امروزچهارشنبه, 22 مرداد 1399-- Wednesday Aug 12 2020

ساعت 16:21:12

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

زندگي با سموم (4)

نگاهي به سموم مواد آرايشي

دوشنبه, 14 مرداد 1392 ساعت 07:26 کدخبر :5838
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : رامين شاهين
در تاريخ ثبت است كه در قرن هفدهم ميلادي زني در ايتاليا مي¬زيست كه پي به اثرات سمي چندين ماده از جمله سرب و آرسنيك برده و از آن¬ها تركيبي مي¬ساخت و در مواد آرايشي وارد مي¬كرد و به زنان و دختراني كه به دليل رقابت با زنان سرشناس و يا همسر ناخواسته بودن بايد از بين مي¬رفتند داده و آن¬ها را به ديار باقي مي¬فرستاد.

اين زن جنايتكار كه «توفانا» نام داشت، مواد آرايشي را كه با ميل و رغبت توسط زنان و دختران مصرف مي¬شد وسيله كشتن آن¬ها قرار مي¬داد.
امروز ديگر آن جنايتكار نيست و قرن هفدهم ميلادي نمي¬باشد، ولي مواد آرايشي هست و در تركيب آن¬ها حدود هزار ماده سمي وجود دارد و همچنان مصرف مي¬شود، بعبارتي «توفانا» ديگر فرد نيست، توليدكنندگان متعدد رسمي و غير رسمي مواد آرايشي وجود دارند و قربانيان هم تعداد معدودي زن و دختر انتخاب شده نمي¬باشند بلكه، درصد بالائي از زنان و حتي دختران جوان و در سنين پائين و البته برخي آقايان كه تعداد آنها روز به روز رو به افزايش مي¬باشد به جرگه آنها پيوسته¬اند.
بنابر آمار رسمي، كشور ما سومين كشور مصرف كننده و وارد كننده مواد آرايشي در خاورميانه مي¬باشد و همچنين هفتمين كشور توليد كننده اين ماده نيز هستيم، اين مواد كه از راه¬هاي قاچاق و تجارت چمداني هم وارد كشور مي¬شوند، اغلب تقلبي بوده و در كارگاه¬هاي زير زميني و غير مجاز با مواد اوليه آلوده و سمي توليد مي¬شوند. با تحقيقات فراوان معلوم شده¬است كه حدود هزار نوع ماده سمي در فرآورده¬هاي آرايشي وجود دارد، اين گونه موارد داراي آثار زيانباري هستند بگونه¬اي كه به گزارش انجمن متخصصين پوست ايران، در سال¬هاي اخير بيشترين علت مراجعه به متخصصين اين رشته عوارض سوء ناشي از مواد آرايشي بوده¬است. همانطور كه در راه¬هاي جذب سموم شرح داده شد مواد سمي از راه¬هاي خوراكي، پوستي و تنفسي وارد بدن مي¬شوند، مواد آرايشي بيشتر از راه پوست و مخاط و مقداري هم از طريق بخارات آزاد شده از سموم وارد بدن مصرف كننده شده كه البته مصرف دائم و طولاني مدت و مدام سبب مسمويت مزمن فرد مي¬شود.
 آثار زيانبار استفاده مداوم و دائم از فرآوردهاي آرايشي عبارتند از:
1- حساسيت: شايد شايع¬ترين تظاهر آثار سوء مواد آرايشي ايجاد حساسيت در فرد باشد كه همراه خارش، احساس سوزش و قرمزي در محل مي¬باشد.
2- آثار پوستي: پوست توسط مواد آرايشي دچار كهير، قرمزي، زخم و عفوني شدن مي¬شود.
3- سرطان: بنابر پژوهش¬هاي سازمان مبارزه با سرطان آمريكا، مواد مظنون به ايجاد سرطان مانند «پارابن¬ها» در تومر سينه خانم¬¬ها كشف شده¬اند كه اين ماده سمي در مواد آرايشي وجود دارند و بيم  آن مي¬رود كه سبب سرطان سينه در زنان شود،  آمار رشد اين سرطان در ايران در سال¬هاي اخير هم مي¬تواند گسترش مصرف فرآورده¬هاي آرايشي باشد.
4- آكنه: بعضي مواد فرآورده¬هاي آرايشي مثل روغن¬ها سبب آكنه و جوش سرسياه مي¬شوند.
5- ريزش مو: برخي رنگ¬هاي مو بخصوص آنهايي كه غير مجاز و تقلبي هستند سبب سوختن پياز مو و طاسي غير قابل برگشت و ايجاد تاول بر روي پوست سر شده و التهاب پوستي مي¬دهند از جمله مواد مظنون سمي بنام «پارافنيلين» كه اكنون كشورهاي پيشرفته مصرف آن راممنوع كرده¬اند.
6- آثار داخلي: رژلب و موادي از اين قبيل كه با مخاط مثل لب¬ها و لايه¬هاي نازك پوست تماس پيدا مي¬كنند داراي سمومي از جمله سرب هستند كه جذب بدن شده و در دراز مدت آثار سمي خود از جمله كاهش يادگيري، اختلالات رفتاري و پرخاشگري بخصوص در دختران كم سن و سال را سبب مي¬شوند، ضمناً اين ماده در زنان آبستن از جفت عبور كرده وارد جنين شده و از رشد طبيعي آن جلوگيري مي¬كند.
بنابراين در مصرف مواد آرايشي جانب احتياط را رعايت نموده و از افراط و مصرف دائمي و در سنين كم خودداري كرده و به ظهور هر گونه عارضه¬اي در خود حساس باشيد و به اين توصيه¬هاي بهداشتي توجه فرمائيد.
* مواد آرايشي را از دسترس كودكان دور نگهداريد
* خطرات مصرف مواد آرايشي را به دختران و پسران كم سن و سال و نوجوان گوشزد نمائيد.
* به برچسب فارسي مواد و مشخصات محصول و مجوز واردات و توليد و ساخت دقت نمائيد و اگر اين برچسب را نداشت خريد نكنيد.
* برشور داخل جعبه را حتماً قبل از مصرف بخوانيد و به نكات آن عمل كنيد
* در صورت بروز هر گونه عارضه¬اي مصرف آن را قطع و به پزشك مراجعه فرمائيد
* در مصرف مواد آرايشي افراط نكنيد و آنرا به عادت تبديل نكنيد.
* تاريخ مصرف آن را در نظر بگيريد و به شرايط نگهداري توجه كنيد

چاقي: در شماره قبل در ستون سلامت راه¬هاي شناسائي چاقي و علل آن را بيان كرديم حال ممكن است سؤال بفرمائيد اصولاً مگر چاقي اشكال و ضرري دارد كه بخواهيم به آن حساس باشيم؟ جواب اينست كه متأسفانه چاقي زمينه بروز بسياري از بيماري¬ها را فراهم مي¬كند و داراي ضررهاي زيادي است كه به آن¬ها اشاره مي¬كنيم:
1- بيماري¬هاي قلبي و عروقي: شايع¬ترين ضرر چاقي، سكته و ايجاد بيماري¬هاي قلبي و عروقي است
2- سرطان: مشخص شده است كه متأسفانه بسياري از سرطان¬ها از جمله در خانم¬ها در افراد چاق بيشتر بوجود مي¬آيد.
3- ديابت و بيماري قند: افراد چاق در معرض ابتلاء به ديابت و بيماري قند مي¬باشند
4- بيماري¬هاي اسكلتي: در افراد چاق كمر درد و زانو درد و پا درد شايع بوده بدليل اينكه وزن زيادي روي زانوها فشار مي-آورد و در آن¬ها سائيدگي ايجاد ¬مي¬كند و يا شكم فربه سبب كمر درد مي¬شود و همچنين محدوديت¬هاي حركتي ايجاد مي¬كند.
5- عدم تناسب اندام: از ديد زيبائي و زيباشناسي نيز افراد چاق تناسب اندام خود را از دست مي¬دهند.
6- افزايش كار اعضاء بدن: بدليل چاق بودن، كار شش¬ها و قلب و كبد و كليه¬ها افزايش يافته و بر آن¬ها اضافه بار تحميل مي¬گردد و بنابراين زودتر هم دچار پيري مي¬شوند.
سلامت باشيد 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید