباید شکست تا جیوه داخلشان وارد محیط زیست نشود چراكه بخار جیوه در طبقه بندی مواد، جزو مواد بسیار سمی به حساب می آید و برای مغز، کلیه ها، سیستم اعصاب مرکزی و ارگان های مهم حیاتی آسیب رسان است.
آيا مي دانيد عوارض روحی و روانی نور اين لامپ ها شامل خستگی زودرس، افسردگی، ضعف و بی حالی، از دست دادن تمرکز، کاهش بازده کاری و افزایش تنش های روحی است و طبق تحقیقات دانشمندان، کسانی که در منازل و محل کار خود روزانه بیش از هشت ساعت در معرض نور اين لامپ ها قرار گرفته اند پنج برابر بیشتر از افراد دیگر دچار بیماری کاتاراکت یا آب مروارید(کدورت عدسی چشم) می شوند.

نظرات  

 
#1 +2 کارشناس 17 اردیبهشت 1392 ساعت 16:27
چرا اینقدر بعضی ها عقده اولین را دارند چند سال است که کوهگشت در هفته معلم برگزار میشود و مسوولین اداره آموزش و پرورش هر سال میگویند اولین کوهگشت . امسال که در گزارش به سازمان هم نوشته بودند اولین کوهگشت . مدارس برنامه برگزار میکنند تو پوستر هاش مینویسند اولین همایش ... اولین جشنواره.... اولین بزرگداشت ... اولین نمایشگاه... بعد که پیگیری میکنی و تو اینترنت جستجو میزنی میبینی صد ها از این همایش ها و جشنواره ها تو استان و کشور اجرا شده .به امید روزی که به حق بگویند اولین رییس انتخابی شهرستان اولین مدیر انتخابی معلمان . رییس و مدیرانی که با برگزاری انتخابات و رای حداکثری معلمان انتخاب شوند نه انتصاب و سفارش این وآن
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید