امروزپنجشنبه, 03 خرداد 1397-- Thursday May 24 2018

ساعت 12:40:33

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

با مخترع جوان خميني شهري؛

کرامت محمد سلطانی

دوشنبه, 13 آذر 1391 ساعت 15:32 کدخبر :4766
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : مطهره عباسیان

 

اول معرفی:

كرامت محمدسلطاني هستم. متولد سال 1364 خميني شهر. همه مقاطع تحصيلي را در همين جا خوانده ام و ليسانس زيست شناسي دارم.

چرا ليسانس زيست شناسي؟!

درس زيست شناسي را خيلي دوست داشتم. البته كار الكترونيك را هم در کنار تحصیل انجام مي دادم و طراحي و تعمير الكتريكي مي كردم. شغلم برق كاری بود و يك سري وسايل چيني بي كيفيت كه در بازار بود را مي ديدم و دوست داشتم كه مدل با كيفيت ترش را تحويل جامعه بدهم. از اين زمان خلاقيت هايم را هدفمند كردم و اولين اختراعم را رقم زدم.

چه بود؟

سيستم هاي چراغ اضطراري. اولين سيستم شارژي كه به صورت علمي به فرم تجاري درآمد.

کی؟

سال 86 و بلافاصله آن را ثبت كردم. من همين اختراع ثبتي را دارم و براي بقيه اختراعاتم هنوز اقدامي نكرده ام. چون كار مشكليست.

مراحل ثبت كردن طرح را برايمان مي گوييد؟

براي ثبت بايد اظهارنامه پر كني و بعد از گذاشتن طرحت در نوبت هاي چندماهه، بررسي مي كنند كه مدل قبلي از آن وجود نداشته باشد. بعد بايد از طرحت دفاع كني و بعد اين طرح را در روزنامه ثبت شركت ها كه متعلق به خود شركت مالكيت هاي صنعتي ايران است چاپ مي كنند تا اگر نمونه اي از آن باشد، معلوم شود. اگر هيچ مدل قبلي نبود، آن وقت اختراع را به نام خودت در شركت مالكيت تهران ثبت مي كنند.

علاقه مندي تان به حوزه از كجا شروع شد؟

از اواخر دبستان علاقه مندي ام به مسائل فني شروع شد. در حد توانايي خودم وسيله مي ساختم. پول هاي توجيبي ام را خرج خريد وسايل برقي مي كردم و هرچه به سنّم اضافه شد كتاب هاي مختلفي مطالعه كردم و اطلاعاتم را گسترش دادم. برادر بزرگترم خيلي مخالفت مي كرد و حتي گاهي كاري كه چندماه رويش وقت گذاشته بودم تا درست شود را خراب مي كرد و مي گفت كه بايد درست را بخواني البته علتش این بود که من در خانواده تحصيلكرده اي بزرگ شده ام و درس خواندن براي خانواده ام از همه چيز مهم تر بود.

راجع به اختراعتان توضيحاتي مي دهيد؟

دنيا دنياي الكترونيك است. هر وسيله اي كه استفاده مي كنيد بالاي 50 درصد الكتريكيست و قسمت اعظم الكترونيك سيستم شارژ و برق اضطراريست. ايراد هميشگي دستگاه هاي برقي اين بود كه اگر دائم در برق قرار بگيرند سلول هايش فاسد مي شوند. من چون رشته زيست خوانده بودم و شيمي هم مي دانستم اين ايراد را به طور اساسي متوجه شدم و حل كردم. 2 سال آزمون و خطا كردم تا طرحم جواب داد. مدار اتوماتيكي طراحي كردم و داخل وسيله برقي گذاشتم كه حتي اگر از پريز برق خارج كني مشكلي پیش نمی آید. نوردهي بالا، طول عمر بيشتر و سبك متفاوت نسبت به نمونه هاي خارجي از ويژگي هاي اين دستگاه است.

اختراع شما در چه مرحله اي است؟

من با هزينه هاي شخصي و وام هاي مختلف، اختراعم را به فرم تجاري رساندم و توليدي راه انداختم. اما بعد از چهارسال به دليل متوقف شدن سوددهي و هزينه هاي بالا مي خواهم اين توليدي را ببندم.

حيف نيست كه بعد از چهارسال زحمت اين كار را بكنيد؟

حيف كه هست اما يك مخترع اگر ديد وسيله اي كه ساخته است ديده نمي شود رغبتي به ادامه كار ندارد. هدف من از اين اختراع درمان دردي از مردم بود اما طبيعي است كه مشكلات زندگي و مسائل مادي و عدم حمايت مسوولين باعث كنارگذاشتن اهدافم مي شود.

و اختراعات ديگرتان؟

اختراع ديگرم آنتي شوك ترانزيستوري همراه با نمايشگر فارسي است. اين را هم به فرم تجاري رسانده ام. يكي هم طرح تلفيق كولرهاي آبي و گازي است كه كاربري زيادي خواهد داشت.

چرا طرح هايتان را نمي فروشيد؟

اصلا رغبتي به اين كار نداشته ام چون برايش زحمت كشيده ام و با فروش سودش به جيب دیگران مي رود ضمن اين كه دلال بازي راه مي افتد و كساني كه هيچ زحمتي نكشيده اند به راحتي سود مي برند. من هميشه به فرم تجاري ايده هايم فكر كرده ام.

مخترعين به چه ویژگی معروف هستند؟

به خلاقيت و ابتكار و خستگي ناپذيري.

آيا اختراع كردن افتخار است؟

اختراع كردن به تنهايي نه ولي رفع نياز مردم افتخار است.

آيا اختراع معروفيت مي آورد؟

مخترعان معروف مي شوند اما بي نصيب!

برنامه هاي آينده شما؟

فعلا وقت گذاشتن روي ايده هايم را كنار گذاشته ام و تصميم به عملي كردن آنها ندارم تا ارشد و دكترايم را بگيرم. مهم ترين مساله فعلي من درسم است. قصد دارم رشته مهندسي پزشكي بخوانم كه رشته روز دنياست و بالاي 90 درصد دستگاه هاي پزشكي ما وارداتي ست. حتي تعميرات اين دستگاه ها روي دست بيمارستان ها مانده است. برنامه ريزي كرده ام كه از نفرات 1 تا 10 كنكور ارشد باشم. بعد هم اگر حمايت هاي لازم صورت نگرفت به خارج از كشور مي روم.

فكر مي كنيد در خارج از كشور به اختراعات تو اهميت مي دهند؟

خيلي زياد. نمونه اش همين دستگاه هايي كه هر روز مي بينيم. كامپيوتر و لپ تاب و ... آنها اختراع مي كنند و ما وارد مي كنيم. چرا ما بايد فقط وارد كننده باشيم؟

اگر روزي به جايي رسيدي براي شهرت كاري مي كني؟

من كشورم را خيلي دوست دارم و شهرم را هم. شهر ما خيلي محروم مانده به دليل نگاه هاي مركز اصفهان به شهرمان و مديريت هاي ارگان هاي شهر. من هميشه سعي در برطرف كردن مشكلات مردم داشته ام و اختراعاتم گواه اين حرف است. يك روز بايد همه بدانند كه خميني شهر فقط شهر مسائل حاشيه اي نيست؛ نخبگان علمي و فرهنگي بسياري دارد كه زير پوشش حاشيه ها مانده اند.

حرف پاياني؟

روي سخنم با مسوولين است كه به جاي حرف زدن، عمل كنند. در جلسه اي كه دو ماه پيش با مسوولين داشتيم فقط يكي از قول هايشان را عمل كردند و آن همين مصاحبه هاي فرصت با مخترعين بود. ديگر هيچ قولي عملي نشد. يك سخن هم با مخترعين جوان دارم و آن هم اين است كه هيچ وقت مطالبشان را به صورت غير علمي و غير دانشگاهي ادامه و ارائه ندهند چرا كه خيلي زود متوقف مي شوند و به ايده هايي فكر كنند كه به سود جامعه باشد. يك نكته هم بگويم كه اين كه الان نشسته ايم و در مورد علم و اختراع و ... حرف مي زنيم 20 سال پيش اين مسائل نبود و ما همه اينها را مديون شهدا هستيم و هر جا و هر مرحله و جايگاهي باشيم از برکت خون شهداست. در آخر از مادرم به دليل زحمات زيادش و فرصت به دليل معرفي مخترعين تشكر مي كنم.

نظرات  

 
#1 0 سده ایی 13 آذر 1391 ساعت 20:57
دکتر محمد سلطانی همدکترای ژنتیک از کانادا هستند و دو سه ال هست برگشتند وهیت علمی دانشگاه تربیت مدرس بسیار هم علاقه مند به سده مصاحبه خواستید بکنید می توانم هماهنگ کنم
در ضمن گویا این اقای مختاری که اختراع داشتند (اندان) در شب عاشورا مسجد گلزار ازش تقدیر کردند
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید