امروزيكشنبه, 06 خرداد 1397-- Sunday May 27 2018

ساعت 02:14:11

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

نرجس السادات موسوی

شنبه, 12 اسفند 1391 ساعت 10:22 کدخبر :5302
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : مطهره عباسیان
مخترعین خمینی شهر

جرقه به بار نشاندن ايده اش از همان شبي خورد كه پاي تلويزيون نشسته بود و در برنامه "جمع ما" فراخوان مسابقه "طراحی و ساخت اسباب بازی" را كه زير نويس مي شد؛ ديد و تصميم گرفت كه در مسابقه شركت كند.
خودت را براي خوانندگان فرصت معرفي كن؟
نرجس سادات موسوي متولد دي ماه 74 در خانواده اي تحصيلكرده هستم.
در مدارس همين شهر درس خوانده اي؟
بله در مدارس خميني شهر درس خوانده ام و البته در مدارس دولتي. الان هم در كلاس سوم تجربي مدرسه داورپناه 26 هستم.
معدلت؟
19:80
از جشنواره بگو؟
اين جشنواره، توسط دانشگاه صنعتي شريف برگزار مي شد و فراخوان آن به مدارسي غير از مدارس دولتي ارسال شده بود. اصلا مخصوص بهترين مدارس كشور بود. اما من اگرچه دانش آموز مدرسه دولتي بودم، طرحي كه از مدت ها قبل در ذهنم داشتم را برايشان فرستادم. بعد از قبول شدن طرح در طي چند مرحله، به عنوان برگزيده دعوت شدم. رقبا خيلي قوي بودند و تا آخرين لحظه تصور هم نمي كردم كه اول شده باشم اما وقتي به عنوان نفر اول صدايم زدند، واقعا شوكه شدم. راستي؛ لازم است اعضاي تيمي كه در ساخت اين طرح مرا همراهي كردند معرفي كنم؛ دوستانم منصوره كريمي و مريم اصغري. بايد از مشاوره هايي كه پژوهشگاه دانش آموزي به من دادند و حمايت هاي مدرسه هم يادي كنم.
رقبایت از چه مقطعی بودند؟
مسابقه ملی دانش آموزی شریف با انگیزه ایجاد ارتباط با مدارس،‌ دانش‌آموزان و دست‌اندرکاران آموزش دبیرستانی کل کشور برگزار می شود. محور اصلی این مسابقه دعوت از دانش آموزان مقاطع اول، دوم و سوم دبیرستان به منظور شرکت در یک مسابقه تیمی با محتوایی علمی و خلاقانه است.
عكس العمل رقبايت چه بود؟
يكي از رقباي سرسخت ما بچه هاي دبیرستان علامه حلي تهران بودند، خيلي برايشان سخت بود كه يك تيم شهرستاني آن هم از مدارس دولتي، اول بشود و آن ها اين رتبه را از دست بدهند.
از خميني شهر، تيم ديگري هم در مسابقه شركت كرده بود؟
از خميني شهر نَه ولي 4 تيم از اصفهان بودند.
و طرحت؟
طرحم كه يك بازي هندسي تلفيقي از اتلّو و نقطه بازي است" Fun area" يا "مساحت و سرگرمي" نام دارد. هدفش ايجاد رابطه اي شيرين، بين دانش آموزان و هندسه با ساختن اشكال هندسي و به دست آوردن مساحت اشكال و ويژگي هاي بارزش تقويت فكر و حافظه واستفاده مكرر از مساحت ها با روش ابداعي است. وسايل بازي هم صفحه بازي، تاس، 2 عدد مهره طلايي و 84 مهره قرمز و مشكي است. كسي كه زودتر و با پيوستگي و با بيشترين مساحت دريافت شده به مهره طلايي برسد برنده بازي است. مساحت هر مهره كه با ام.دي.اف ساخته شده، 4.5 سانتي متر مربع است.
اين برنده شدن امتيازي برايت داشت؟
بله. قرار است طرحم به صورت رايگان توسط دانشگاه صنعتي شريف ثبت اختراع شود بعد هم به توليد انبوه برسد.
حالا توقعت از توانايي هاي خودت بالاتر رفته است؟
از آنجا كه اعتماد به نفسم بيشتر شده، دوست دارم كه تلاشم را براي به دست آوردن موفقيت ها بيشتر كنم.
براي روبرويي با مسائل، ترس در وجودت هست؟
ترس؟! خيلي نَه. من آدم فعالي هستم و از کودکی به دنبال ايده هاي تازه بوده ام و محتاطانه و البته عاقلانه با موقعيت ها روبرو مي شوم.
سهم تلاش در موفقيت؟
صد در صد.
سهم خانواده؟
25 درصد ايده، 25 درصد تلاش خودم و 50 درصد بقيه اش تشويق و حمايت خانواده ام بوده است. خانواده ام برايم كم نگذاشته اند.
سهم ثروت؟
سهم چنداني در موفقيت ندارد. بيشتر بستگي به تلاش و همت دارد. به نظرم خانواده هاي معمولي موفق تر هستند. من خودم در خانواده اي متوسط زندگي كرده ام.
سهم اعتقادات؟
صد در صد. ايده هايي در جشنواره بود كه سطح خيلي بالايي داشتند اما اين كه ما برنده شديم، واقعا كار خدا بود.
سخني با هم سن و سال هايت داري؟
در اين دوره از زمان، رقابت رقابت ذهني است. بچه هاي مدارس دولتي با تلاش و پشتكار به جاهايي مي توانند برسند كه غيرانتفاعي ها هرگز نمي توانند.
و صحبت پاياني؟
از خانواده ام، مدير مدرسه ام خانم هاشم پور و خانم ها محمدي، ايوبي و بلالي كمال تشكر را دارم.

نظرات  

 
#3 +2 حاج عبدالناصر مستوفی 23 اسفند 1391 ساعت 01:30
ببخشید .....این سخن من ربطی به مطلب شما نداره. ولی در خیابان امام شمالی مدرسه عماد در حال نو سازی است . گویا دیوار سمت چپ درب ورودی که رو به خیابان است مورد اصابت کامیون حمل خاک قرار گرفته و ترک بزرگی برداشته و دیوار شکم داده روبه پیاده رو .حالا مشکل اینجا است که این دیوار راسته ایستگاه اتوبوس هفصد دستگاه و منظریه است و مردم 5تا 5 تا هم لم میدند به این دیوار تا اتوبوس واحد بیاد. بارون و باد هم که این چند وقت میاد دیوار را یه حالت خطرناک کرده ...از شما تقاضا مندم که عکاستان را بفرستید چند تا عکس بگیره و منعکس کنید تا 4-5 تا زیر این دیوار جونشون را از دست ندادند یه کاری بکنند.سپاسگزارم
نقل قول
 
 
#2 0 مطهره عباسيان 15 اسفند 1391 ساعت 09:18
نقل قول محمدیا:
ایده و طرح ایشان چه بوده است چرا مصاحبه ناقص است ؟

سلام
ایده و طرح ایشان در یکی از سوالات کاملا توضیح داده شده است.
نقل قول
 
 
#1 0 محمدیا 13 اسفند 1391 ساعت 14:47
ایده و طرح ایشان چه بوده است چرا مصاحبه ناقص است ؟
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید