امروزيكشنبه, 06 خرداد 1397-- Sunday May 27 2018

ساعت 09:36:51

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

الگوي ازدواج فراموش شده در جامعه اسلامي ايران
به مناسبت اول ذي الحجه سالروز ازدواج حضرت امام علي(ع) و حضرت فاطمه(س) است

الگوي ازدواج فراموش شده در جامعه اسلامي ايران

سه شنبه, 16 مهر 1392 ساعت 09:01 کدخبر :6082
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

شيوه ازدواج حضرت اميرالمومنين(ع) با حضرت فاطمه زهرا(س) به عنوان الگويي براي جامعه ايراني پايبند به ارزش هاي اسلامي، كمتر مورد توجه قرار گرفته است.
زره اش را فروخت و براي عروسش يك دست لباس عروس، مقداري جهيزيه مانند يك حصير، چند كوزه و كاسه سفالي، يك سفره و مقداري از وسايل ضروري ديگر را فراهم كرد.وليمه و مراسمي هم در كار بوده و عروس نيز در راه خانه شوهر، لباس خود را به يك زن نيازمند بخشيد.
سپس عروس با همان لباس قديمي، پاي در خانه داماد مي گذارد و بدين سان به قول امروزي ها يك واقعه ازدواج در تاريخ شكل مي گيرد كه به گواه تاريخ، آثار بزرگي براي بشريت داشته است.
«اين سبك عروسي و ازدواج در زمان ما جواب نمي دهد و حتي اگر ما پسرها هم بخواهيم مراسم ازدواج را آسان بگيريم، دخترها قبول نمي كنند چون در بين خودشان داشتن همسري با اتومبيل، منزل و حقوق عالي مطرح است.
اين جمله را محمد، دانشجوي دانشگاه صنعتي اصفهان بيان مي كند.
اما رييس شوراي سياستگذاري ائمه جمعه استان اصفهان، دليل الگو نشدن ازدواج آن دو بزرگوار در بين جوانان را خانواده ها مي داند و مي گويد: خانواده ها و پدر و مادرها تسليم موجي شده اند كه جوانان ايجاد كرده اند. 


حجت الاسلام محمدرضا صالحيان در گفت وگو با خبرنگار ايرنا مي گويد: بين سادگي و آساني تفاوت است. ازدواج بايد ساده باشد نه آسان، ساده يعني بي تكلف اما در حد شآن و منزلت خانوادگي و در حد عرف زوجين باشد.
وي مي افزايد: فرض كنيد پسر و دختري بخواهند ازدواج كنند و پسر حداقل حقوق را داشته باشد، ضروري نيست كه آنها به داشتن خانه و ماشين شخصي فكر و سپس اقدام به ازدواج كنند.
صالحيان تصريح مي كند: بر اساس روايات و آيات، دو نفري كه ازدواج مي كنند از فضل خداوند بهره مند مي شوند.
استاد دانشگاه آزاد خميني شهر، دليل ديگري را براي الگو نشدن آن سبك زندگي مطرح كرده و مي گويد: ازدواج آن دو معصوم قابليت الگو شدن را براي جوانان امروز دارد اما مشكل اين است كه بلد نيستيم با زبان جديد و با مفاهيم و واژه هاي امروزي سبك ازدواج آن دو بزرگوار را براي جوانان مطرح كنيم. 


«محمدرضا صالحیان» مي افزايد: مي توانيم جوانان را آگاه كنيم كه بر اساس پژوهش هاي انجام شده، اگر در جواني ازدواج نكنند در دوران ميانسالي و پيري دچار بيماري هاي رواني حادي مي شوند اما جوانان آزادند كه خود تصميم بگيرند.
وي با اشاره به اينكه در ديدگاه غربي، ازدواج و تشكيل خانواده و ضررهاي مادي مانند تامين مسكن ومالي مهم است، ادامه مي دهد: ديدگاه اسلامي نيز با پذيرش مشكل فوق فقط از جنبه منافع مادي به ازدواج نگاه نمي كند.
وی مي افزايد: ديدگاه اسلامي مشكل مالي را مي پذيرد اما خداوند در قرآن تاكيد كرده كه فضلش شامل زوجين مي شود، زيرا وقتي رزق دو نفر با هم گره مي خورد، بيشتر مي شود.
وي با تاكيد بر اينكه منظور از رزق فقط رزق مادي نيست، مي افزايد: مقوله سبك زندگي كه رهبر معظم انقلاب به آن تاكيد فرمودند در اين مورد صدق مي كند كه فقط جنبه مادي سبك زندگي بيان نمي شود و بعد معنوي و رواني ازدواج مانند هم آرماني طرفين و ارزشهاي مشترك زوجين نيز با زبان امروزي بيان مي شود.
اين پژوهشگر و كارشناس مشاوره خانواده مي گويد: ازدواج، نوسانات روحي و رواني دو زوج را به تعادل مي رساند.
وي با تاكيد بر اينكه ازدواج امام علي(ع) با حضرت فاطمه(س) با اينكه قابليت الگوشدن را دارد اما هنوز در جامعه ما اجرايي نشده است، مي افزايد: اين امر مسووليت اصحاب فكر و رسانه را بيش از پيش مي كند.
وي تصريح مي كند، تمام آحاد جامعه در آسيبي كه به اخلاق و فرهنگ كشور از جهت دير ازدواج كردن جوانان وارد مي شود، مسوول هستند.
است.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید