امروزجمعه, 08 ارديبهشت 1396-- Friday Apr 28 2017

ساعت 17:58:43

آخرین به روز رسانی : پنج شنبه 11:14:03

حمایت وزارت جهاد کشاورزی از کشت‌های گلخانه‌ای
در بازدید رییس سازمان جهاد کشاورزی استان از شهرک گلخانه‌ای خمینی‌شهر عنوان شد:
حمایت وزارت جهاد کشاورزی از کشت‌های گلخانه‌ای

 رییس سازمان به همراه معاونان و تعدادی از کارشناسان از شهرک گلخانه€ای کرتمان و مرکز کشت بافت و گلخانه بنی هاشمی بازدید نمودند. به گزارش فرصت آنلاین، در این بازدیدها، آخرین هماهنگی€ها جهت تکمیل طرح شهرک گلخانه€ای خمینی€شهر و تکمیل شبکه€های آبیاری در نشستی با حضور پیمان€کار طرح، مدیر و کارشناسان جهاد کشاورزی خمینی€شهر و سایر دست اندرکاران انجام گرفت. در این جلسه مهندس کریمیان خواستار تکمیل هر چه سریع تر این طرح شد و اظهار کرد: حمایت از کشت های گلخانه€ای به دلیل صرفه€جویی در منابع و آمار بالای ایجاد اشتغال در دستور کار جهاد کشاورزی است و در همین راستا از چنین طرح€هایی حمایت€های لازم شکل خواهد گرفت. شایان ذکر است شهرک گلخانه€ای خمینی€شهر به وسعت 63 هکتار در سه قطعه در حال ساخت و تکمیل است که قطعه B این شهرک با مساحت 16 هکتار در جهت ایجاد اشتغال به 20 نفر از فارغ€التحصیلان کشاورزی بومی منطقه واگذار شده است. هم€اکنون عملیات اجرایی برای تکمیل هر سه قطعه این شهرک با جدیت در حال انجام است.

بینی الکتریکی ساخته شد
بینی الکتریکی ساخته شد

دکتر سید محمد طباطبایی و خانم انسیه کاظمی از محققان دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر موفق به ساخت بینی الکترونیکی جهت مدل سازی ریاضی رفتار سنسورهای گاز شدند. به گزارش فرصت آنلاین به نقل از ایسکانیوز، سنسورهای گاز یکی از پر کاربردترین سنسورهای رایج در صنعت هستند که قابلیت های مختلفی در تشخیص میزان و محل نشتی گاز دارند و در کاربری هایی نظیر تشخیص گازهای آلاینده وسایل نقلیه در صنعت خودرو، مطالعات زیست محیطی اطفای حریق، انجام عملیات های امداد و نجات، کنترل و امنیت، تشخیص سرطان ریه، تایید نوشابه های میوه ای، شناخت قهوه، تعیین سطح رسیدن میوه ها، تشخیص مواد شیمیایی بی بو و... مورد استفاده قرار می گیرند.

 

دکتر آتا جهانگیری به عنوان استاد راهنمای این طرح می گوید: متاسفانه امروزه بیشتر پایان نامه های کارشناسی ارشد تنها بصورت شبیه سازی با نرم افزار صورت می گیرد که بعضاً در عمل خیلی کاربردی نست. در این پایان نامه ابتدا پس از ساخت بینی الکترونیکی رفتار سنسور گاز در حضور دما و رطوبت ثابت و متغیر مورد ارزیابی قرا رگرفته و مدل مذکور استخراج گردید. نتایج این تحقیق در شرف چاپ در مجلات معتبر است.

دانشجویان دانشگاه آزاد خمینی شهر بر سکوی اول مسابقان بین المللی
دانشجویان دانشگاه آزاد خمینی شهر بر سکوی اول مسابقان بین المللی

در دوازدهمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران (IRAN OPEN)  که با حضور 368 تیم رباتیک از ایران و سایرکشورهای دنیا در تهران برگزار شد تیم های پرسیس و HORIZON دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر مقام اول و دوم این دوره از مسابقات را از آن خود کردند.

به گزارش فرصت آنلاین به نقل از ایسکانیوز، در این مسابقات که 50 تیم خارجی از 15 کشور دنیا از جمله آمریکا، انگلیس، ژاپن، هلند، چین، کره، سنگاپور و آلمان حضور داشتند تیم نخبگان پرسیس و HORIZON دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر از بین 45 تیم توانست مقام برتر را کسب نمایند.

تیم پرسیس دانشگاه ازاد اسلامی خمینی شهر در کارنامه خود افتخارات بزرگی دارد. با ساخت ربات و قابلیت پرواز خودکار ، نقشه برداری سه بعدی از محل حادثه ، حمل بسته امدادی ، تشخیص مصدوم و ارسال تصاویر به ایستگاه زمینی از تیم های رقیب خود پیشی گرفت و بر بام قهرمانی تکیه زد. این دستاورد بزرگ در پرتو ماهها فعالیت علمی و تحقیقاتی توسط دانشجویان نخبه در رشته های فنی و مهندسی از جمله مهندسی مکانیک و برق حاصل گردید.

تیم HORIZON با هدف ناوبری خودکار ربات مبادرت به ساخت ایده کرد که در این دوره از مسابقات با انجام عملیات های های هوشمند پروازی و خودکار توانست طی رقابت نفس گیر مقام اول را در لیگ پرنده های هوشمند به خود اختصاص دهد

شهرک علمی و تحقیقاتی علوم انسانی راه اندازی می شود
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان:
شهرک علمی و تحقیقاتی علوم انسانی راه اندازی می شود

یکصد و پنجاه و چهارمین جلسه شورای دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان با حضور دکتر سید محمد امیری دبیر هیأت امنای استان اصفهان، مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در استان اصفهان، رؤسای واحدها و مراکز آموزشی و شوراهای تخصصی استان در دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه: دکتر سید محمد امیری در این جلسه: از فعالیت بیشتر دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه علوم انسانی و تربیت استادان مجرب و تالیف کتب علوم انسانی مبتنی بر فرهنگ و جهان بینی دینی و تمدن ایرانی اسلامی خبر دادو افزود: در آینده نزدیک بومی سازی در علوم انسانی، مطابق با جهان بینی اسلامی را شاهد خواهیم بود.
وی خاطر نشان کرد: دریافت 300 هکتار زمین برای توسعه رشته های علوم انسانی و راه اندازی اولین شهرک علمی و تحقیقاتی علوم انسانی در استان اصفهان توسط دانشگاه آزاد اسلامی در حال پیگیری است.
براساس این گزارش دکتر مسعود کثیری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر از توسعه فعالیت های پژوهشی و رویکرد جدید دانشگاه در زمینه های تحقیقاتی خبرداد و گفت: دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر نزدیک به 30 سال در زمینه های آموزشی و فرهنگی در حال فعالیت است و در رشته های علوم انسانی و مهندسی مکانیک به قطب علمی تبدیل شده و سه مرکز اعتیادپژوهی، تحقیقات سنگ و تحقیقات رباتیک در دانشگاه راه اندازی می شود.

 دستان قلم زن خمینی شهری؛ خالق گل و بوته های قرآن مطلا
از بزرگترین قرآن مطلای جهان رونمایی شد؛
دستان قلم زن خمینی شهری؛ خالق گل و بوته های قرآن مطلا

بزرگترین قرآن دستنویس مطلای جهان به دست حضرات آیات مکارم شیرازی و جوادی آملی رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین مهدی عسگری هنرمند خمینی شهری که کار قلمزنی جلدهای این قرآن را بر عهده داشته، گفت: سبک این کار خاص است و دارای 110 گل و بوته عباسی به نیت امیر المومنین (ع) و 14 گل محمدی در جلد به نام 14 معصوم است.
وی افزود: کار قلمزنی جلدهای این حدود یک سال به طول انجامیده است که به همراه حکاکی آیات توسط رایین اکبرخانزاده در مدت 2 سال این قرآن تهیه شده است و 9 نفر در این طرح مشارکت داشته اند.
عسگری در پاسخ به این شبهه که چرا این قرآن یک بار در تیرماه سال گذشته و یک بار در فروردین ماه سال جاری رونمایی شده بود گفت: قرآن های رونمایی شده در این دو زمان متفاوت هستند. سال گذشته بزرگترین قرآن نقره جهان در نمایشگاه قرآنی ماه رمضان رونمایی شد و امسال از بزرگترین قرآن مطلای جهان در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء قم پرده برداری شد.
وی افزود: هزینه های اجرای این طرح حدود 800 میلیون تومان بود که خیری این هزینه ها را پرداخت نموده است. همچنین ارزش این قرآن 100 کیوگرمی بیش از 3 میلیارد تومان اعلام شده و قرار است عواید فروش آن صرف کودکان سرطانی و نیازمند شود.
این هنرمند قلمزن اعلام کرد: با توجه به گفته آیت الله مکارم شیرازی مبنی بر این که این هنر باید به جهانیان نمایش داده شود، در آینده ای نزدیک قرآن مذکور در نمایشگاه هایی در مالزی، دبی، امارات و ... در معرض دید عموم قرار می گیرد.
گفتنی است بزرگترین قرآن مطلای جهان دارای ابعاد 141 در 91 سانتیمتر و به سبک عثمان طه است و شماره آیه ها، سر سوره ها و تمام مشخصات کامل یک قرآن را داراست.

صرفه‌جویی بزرگ در آبیاری با ابتکار یک‌ کشاورز اصغرآبادی + تصویر
صرفه‌جویی بزرگ در آبیاری با ابتکار یک‌ کشاورز اصغرآبادی + تصویر

در که به رویمان باز شد به راهرویی فراخ دعوت شدیم که ایوان باصفای منتهایش ما را به خود می خواند اما درختان کوچک و بزرگی که در سمت چپ مان مانند سربازهایی سبزپوش یکی یکی عَلَم می شد و بالا می آمد حواسمان را حتی از سنگریزه های سفیدی که زیرپایمان می لغزید و شیطنت می کرد هم پرت کرد.
نسیم صبحگاهی که به روال هر روز آمده بود تا حالی از درخت ها بپرسد تنی هم به آب جاری پای درخت ها زد و سرراهش بر سر و صورت ما هم دستی کشید.
خورشید هم گویی می خواست از قافله عقب نماند که چند باریکه نور به آب های جاری پای درخت ها بخشیده بود. باریکه های نور مثل تکه هایی از الماس در قلب شفاف قطره های به هم پیوسته آب ها می درخشیدند و می رقصیدند...
اینجا باغی از باغات زیبای باغ شهر اصغرآباد است. باغی مستطیل شکل با مساحت 1200 متر مربع و 10 ردیف 15 تایی درخت. درخت های آلو، زردآلو، بادام، شلیل، آلوچه و...
ذره ذره خاک این باغ ترگل ورگل و باطروارت وامدار مهدی فنایی 54 ساله است که 4 سال پیش آن را از یک قطعه زمین بایر تبدیل به یک باغ پر از درخت کرد.

فنایی که در باغداری و باغبانی سابقه ای ده ساله دارد در همین یک سال اخیر موفق به ابداع روشی برای آبیاری شده که مصرف آب باغات را تا 80 درصد کاهش می دهد. وی این شبکه آبیاری به شیوه خودش را در هر دو باغ خود پیاده کرده و علاوه بر صرفه جویی قابل توجه در مصرف آب در کاهش هزینه هایش نیز گامی بلند برداشته است.

با این باغدار کوشا و مبتکر به گفتگو نشستیم.

چند سال است به باغداری مشغولید؟
حدود 10 سال


چه شد که به فکر تغییر روش آبیاری افتادید؟
در نیمه اول سال و خصوصا تابستان بیشتر درخت ها هفته ای یکبار نیاز به آبیاری دارند. باغ 1200 متری من که حدود 150 اصله درخت دارد با روش غرقابی در هر بار آبیاری 100 هزار لیتر آب نیاز داشت اما با این شیوه در هر نوبت آبیاری فقط 20 هزار لیتر آب مصرف می کنم.


هزینه هایتان چقدر کاهش یافته است؟
در روش غرقابی هر نوبت آبیاری 400 هزار تومان پایم درمی آمد ولی با این روش هر هفته تنها 80 هزار تومان پول آب می دهم یعنی 80 درصد صرفه جویی هم در آب هم در هزینه ها.


راجع به روشتان توضیح می دهید؟
دور هر درخت را حوضچه ای ای به قطر یک متر درست کرده ام که نسبت به حوضچه بعدی حدود 2سانت ارتفاع بیشتری دارد تا شیب  ایجاد شده به هدایت آب تا آخر ردیف کمک کند. از نظر علمی میان هر دو درخت باید به اندازه 3 متر فاصله باشد که در باغ من این فاصله با یک لوله پلیکای 90 پر شده است. دریچه آب هر ردیف در چاله اول باز می شود و آب از طریق این لوله ها که با شیبی نامحسوس در فاصله چاله ها تعبیه شده اند جریان می یابد تا به آخرین درخت ردیف برسد بدون اینکه قطره ای آب به خورد زمین بایر برود.


می خواهید بگویید در روش ابداعی شما قطرات آب دقیقا به منطقه هدف یعنی ریشه درخت هدایت می شوند؟
بله دقیقا. به جرات می گویم که حتی یک قطره آب هم به خورد زمین بایر نمی رود و طریق پایین رفتن آب به گونه ایست که ریشه را همیشه مرطوب نگه می دارد و این علاوه بر آنکه رشد درخت را خیلی بیشتر می کند مانع از رویش علف هرز هم می شود. گذشته از آن، سم، آهن و مواد شیمیایی لازم هم از همین طریق پای درختان می رود و همین می شود که شما می بینید این باغ شسته و رُفته و تمیز است.


درست است، این پاکی باغ شما از علف هرز بسیار به چشم می آید و زیبایی باغتان را دوچندان کرده است.
علتش این است که علف هرز هم برای رویش به آب و آهن و... نیاز دارد که با این روش از چنین موادی برای رشد علف هرز خبری نیست. نکته قابل توجه دیگر این است که هزینه دیگری که علف هرز روی دوش باغدار می گذارد این است که هر چند وقت یکبار باید کارگری بگیرد تا این علف ها را بکند.
گذشته از آن در روش غرقابی مجبوری 10 کیلو آهن خرج باغ کنی تا 2 کیلویش جذب درخت ها بشود ولی در روش فعلی کمتر از 2 کیلو آهن مصرف می کنم که کاملا به منطقه هدف می رود.


پس این روش شما از هر جهت مفید و به صرفه است.
بله مثلا من سال گذشته هر ماه بالغ بر 1/5 (یک و نیم) میلیون تومان پول آب می دادم و دخل و خرجم جور درنمی آمد اما امسال از آنجا که هزینه ماهیانه خرید آب به 350 هزار تومان هم
نمی رسد از درآمدم راضی هستم.


پیاده کردن این شبکه آبیاری برایتان چقدر هزینه در برداشت؟
حدود 5 میلیون تومان


علت اینکه در هر ردیف یک درخت خاص کاشته اید چیست؟
نیاز درختان مختلف به آب یکسان نیست به عنوان مثال درخت هایی مثل بادام، انار، انگور، انجیر و... هر دوهفته یکبار آب می خورند و این در حالی است که درختان آلو، زردآلو، گلابی و... نیاز بیشتری به آب دارند. با این روش برنامه آبیاری هر ردیف با ردیف های دیگر متفاوت است.


ولی معمولا در باغات دیگر چنین نظمی در چینش درختان دیده نمی شود؟
بله همینطور است و این شیوه از کاشت، خصوصا وقتی باغ به صورت غرقابی آبیاری می شود علاوه بر اینکه آب بسیاری به هدر می دهد درختانی که به آب چندانی نیاز ندارند چون بیش از حد نیازشان آب می خورند میوه مرغوبی نمی دهند.


این شیب نامحسوس در چاله ها و لوله ها، برای هدایت آب به سمت پایین کافیست یا به فشار دیگری هم نیاز است؟
زمانی که استخر پر باشد همین شیب، آب را به جریان می اندازد اما وقتی آب منبع به انتها می رسد برای جاری شدن در لوله ها باید از پمپ استفاده کنم.


برق دارید؟
نه متاسفانه. خیلی هم تقاضا داده ام اما می گویند با توجه به اینکه فاصله این باغ تا تیر برق های اطراف استاندارد نیست امکان انتقال برق به این باغ وجود ندارد و من ناچارم از همسایه ها برق قرضی بگیرم.


استخر را چطور پر می کنید؟
 به وسیله لوله ای که از بیرون باغ تا استخر کشیده شده و  تانکر  آب را در آن تخلیه می کند.


ظرفیت استخر چقدر است؟
20 هزار لیتر


آبیاری هر ردیف درخت چه مدت زمان می برد؟
کل باغ را در نیم ساعت آبیاری می کنم.


حاضرید این روش را به دیگران هم آموزش بدهید؟
بله با کمال میل. الان شرایط بسیار سختی بر کشاورز و باغدار حاکم است چراکه از طرفی می خواهد مزرعه و باغش را به هر طریق حفظ کند و از سویی دیگر با بی آبی روبروست پس ناچار باید به روش هایی از این دست متوسل شد.


تا کنون کسی از این روش استفاده کرده؟
هر کس از نزدیک شاهد این نوع آبیاری باشد جذبش می شود. قرار است به زودی برای باغ همسایه همین روش را پیاده کنیم. هر کس دیگر هم مایل باشد من با کمال میل کمکش می کنم.


مسئولان کشاورزی شهرستان از این روش اطلاع دارند؟
خیر


به نظر خودتان چه عنوانی می شود برای روش ابداعی شما انتخاب کرد؟
حوضچه های متصل

 

با تشکر از آقایان هاشمیان و خسروی زاده که ما را در تهیه این گزارش یاری کردند.

برگزاری کرسی آزاداندیشی در حوزه علمیه الزهرا
برگزاری کرسی آزاداندیشی در حوزه علمیه الزهرا

کرسی آزاد اندیشی با عنوان «پیامدهای منفی مدگرایی در نسل جوان» در مدرسه علمیه الزهرا(س) برگزار شد.

به گزارش فرصت آنلاین به نقل از خبرگزاری شبستان، در این برنامه حجت الاسلام جعفر زاده به عنوان استاد داور؛ مهناز صالحی راد و الهام اله یاری به عنوان اعضای گروه موافقین و زینب شومالی و زینب فخاری به عنوان گروه مخالفین حضور داشتند.

نماینده گروه موافقین بعد از تعریف مد و مدگرایی به پیامدهای منفی مدگرایی و آثار آن از جمله غفلت از خویش، تغییر منفی در گفتار و رفتار، بحران هویت و تزلزل در اعتقادات پرداخت و ملاک های تعیین لباس را با توجه به روایات اسلامی بیان کرد.

وی ادامه داد: از منظر اسلام بهترین لباس باید از 5 ویژگی برخوردار باشد. وی به عنوان عضوی از گروه موافقان این 5 ویژگی را به شرح زیر اعلام کرد: تهیه شده از پول حلال، اعتدال در دوخت، رنگ، نظافت و پاکیزگی و مرتب بودن، رعایت آداب پوشیدن و محافظت از گناه و جلوگیری از سواستفاده شیطان.

در ادامه نماینده گروه مخالفان نیز گفت: با توجه به روحیه شادابی و زیباطلبی جوانان، باید انتخاب لباس و مد به خود آنان سپرده شده و فقط ملاک را به آنان آموزش داد و نمی توان خیلی برخلاف جامعه بود و باید به آنها در بعضی موارد همراهی کرد.

بعد از انتقاد و ارائه نظریات طلاب، استاد داور، داوری خود را نسبت به مباحث مطرح کرد و گفت: مد و مدگرایی ای مورد پسند است که از خود جامعه جوشیده باشد و اینکه تقلید فرهنگی خطر بسیار بزرگی است و باید ارائه طرح ها و تئوری های زیبا مطابق با فرهنگ و مسلک و اعتقاد ها باشد.

خمینی‌شهر بزرگترین تولیدکننده شب‌بو
رئیس اتحادیه گل‌فروشان اصفهان مطرح کرد:
خمینی‌شهر بزرگترین تولیدکننده شب‌بو

رئیس اتحادیه گل€فروشان اصفهان گفت: در آستانه نوروز 96 حدود 2 میلیون گلدان گل شب€بو در بازار اصفهان عرضه و توزیع شده است.
به گزارش فرصت آنلاین جعفر دلال باشی در گفت€و گو با خبرنگار اقتصادی ایمنا با تاکید بر اینکه امسال بازار گل اصفهان در رکود کامل است، اظهار داشت: شرایط بازار گل در آستانه نوروز بسیار نامطلوب است، عرضه و تقاضا هم افزایش ندارد.

وی پیرامون ضرر هنگفت گُل کاران کشاورز اصفهانی در سال€جاری، افزود: شرایط جوی نامساعد، بارندگی€ها و وارونگی ناگهانی هوا امسال کشاورزان را دچار ضرر کرده و گل های مطلوبی برای عرضه به بازار نداشته€اند.

رئیس اتحادیه گل€فروشان اصفهان با بیان اینکه استان اصفهان در تولید گل شب€بو حرف نخست را در کشور می€زند، تصریح کرد: بیشترین آمار تولید گل شببو مربوط به خمینی€شهر، منطقه کرتمان و درچه است که هر ساله در آستانه نوروز این محصول به سایر نقاط کشور ارسال می€شود.

وی ادامه داد: امسال بسیاری از کشاورزان اصفهانی گل لاله کاشته بودند که به دلیل شرایط نامساعد جوی دچار ضرر شدند و فقط برای شب عید 2 میلیون گلدان شب€بو در بازار عرضه شده است.
دلال€باشی قیمت هر گلدان شب€بو در مزارع و گلخانه€های اصفهان 2000 تا 2200 تومان اعلام کرد و افزود: گل شب بو عید در اصفهان بیشتر خریدار دارد و درب مغازه€ها با احتساب درصد سود گل€فروشان، 3500 تومان فروخته می€شود، البته در برخی گل€فروشی€ها هم با نرخ 2000 تومان هم عرضه خواهد شد.

وی با بیان اینکه سبزه شب عید امسال نسبت به سال گذشته تغییر قیمت نداشته است، گفت: سبزه نوروزی درب مغازه€ها اصفهان از 1500 در ظروف پلاستیکی شکیل تا 10 هزار تومان با تزئینات در صندوق€های فانتزی عرضه می€شود.

رئیس اتحادیه گل€فروشان اصفهان با یادآوری اینکه شرایط حاکم بر بازار گل€فروشان اصفهان نامطلوب و در رکود کامل است، اظهار داشت: هر ساله در آستانه شب عید با رونق بازار روبرو بودیم، اما امسال از وضعیت گل€فروشی€های اصفهان متعجب و بهت€زده هستیم و از خیابان€های خلوت بدون مشتری ترس و وحشت بر جانمان افتاده است.

وی یادآور شد: در حال حاضر کشاورزان نزدیک به2 میلیون گل شب بو برای نوروز کاشته اند که بسیاری از این گل€ها با سایر استان€های کشور هم صادر می€شود.
دلال€باشی ادامه داد: کشاورز در کاشت شب€بو سود آنچنانی نمی€کند و حتی در بسیاری از مواقع ضرر نیز می€کند و اگر شهرداری این نوع گل را نخرد کشاورزان بیشتر متضرر میشوند.
وی هرگونه افزایش قیمت در انواع مختلف گل را رد کرد و افزود: قیمتی که سرشاخه€های گل به فروش می€رسد همان نرخ مصوب امسال است و هیچ€گونه افزایشی را شاهد نیستیم و با تخطی در این زمینه با واحدهای متخلف برخورد می€کنیم.

رئیس اتحادیه گل€فروشان اصفهان با اشاره به اینکه در هفته€های اخیر قیمت برخی سرشاخه€های گل با کاهش نیز روبرو بوده است، گفت: میخک و گلایول از جمله گلهایی بوده که در هفته€های اخیر به دلیل کم بودن تقاضا با کاهش قیمت همراه بوده اند.

وی با بیان اینکه بازار گل در ماه€های اخیر با رکود اقتصادی روبه€رو بوده است، اظهار داشت: نظارت کامل روی قیمت گل€ها است و تاکنون هیچ€گونه افزایش قیمتی نداشتیم.
دلال€باشی افزود: با هر گونه افزایش قیمت در هر نوع گل به ویژه شب€بو به شدت برخورد می€شود.

صفحه 1 از 66