امروزدوشنبه, 31 ارديبهشت 1397-- Monday May 21 2018

ساعت 03:39:18

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

از روز نیایش و توبه تا روز جهانی عصای سفید

از روز نیایش و توبه تا روز جهانی عصای سفید

سه شنبه, 23 مهر 1392 ساعت 12:07 کدخبر :6134
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

روز عرفه، آغاز احداث راه آهن سراسری ایران، شهادت پنجمین شهید محراب، شهادت حضرت "مسلم‌بن عقیل" در کوفه، روز جهانی عصای سفید و ... از مهم‌ترین رخدادهای تاریخ امروز است.به گزارش مجله شبانه باشگاه خبرنگاران، امروز 23 مهر 1392 خورشیدی برابر با 9 ذی الحجه 1434 هجری و 15 اكتبر 2013 میلادی است. مهمترین رخدادهای تاریخ امروز از این قرار است:
روز عرفه (روز نیایش)
روز نهم ذی‌الحجه به عنوان روز عرفه از اعیاد بزرگ اسلامی به شمار می‌رود، گرچه به اسم عید نامیده نشده است. در این روز خداوند تبارک و تعالی بندگان خود را به عبادت و اطاعت خود فراخوانده، و سفرهٔ جود و احسان خود را برای بندگان خود گسترانده است. شیطان در این روز خوار و حقیر و خشمناک است.
 
از ظهر روز نهم ماه ذی‌الحجه، زائران خانهٔ خدا در صحرای عرفات وقوف می‌کنند و برای این وقوف، فضایل بسیاری ذکر شده است. در غروب این روز، زائران، از عرفات به مشعرالحرام می‌روند و خود را برای سایر مناسک پر شکوه حج آماده می‌کنند.

لغو سانسور مطبوعات به وسیله دولت شریف امامی برای کم کردن اعتراضات (1357 ش)

عملیات کلاسیک دزفول توسط ارتش جمهوری اسلامی (1359ش)
ارتش عراق از همان روزهای نخست تجاوز، سعی در تصرف پایگاه مهم وحدتی (پایگاه هوایی) دزفول داشت که با مقابله نیروهای مردمی، آرزوهایش به یاس مبدل شد و برای تلافی شکست‌های خود در جبهه‌های دزفول، این شهر را زیر آتش توپخانه خود گرفت. از این رو، برای دور کردن آتش دشمن از شهر و در امان ماندن پایگاه نیروی هوایی، طرح حمله‌ای به صورت کلاسیک توسط نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران ریخته شد که این حمله در روز 23 مهر 1359، در غرب دزفول انجام شد. این عملیات علی‌رغم فداکاری و جانبازی نیروهای اسلام، به دلیل عدم پشتیبانی و شناسایی دقیق منطقه، به عقب‌نشینی قوای خودی منجر گشت ولی سربازان اسلام را به فکر عملیات‌های بعدی انداخت تا دشمن متجاوز را از خاک میهن اسلامی عقب برانند.

اشغال جاده آبادان - ماهشهر و تنگ شدن حلقه محاصره بیشتر آبادان (1359ش)

رحلت آیت اللَّه "سید مصطفی صفایی خوانساری" استاد برجسته حوزه علمیه قم (1371ش)
آیت اللَّه سیدمصطفی صفایی خوانساری در سال 1281 ش در خوانسار به دنیا آمد. ایشان سپس برای ادامه تحصیل، در درس آیت‌اللَّه حائری یزدی در قم حضور یافت و از ایشان اجازه اجتهاد گرفت. آیت‌اللَّه صفایی خوانساری همچنین از نوزده تن از مراجع عظام زمان از جمله سید ابوالحسن اصفهانی، سید حسین بروجردی، آقاضیاء عراقی، سید محمد حجت، سیدمحمدتقی خوانساری، محمد فیض و مرعشی نجفی، اجازه اجتهاد و روایت دریافت کرده است. این فقیه بزرگوار با ورود آیت‌اللَّه بروجردی به قم، از اصحاب استفتاء و خواص حواریون ایشان گشت و به تدریس فقه و اصول و تالیف کتاب اشتغال یافت. حاشیه بر وسیلةالنجاة، حاشیه بر دُرَرُالاصول و رسائل کفایه و... از جمله تألیفات ایشان می‌باشند. آیت‌اللَّه صفایی خوانساری سرانجام در صبح روز جمعه 23 مهر 1371 برابر با 18 ربیع‌الثانی 1413 ق در 90 سالگی چشم از جهان فرو بست و در حرم حضرت معصومه(س) به خاک سپرده شد.

آغاز احداث راه آهن سراسری ایران (1306 ش)
راه آهن سراسری ایران نام راه آهنی است که در زمان پادشاهی رضا شاه پهلوی از جنوب تا شمال ایران کشیده شد. این راه آهن (بندر امام خمینی فعلی) در ساحل خلیج فارس را به (بندر ترکمن فعلی) در ساحل دریای مازندران وصل می‌کرد. در ۲۳ مهرماه ۱۳۰۶ اولین کلنگ ساختمان راه آهن سراسری در تهران محل فعلی ایستگاه تهران برزمین زده شد و از همان وقت رسما ساختمان راه آهن از سه نقطه جنوب و مرکز و شمال آغاز گردید. راه آهن سراسری در ۲۷ مرداد ماه ۱۳۱۷ بپایان رسیده و دو خط شمال و جنوب در ایستگاه سمیه به یکدیگر متصل و در روز سوم شهریورماه ۱۳۱۷ این خط با تشریفات خاصی رسما افتتاح و بهره برداری آن شروع شد.

شهادت آیت الله " اشرفی اصفهانی" پنجمین شهید محراب در باختران (1361ش)
آیت اللَّه عطاءاللَّه اشرفی اصفهانی در سال 1283ش در خمینی‌شهر اصفهان به دنیا آمد. این عالم ربانی در سال 1335 حسب‌الامر آیت‌اللَّه بروجردی به کرمانشاه مهاجرت کرد و در حوزه جدیدالتأسیس آن به تدریس معارف اسلامی پرداخت. آیت‌اللَّه اشرفی پس از قیام مردمی 15 خرداد 1342 و به تبعیت از امام خمینی(ره)، مبارزات خود را در منطقه غرب کشور آغاز کرد و با نشر اعلامیه و نوار سخنرانی، زمینه گسترش قیام را فراهم آورد.
 
ایشان همچنین با آغاز جنگ تحمیلی، علی‌رغم کهولت سن، مسافت طولانی و راه‌های صعب‌العبور را به عشق دیدار دلاورمردان جبهه توحید می‌پیمود و حضور ایشان، سبب دلگرمی رزمندگان می‌گردید. آیت‌اللَّه اشرفی در طول دوران نمایندگی حضرت امام در استان کرمانشاه، دو بار مورد سوء قصد قرار گرفت و سرانجام در روز جمعه 23 مهر 1361 شمسی پس از هشتاد سال جهاد، تقوا، پرهیزگاری و خدمت، در محراب عبادت نماز جمعه به دست منافقین کوردل به شهادت رسید. پیکر مطهر این عالم مجاهد پس از تشییع باشکوه در کرمانشاه و خمینی‌شهر، در گلزار شهدای تخت فولاد اصفهان به خاک سپرده شد.


ارتحال عالم کبیر "علامه طبرسی" مفسر شهیر قرآن کریم(548 ق)
ابوعلی فضل بن حسن طبرسی در سال 468 ق به دنیا آمد. پس از فراگیری مقدمات در مشهد مقدس به تحصیل ادبیات عرب، قرائت، تفسیر، حدیث، حساب و جبر، فقه، اصول وکلام پرداخت و در آن علوم متبحرگردید. علامه در حدود 54 سال در مشهد بود و سپس راهی سبزوار شد و به تدریس و تالیف همت گماشت. قطب الدین راوندی، ابن شهر آشوب، ضیاءالدین راوندی و... از جمله شاگردان او به شمار می‌آیند.همچنین اسرار الامامه، تاج الموالید و کنوز النجاح ازتالیفات اوست. از میان ده‌ها کتاب او، تفسیر کبیر مجمع البیان، به عنوان سرآمد تفاسیر، مطرح گردیده است. او همچنین فقیهی وارسته و عالمی آگاه بود و محل مراجعهٔ مردم واقع می‌شد. سرانجام امام مفسّران، پس از نزدیک به هشتاد سال عمر با برکت درروز عرفهٔ سال 548 ق بدرود حیات گفت. بعضی، مسمومیت توسط بدخواهان را عامل درگذشتِ وی گفته‌اند. بدنش را به مشهد منتقل کرده و در جوار حرم امام رضا(ع) به خاک سپردند.

رحلت آیت اللَّه "سیدابوالحسن اصفهانی" زعیم حوزهٔ علمیهٔ نجف(1365 ق)
سیدابوالحسن اصفهانی در سال 1284 ق در یکی از روستاهای اصفهان به دنیا آمد. پس از گذراندن دروس ابتدایی در زادگاهش، به حوزهٔ اصفهان رفت و در نهایت تنگدستی به فراگیری علوم دینی و تدریس همت گماشت. در 24 سالگی راهی نجف شد و از محضر میرزای شیرازی، میرزا حبیب اللَّه رشتی، محمدکاظم یزدی و آخوند خراسانی و... بهره‌مند گردید. ده سال آخر حیات وی، همزمان با مرجعیت عامه و زعامت دینی شیعیان بود. از مهم‌ترین آثار ایشان، وسیلةُالنجاة و اَنیسُ المُقلّدین می‌باشد. همچنین آیات عظام: سید محسن حکیم، سید محمد هادی میلانی، سیدمحمود شاهرودی، سردار کابلی،علامه طباطبایی، سید عبداللَّه شیرازی و میرزا هاشم آملی و... از جمله شاگردان او می‌باشند. این عالم ربانی سرانجام پس از 81 سال عمر پر برکت در کاظمین دارفانی را وداع گفت و در نجف اشرف به خاک سپرده شد.

تولد "پابْلیوس ویرژیل" بزرگ ترین شاعر روم باستان (70 ق.م)
او را باید بزرگترین شاعر رومی در دنیای قدیم به حساب آورد. علاقه بسیار وی نسبت به زادگاه خود و مردمی که در آن به کشاورزی مشغول بودند، موضوعات اکثر اشعار ویرژیل را تشکیل می دهد. وی در شهر های کرمونا ، میلان و رم به تحصیل پرداخت و در این دوران علاقه وافری به خواندن آثار نویسندگان به خصوص شعرای رومی و یونانی داشت و خود نیز در علم معانی و بیان و فلسفه دانشی فراوان کسب کرد. زندگی ویرژیل بیشتر به شعر و شاعری اختصاص داده شده و مطالعات وی بیشتر در همین زمینه است. وی هیچگاه به کار سیاست و نظام نپرداخت. مهمترین اثر وی آنه اید نام دارد .

شهادت حضرت "مسلم‌بن عقیل" نمایندهٔ امام حسین(ع) در کوفه(60 ق)
مسلم بن عقیل که از شخصیت‌های برجسته وبا تقوای زمان خود به شمار می‌رفت، برای ارزیابیِ میزان وفاداری مردم کوفه به امام حسین(ع) به این شهر رفته بود. زیرا مردم کوفه، طیِ هزاران نامه، از امام حسین برای رفتن به این شهر و قیام علیه حکومت ستمگر یزید بن معاویه، دعوت کرده بودند.
 
مردم کوفه اگرچه در ابتدا به گرمی از مسلم بن عقیل استقبال کردند، اما هنگامی که عبیداللَّه بن زیاد که مردی سنگدل و بی‌رحم بود بر کوفه حاکم شد، کوفیان، فریبِ وعده‌های دروغین او را خوردند و به خاطر ترس و جهل، دست از حمایت امام حسین(ع) کشیدند و مسلم را تنها گذاشتند. در پیِ آن، مسلم به دست عُمّال ابن زیاد گرفتار آمد و به دستور آن حاکم پلید، فرستادهٔ امام حسین(ع) را از بالای داُرالاماره به پایین انداختند و او را به شهادت رساندند.

عبور نخستین بالن از فراز اقیانوس اطلس (1928م)
در چنین روزی در سال 1928 میلادی بالن هوایی آلمانی با عنوان گراف زپلین پس از این که 6630 مایل را در 121 ساعت طی کرد به لا کهورست رسید .

برکناری "نیکیتا خروشچف" رهبر اتحاد جماهیر شوروی سابق از قدرت (1964م)
پس از مرگ ژوزف استالین دیکتاتور شوروی سابق در سال 1953م، نیکیتا خروشچُف به مقام دبیر کلی حزب کمونیست و رهبری شوروی انتخاب شد. شهرت خروشچف در تاریخ اتحاد جماهیر شوروی سابق، بیشتر به سبب افشاگری‌های مهمی بود که وی پس از مرگ استالین علیه او در این کشور کرد و پرده از جنایات بی‌رحمانه دوران استالین برداشت. اختلاف با سران متفقین درباره آلمان و ایجاد دیوار برلین، سقوط هواپیمای جاسوسی امریکا در شوروی و تیرگی روابط دو طرف، بحران بین شوروی و چین و نیز بحران خطرناک موشکی امریکا و شوروی بر سر کوبا از حوادث و رویدادهای مهم زمان حکومت خروشچف بود. اما بزرگ‌ترین مشکل شوروی در این سال‌ها، شکست برنامه‌های توسعه کشاورزی خروشچف بود که در کنار مسائل خارجی، باعث تضعیف موقعیت داخلی و بین‌المللی وی گردید. این مسائل باعث شد تا از اواسط سال 1964م توطئه‌ای علیه خروشچف در کمیته مرکزی حزب کمونیست شوروی شکل گیرد و هیأت رئیسه کمیته مرکزی حزب به اتفاق آراء به برکناری او از مقام دبیر اولی حزب و نخست‌وزیری شوروی رای دهد. خروشچف در نهایت در روز پانزدهم اکتبر 1964م با یک توطئه قبلی، از طرف همکاران خود در دفتر سیاسی حزب کمونیست از کار برکنار شد.

درگذشت "جارُاللَّه زمخشری" ادیب، مفسر و محدث معروف اهل سُنَّت(538 ق)
جاراللَّه زمخشری استاد تفسیر، حدیث، علم لغت، ادیب و فقیه مسلمان، سال‌های بسیاری را در مکه اقامت داشت و از این رو به جارُاللَّه یعنی همسایهٔ خدا مشهور شد. زمخشری، به جهت علم و دانش بسیار در زمینهٔ علوم دینی، مورد احترام فضلا و دانشمندان عصر خود بود و آثار بسیاری را در زمینهٔ علوم مختلف اسلامی از خود به یادگار گذاشت. از مهم‌ترین تالیفات زمخشری می‌توان به تفسیر کَشّاف و مقدمةُ الادب اشاره کرد.

آغاز هفته جهانی نابینایان و روز جهانی عصای سفید
در سال 1950م، سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد، یونسکو، و شورای جهانی نابینایان در جلسه‌ای مشترک، قانون عصای سفید را بررسی و تصویب نمودند و روز 15 اکتبر را روز جهانی عصای سفید یا روز جهانی ایمنی نابینایان اعلام کردند. قانون عصای سفید، تصویری جدید از نابینایان را در جامعه ترسیم کرده و از افراد نابینا می‌خواهد که به منظور حمایت از منافع خود، از تمام مفاد این قانون مطلع باشند.
 
حق استفاده از کلیه امکانات رفاهی معمول در جامعه توسط نابینایان، تشویق نابینایان به مشارکت در امور دولتی و اشتغال توسط دولت و رعایت کامل حقوق نابینایان به هنگام عبور و مرور توسط رانندگان وسایل نقلیه از جمله مفاد این قانون می‌باشند. هم‌چنین مسئولان دولتی، هر ساله باید روز پانزدهم اکتبر (برابر با 23 مهر) را به عنوان بزرگ‌داشت روز نابینایان و قانون عصای سفید، به نحو شایسته‌ای ارج نهند و از مردم بخواهند که رفتار معقولانه‌ای با نابینایان داشته باشند.

برخی از رخدادهای امروز
1552: ایوان چهارم معروف به «مخوف = گروزنی» نخستین تزار روسیه منطقه کازان را که در دست تاتارها بود تصرف و ضمیمه قلمرو خود کرد.
1844: «فردریک نیچه» فیلسوف و نویسنده آلمانی و مولف «چنین گفت زرتشت» به دنیا آمد. برخی اورا ضد یهود و نیز معتقد به برتری نژاد آرین می دانند. نیچه در بیست و پنجم اوت سال 1900 در 56 سالگی درگذشت. این فیلسوف آلمانی و نویسنده کتابهای «تولد تراژدی»، «چنین گفت زرتشت» و «آن سوی خوب و بد» تمدن بورژوازی غرب را رد کرد و آن را منحط خواند. وی که یک مورالیست بود فرضیه انسانهای توانا (سوپرمن) را مطرح ساخت که بعدا مورد توجه نازیهای آلمان قرار گرفت و به آن استناد می کردند.
1946: هرمان گورینگ از مقامات برجسته دولت حزب نازی آلمان و نزدیکان هیتلر که در دادگاه فاتحان جنگ جهانی دوم به اعدام محکوم شده بود، چند ساعت پیش از اعدام شدن، در زندان با خوردن سم خودکشی کرد.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید