امروزسه شنبه, 29 خرداد 1397-- Tuesday Jun 19 2018

ساعت 08:54:18

آخرین به روز رسانی : دو شنبه 01:37:57

ستاره ها در خانه زهتاب
استقبال پرشور مردم از فستیوال روز جهانی نجوم
ستاره ها در خانه زهتاب

بزرگترین فستیوال نجوم به همت خانه نجوم سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری برای هشتمین سال متوالی به مناسبت روز جهانی نجوم برگزار شد. به گزارش خبرنگار فرصت، این فستیوال که امسال در خانه زهتاب برگزار شد با استقبال شهروندان روبرو گشت به گونه ای که از ساعت 15 تا 22 قریب به هزار نفر در خانه زهتاب حضور یافتند.
دبیرِ خانه نجوم دراینباره می گوید: 9 غرفه شامل آموزش، آزمایش، کودک و نجوم، موسیقی، رصد، کافه نجوم و... در معرض دید مردم قرار گرفت که از این میان کافه نجوم از نوآوری های فستیوال امسال بود.
پویا کریمی افزود: در این غرفه میهمانان همزمان با میل کردن نوشیدنی شان از اطلاعات نجومی نیز باخبر می شدند.


وی همچنین از برگزاری چهار سمینار با موضوعاتی از قبیل آلودگی نوری، ما از کجا آمده ایم و ... در این فستیوال علمی خبر داد.
گفتنی است فستیوال نجوم تا کنون 12 بار در خمینی شهر برگزار شده و که هشت فستیوال اخیر به طور متوالی و توسط خانه نجوم برگزار شده است.
خانه نجوم خمینی شهر فعالیت خود را از سال 1392 زیر نظر سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی و در خانه مجیر آغاز کرد و از آن زمان تا کنون به برگزاری برنامه هایی از قبیل تورهای رصدی، نمایشگاه ها و باشگاه های نجوم، انجام آزمایشات علمی مهیّج، رصدهای عمومی ماهانه و... اشتغال دارد.

پیکر پاک آیت الله میردامادی بر دستان مردم تشییع شد
صبح امروز
پیکر پاک آیت الله میردامادی بر دستان مردم تشییع شد

فقیه و حکیم ربانی آیت الله سیدمحمد میردامادی در سن 93 سالگی چشم از جهان فروبست و پیکر مطهرش صبح امروز بر دستان مردم ولایت مدار خمینی شهر تشییع شد. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، این عارف و فیلسوف بزرگ که خود شاگرد بزرگانی چون آیات عظام شیخ محمود مفید، صدرکوپایی و آقارحیم ارباب بود سال های زیادی از عمرش را در مدارس علمیه اصفهان به تربیت شاگرد پرداخت.
آیت الله آقاسیدمحمد میردامادی سال های متمادی به تدریس کتب اخلاقی، عرفانی و معرفتی پرداخت و شاگردانی چون حاج آقا مهدی مظاهری تربیت کرد.
وی در گفتگویی با شبکه قرآن، نماز و روزه را داروهای الهی برمی شمرد که خداوند تجویز کرده تا بندگانش را بالا بکشد. وی همچنین در این مصاحبه نعمت های خداوند را بیشمار خوانده و می گوید: از میان نعمت های خداوند سه نعمت است که گلچین نعمت هاست و آن "ولایت"، "هدایت" و "عقل" است. این استاد فرزانه در ادامه می افزاید: اما عشق چیز دیگریست و بالاتر از عقل است.
آیت الله میردامادی در پاسخ خبرنگار شبکه قرآن که از ویمی خواهد توصیه ای به او داشته باشد می گوید: افتادگی آموز اگر طالب فیضی/ هرگز نخورد آب زمینی که بلند است.
بر اساس همین گزارش، پایان بخش سخنان این معلم اخلاق در این گفتگوی تلویزیونی این بیت شعر است: الهی چنان کن سرانجام کار/ تو خشنود باشی و ما رستگار

خانه نجوم 5 ساله شد
خانه نجوم 5 ساله شد

جشن سالگرد خانه نجوم به مناسبت هفته فرهنگی شهرستان در سالن بصیرت شهرداری برگزار شد.
به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، در این مراسم که در دکتر کیاست پور استاد دانشگاه اصفهان و عضو شورای مرکزی ادیب اصفهان، دکتر زارعی کیهان شناس و عضو هیات عملی دانشگاه صنعتی و مسئولین شهر حضور داشتند، مدیرعامل سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری گفت: طبق فرمایش شهردار محترم مبنی بر استفاده از تمامی ظرفیت های شهر، همین جا اعلام می کنم که درب سازمان به روی همه باز است.


سیدمحمدهادی موسوی افزود: از شما می خواهیم به ما راهکار ارائه دهید و انتقادات و پیشنهادات خود راجع به برنامه های سازمان را به گوش ما برسانید.
گفتنی است سخنرانی دکتر زارعی، انجام آزمایشات فیزیکی توسط اعضای خانه نجوم، موسیقی، تقدیر از دکتر کیاست پور و رصد ستارگان از بخش های این مراسم بود.
شهردار نیز در سخنانی به شرح عملیات عمرانی در شهر پرداخت.


سرپرست خانه نجوم در گفتگو با فرصت بیان داشت: هدف ما از انجام آزمایشات در مقابل عموم این است که مانند تئاتر و موسیقی و ... مردم با آزمایشات علمی سرگرم شوند. ما با استفاده از وسایل روزمره و توضیحات ساده آن ها را با فیزیک و شیمی آشنا می کنیم و ترغیبشان می کنیم که به سمت این علوم بیایند.


پویا کریمی در پاسخ به این که چرا خانه نجوم به سایر فعالیت ها و علوم می پردازد گفت: در نظر داریم که طرح خانه علوم را تهیه کنیم که دارای یک مدیریت منسجم باشد و هر بخش، فعالیت تخصصی خود را انجام دهد.


وی از جلسات کتابخوانی چهارشنبه ها، اکران فیلم پنجشنبه ها، برگزاری دوره های علوم شهروندی، برگزاری رصدهای عمومی و برگزاری تورهای گردشگری و رصدی به عنوان بخشی از فعالیت های این مرکز نام برد.


شایان ذکر است خانه نجوم از سال 1391 به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری در خانه تاریخی مجیر آغاز به کار کرد.

وام سخت، اشتغال سخت تر
بررسی مشکلات در اعطای تسهیلات و اشتغال بانوان سرپرست خانوار؛
وام سخت، اشتغال سخت تر

در جلسه اخیر کارگروه اجتماعی فرهنگی در فرمانداری در خصوص نقش اشتغال و توانمند سازی زنان در پیشگیری از آسیب های اجتماعی و چالش های عصر حاضر بحث و تبادل نظر شد.
به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین مسؤول امور بانوان فرمانداری با اشاره به الگوی کشورهای دیگر مبنی بر بیمه زنان بدسرپرست و بی سرپرست گفت: در کشور ما بیمه سلامت وجود دارد ولی حمایت های این بیمه نسبت به قبل کمتر شده است. ما باید یک بیمه مخصوص این گونه بانوان درست کنیم.
نویدی نژاد افزود: ما خیرین مختلفی از جمله مسکن ساز، مدرسه ساز، بیمارستان ساز و ... داریم ولی هیچ خیّری تا کنون به سمت اشتغالزایی برای بانوان هدایت نشده است. از این رو پیشنهاد می دهم جلسه ای با خیرین برگزار شود و این موضوع مطرح شود.
وی در خصوص تسهیلاتی که بانوان سرپرست خانوار تعلق می گیرد گفت: این تسهیلات از طریق معرفی بانوان به قرض الحسنه ها تعلق می گیرد. علاوه بر این که تسهیلات مذکور باید ارزان قیمت باشد، سهل الوصول بودن آن ها هم مهم است. یک کارمند موقع وام گرفتن باید چک و کسر اقساط بدهد ولی یک زن بی بضاعت اگر چک داشت که نیازی نبود از این تسهیلات استفاده کند.
نویدی نژاد همچنین به توانمند سازی روانی این گونه زنان اشاره کرد و گفت: در این زمینه باید در طول سال کارگاه های مستمر برگزار شود تا جدای از توانمندسازی اقتصادی از لحاظ روانی هم قوی شوند.
وی با اشاره به امضای تفاهم نامه ای از سوی خانم ابتکار معاون رییس جمهور با بانک مهر ایران مبنی بر پرداخت وام 3 میلیون تومانی به بانوان سرپرست خانوار توضیح داد: در شهرستان خمینی شهر 110زن بد سرپرست، بی سرپرست و خودسرپرست (زن مجردی که سرپرست خودش است و 40 سال به بالا دارد) به بانک مهر ایران معرفی و تسهیلات پرداخت خواهد شد. از بقیه ادارات هم می خواهیم این گونه افراد را معرفی نماید.
معاون برنامه ریزی فرماندار هم با بیان این که برخی از این زنان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند افزود: افراد تحت پوشش این دو نهاد می توانند از وام های آنها استفاده کنند و در طرحی که برای بانوان سرپرست خانوار اعلام شد می توانیم افردی که تحت پوشش هیچ نهادی نیستند را پوشش دهیم.
رییس کمیته امداد در خصوص وام های اشتغال برای زنان سرپرست خانوار گفت: وقتی بانوان این وام را می گیرند با توجه به این که توانایی رقابت در بازار را ندارند اکثرا به مشکل بر می خورند. همچنین بعضا برای ضمانت وام با پیشنهادهای ناشایستی روبرو می شوند.
قصری افزود: پیشنهاد می کنم به کارفرماهایی که می توانند کارگاه هایی ایجاد کنند تسهیلات داده شود و آن ها بانوان را به کار گیرند.
عضو شورای شهر درچه با بیان این که باید به این گونه زنان ماهیگیری را یاد بدهیم گفت: طبق گفته معاون مشاغل خانگی مبنی بر این که بیش از 80 درصد از وام های خوداشتغالی از طریق زنان و عمدتا این گونه زنان جذب شد است، بر آن شدیم که در کارگاه های مشاغل خانگی در باغ بانوان درچه برای زنان بی سرپرست و بدسرپرست برپا کنیم.
محمدی افزود: به نظر بنده باید در این زمینه سازمان های مردم نهاد تشکیل شود.
معاون اجتماعی نیروی انتظامی نیز گفت: همه چیز فقر و نداری نیست. امام علی (ع) می فرماید فقر بلاست ولی از آن سخت تر مریضی یا بیماری جسم و از آن سخت تر هم بیماری روان است. باید فکر این افراد را به کار بیاندازیم که بتوانند آسیب های اجتماعی را مدیریت کنند. اکنون بیشترین هجمه به نهاد حمایتی خانواده وارد می شود. هجمه تبلیغاتی دشمنان به سمت خانم ها افزایش یافته است.
نماینده دانشگاه آزاد نیز اختصاص بخشی از فروشگاه ها به فروش محصولات مشاغل خانگی را به عنوان راهکاری برای توانمندسازی شغلی بانوان عنوان کرد.

نزدیک به 20 میلیارد تومان اعتبار شهرستان در حوزه اشتغال را دریابیم
نزدیک به 20 میلیارد تومان اعتبار شهرستان در حوزه اشتغال را دریابیم

جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری با حضور بانک های عامل طرح های اشتغالزای دولت و نمایندگان دانشگاه های شهرستان به ریاست فرماندار راعی برگزار شد.
به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، فرماندار در ابتدای این نشست با بیان اینکه کمیته امداد و بهزیستی شهرستان هر کدام نزدیک به چهار میلیارد تومان اعتبار در حوزه اشتغال دارند، گفت: میزان اعتباری که برای اجرای طرح تکاپو در شهرستان پیش بینی شده نیز هشت میلیارد و 760 میلیون تومان است. همچنین دو میلیارد و 510 میلیون تومان تسهیلات برای مشاغل خانگی شهرستان در نظر گرفته شده است.


راعی در ادامه خواستار پیگیری جذب این اعتبارات به طور کامل، از جانب دستگاه های مربوطه تا پایان سال شد.
وی افزود: طبق پیش بینی ها در شهرستان خمینی شهر سه هزار و 800 نفر سهیمه استفاده از طرح های اشتغالزای دولت را دارند اما سامانه رصد اشتغال شهرستان تنها از ثبت تقاضای دو هزار و 97 نفر خبر می دهد. فرماندار تاکید کرد: با توجه به اینکه تا پایان سال زمان زیادی نداریم دستگاه ها همه تلاش خود را به کار بگیرند که بتوانیم این اعتبارات پیش بینی شده را صددرصد جذب نماییم.


راعی در بخشی دیگر از سخنانش با تاکید بر اهمیت طرح کاروزی گفت: تعهد خمینی شهر به شرکت فارغ التحصیلانش در این طرح 204 نفر بوده که تا کنون تنها 33 نفر این رقم محقق شده است.
گفتنی است کارورزی طرحی است که طی آن دانشجویان فارغ التحصیل سال 91 به بعد، با ثبت نام در سامانه مربوطه در صورت پذیرش از جانب کارفرمایانی که سه نیروی بیمه شده در اختیار دارند، به کار مشغول می شوند و حقوق و بیمه شان را دولت می پردازد. یکی دیگر از تسهیلات این طرح برای کارفرمایان این است که در صورتی که پس از 4 تا 6 ماه کارورز را به استخدام خود دربیاورند به مدت 24 ماه از پرداخت بیمه کارفرما معاف می شوند.


بر اساس همین گزارش، در ادامه جلسه نمایندگان ادارات صنعت و معدن، فرهنگ و ارشاد اسلامی، میراث فرهنگی و جهاد کشاورزی آمار پرونده هایشان در حوزه مشاغل خانگی و طرح های پشتیبان را ارائه دادند.

نذر سه تن علوفه برای وحوش پناهگاه حیات وحش نایین
نذر سه تن علوفه برای وحوش پناهگاه حیات وحش نایین

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نایین گفت: با مشارکت خیران سه تن علوفه، نذر وحوش پناهگاه حیات وحش عباس آباد نایین شد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، مرکز اصفهان ؛حسین اکبری ، این میزان علوفه خشک را خیران و دوستداران طبيعت و حيات وحش خريداري و براي توزيع به پناهگاه حيات وحش عباس آباد فرستادند.وي ، نذر طبیعت را حرکتی خدا پسندانه برای حمایت و حفاظت از طبیعت بیان کرد و افزود: نیروهای یگان حفاظت محیط زیست شهرستان نایین مستقر در سرمحيط باني چوپانان و محيط باني بياضه علوفه اهدا شده را توزیع کردند. به گفته وی تداوم بحران خشکسالی تاکنون در پناهگاه حیات وحش عباس آباد سبب خشکی فراگیر و شدید مراتع و پوشش گیاهی و در نتیجه محدودیت های زیاد برای دسترسی به علوفه برای حیات وحش شده است. پناهگاه حیات وحش عباس آباد با مساحت بیش از 320 هزار هکتار ، زیستگاه انواع وحوش و پرندگان در190 کیلومتری نایین در شرق استان اصفهان واقع است. این پناهگاه همچنین با دارا بودن حداقل پنج گربه سان از هشت گربه سان فعلی در ایران، یکی از مهمترین زیست بوم های خانواده گربه سانان در ایران و جهان است.

چگونگی حفظ و بهره گیری از نزولات آسمانی
در دانشگاه آزاد خمینی شهر بررسی شد:
چگونگی حفظ و بهره گیری از نزولات آسمانی

همایش ملی سامانه های سطوح آبگیر در دانشگاه آزاد خمینی شهر برگزار شد. به گزارش فرصت آنلاین به گفته دبیر علمی همایش در این همایش که 100 متخصص از دانشگاه های کشور حضور داشتند، از بین 80 مقاله ارسالی 15 مقاله برای ارائه به صورت سخنرانی پذیرفته شد. دکتر ریاحی افزود: 40 مقاله دیگر هم به صورت پوستر ارایه گردید.

وی با اشاره به بررسی راه های حفظ و بهره گیری بهینه از نزولات آسمانی توسط متخصصان افزود: یکی از دلایل تشدید خشکسالی، نبود سیاست های مدون برای بهره گیری از آب ناشی از بارش است که می توان با برنامه ریزی و جمع آوری آنها بخشی از مشکل خشکسالی را حل کرد.

دبیرعلمی همایش تبخیرآب در ایران را سه برابر میانگین جهانی عنوان کرد و گفت: باید تمهیدی اندیشید تا در محیط هایی همچون سازه های شهری و خانه های مسکونی و محیط های طبیعی مثل مراتع، آب حاصل از باران جمع آوری شود.

استان اصفهان چهارمیلیون و300 هزار نفردر سامانه "سیب" عضو دارد
استان اصفهان چهارمیلیون و300 هزار نفردر سامانه "سیب" عضو دارد

سرپرست گروه توسعه شبکه بهداشت محیط استان اصفهان گفت: تاکنون اطلاعات چهارمیلیون و 300 هزار نفر از مردم استان اصفهان در سامانه "سیب" (سامانه یکپارچه خدمات سلامت) ثبت شده است. به گزارش فرصت آنلاین رسول حمامی در گفت€ وگو با خبرنگارایمنا ضمن اشاره به سامانه "سیب" گفت: این سامانه در مراکز بهداشتی استان اصفهان راه€اندازی شده است که در قالب این سامانه اطلاعات مراجعه کنندگان به مراکز بهداشت به صورت الکترونیکی ثبت می€شود تا بتوان خدمات بهدشتی بهتری را به آنها ارایه داد.وی با بیان اینکه تاکنون اطلاعات چهارمیلیون و 300 هزار نفرازمردم استان اصفهان درسامانه "سیب" ثبت شده است، تصریح کرد: از این تعداد یک میلیون و 700 هزار نفر از شهروندان اصفهانی بوده€اند. سرپرست گروه توسعه شبکه بهداشت محیط استان اصفهان ادامه داد: در پرونده€های الکترونیک سلامت افراد با رویکرد بیماری€های غیرواگیر مانند دیابت و فشار خون شناسایی شده و غربالگری سرطان هم مورد برسی قرار می€گیرد. وی همچنین بااشاره به فعالیت 61 مرکز فعال بهداشتی در شهراصفهان گفت: باید توجه داشت که طی چهارسال اخیر90 درصد ازمراکزبهداشتی استان اصفهان بهسازی ونوسازی شده وساختار فیزیکی آنها مطابق با استانداردهای روز دنیا بهبود یافته است.

صفحه 1 از 77