امروزچهارشنبه, 02 خرداد 1397-- Wednesday May 23 2018

ساعت 18:59:24

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

امامزاده سید ابراهیم(درب سید)

امامزاده سید ابراهیم(درب سید)

چهارشنبه, 20 شهریور 1392 ساعت 08:59 کدخبر :5964
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
تحقیق:فرشته احمدیان عکاس:زهرا ملک محمدی

                                                
نام:
سید ابراهیم بن سید حسن بن شاهزاده عبدالله بن امام موسی بن جعفر (ع)


نشانی:
خمینی شهر خیابان ولیعصر یا بلوار منتظری کوچه درب سید

 

تاریخچه:
امام زاده سید ابراهیم(درب سید) که با سه نسب، به امام حسن (ع) می رسد دارای شجره نامه نمی باشد.
 امام زاده سید ابراهیم(درب سید) با سه نسب، به امام حسن (ع) می رسدولی دارای شجره نامه نمی باشد.
تاریخ های حک شده روی سنگ هایی از مقبره ها نشان دهنده زمان صفویه و قدمت 300 ساله به بالا دارد می باشد. امامزاده سید ابراهیم دارای گنبدی خشتی و گلی بوده که حدود  سال 70 با همکاری اداره اوقاف تخریب و از نو بازسازی شده است و سالن جدیدی با مساحتی مناسب حدود 5 سال پیش با نظارت دفتر طرح مدیریت استان شروع به ساخت شد که از ابتدا تاکنون زبره کاری آن انجام شده و در حال حاضر ظریفکاری آن توسط استاد یدالله رحیمی در حال اجرا می باشدضریح چوبین امامزاده با بکه های فلزی به ابعاد ۳×۱٫۵ از ۳۵ سال پیش روی سنگ مزار امامزاده نصب گردیده است. شجره نام این امامزاده شریف ۵۰ سال پیش در اثر آتش سوزی از بین رفته است و اهالی ایشان را به حضرت موسی بن جعفر (ع) نسبت می دهند.
ساختمان قدیم امام زاده اتاقکی ۴×۳ بوده و ضریحی چوبین داشته که در اوایل انقلاب به همت اهالی و هیات امنا و اداره اوقاف بنای جدید با گنبد دو لایه فلزی ساخته شده است.
گنبد دو پوش امامزاده از سطح زمین حدود ۲۵ متر ارتفاع داشته و کاشی کاری فیروزه ای رنگی روی آن نقش بسته است.
مساحت کل امامزاده به اضافه مسجد امام زاده و ۲ رواق قدیم که بصورت آیینه کاری و نقاشی به سبک دوران صفویه نقاشی و آذیین شده حدود ۵۰ متر مربع می باشد.

DSC 0067

DSC 0046
 همجوار امامزاده گلزار شهدا و قبور اموات می باشد که قدمتی 300 ساله به بالا دارد ،مقبره سید زین الدین علی معروف به آقا علی سید فرزند مرحوم سید محمد جعفر که با سی واسطه به حضرت اما صادق (ع) می رسد و از شاگردان علامه جعفری بوده و در فتنه افاغنه از اصفهان به سده می آید و جد تمام سادات دیباجی می باشد به چشم می خورد که در سال 1103 (ه.ش) متولد و در سال 1183 (ه.ق) به رحمت ایزدی پیوسته است.

برنامه ها:
 در این امامزاده به مناسبت های مختلف مراسم عزداری و شادی برگزار می گردد از جمله آنها مراسم دهه محرم می باشد که هر شب روضه خوانی و سینه زنی در این ایام دراین مکان برگزار می شود و در روز هشتم و نهم محرم هم هیئات محله فروشان در این مکان جمع گشته و مراسم عزاداری اجرا می کنند و صبح روز عاشورا از ساعت 8 صبح تا ظهر تعزیه هفتاد و دو تن و بعد از ظهر آن روز هم دیر راهب و دروازه شام و بارگاه یزید شبه خوانی می شود.


از مراسم دیگری که در این مکان برگزار می شود جزء خوانی 30 روز ماه رمضان و برگزاری دعای ابوحمزه در شب های ماه مبارک می باشد و همچنین دعای کمیل در شب های جمعه و در طول سال هم محافل و هیئات در مناسبت های مختلف به صورت گروهی در امامزاده حاظر میشوند

 

01

DSC 0174

منابع مالی:
تامین هزینه های این امامزادهاز طریق غبار روبی (تخلیه ضریح) و بیشتر از فروش مقبره های این مکان به دست می آید.
با تشکر از ابوالقاسم مالکی مسؤول امور مالی و اداری  امامزاده
تاریخ تهیه گزارش: 9/6/92

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید