امروزجمعه, 04 خرداد 1397-- Friday May 25 2018

ساعت 00:04:34

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

امام جمعه خمینی شهر:

اولین شرط درس گرفتن از نهضت عاشورا شناخت خود امام حسین(ع) است

یکشنبه, 12 آذر 1391 ساعت 12:21 کدخبر :4763
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
نماز جمعه این هفته خمینی شهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین عباس رحیمی برگزار گردید و وی ضمن تسلیت امام سوگواری اولین شرط درس گرفتن از نهضت عاشورا را شناخت خود امام حسین(ع) دانست.

به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، امام جمعه خمینی شهر در خطبه های نماز جمعه بررسی آثار قیام عاشورا را لازم دانست و گفت: باید هرسال درس های این قیام را برای مردم تکرار کرد. باید آثار برخورد حق و باطل را روشن ساخت. اولین شرط درس گرفتن از نهضت عاشورا شناخت خود امام حسین(ع) است. معرفت امام عین معرفت خدا واجب است. کسی که جاهل خدا باشد، جاهل به پیامبر (ص) است و جاهل به پیامبر، جاهل به امام و جاهل به امام جاهل به ولی فقیه است. کسی هم که عارف به خداست پیامبرشناس و امام شناس هم هست و نقش ولی فقیه را هم می داند.

حجت الاسلام و المسلمین عباس رحیمی ادامه داد: در جریان عاشورا آن طرف همه نامردی است و این طرف همه جوانمردی، آن طرف فرهنگ زشت و باطل و ضد بشری و این طرف جریان عدالتخواه و تابع ارزش ها و انسانیت روبروی هم قرار گرفته اند. حال که قرن ها می گذرد اگر از آزادیخواهان دنیا و فطرت پاک سؤال کنیم که کدام جریان پیروز است؟ خواهند گفت که مکتب حق غالب است، مکتب و فکر حسین(ع) غالب است. امروز دنیا فکر حسین(ع) را می پذیرد. جریان حق را همه پذیرفته اند. اینجاست که ما حسین(ع) را پیروز می دانیم چراکه حق همیشه پیروزست. به خاطر همین موظفیم عاشورا را زنده نگه داریم. ما ملتی نیستیم که فقط برای مرده گریه کند؛ گریه ما گریه ای عاطفی است، گریه برای اینکه چرا به مظلوم باید ظلم شود؟ چرا مسلمانان مدعی اسلام سکوت کرده و از مردم حمایت نمی نمایند؟ اگر عاشورا فراموش گردد، جنگ بین حق و باطل فراموش می گردد، ارزش ها فراموش می شود، ضد انسانیت ها رشد پیدا می کند. بنابراین این جریان با کربلا تمام نشد بلکه تازه شروع گردید؛ مبارزه حق و باطل، برخورد مظلوم و ظالم تازه شروع شد و قرن هاست ادامه دارد. بشریت باید این را بداند تا راه را پیدا کند و در برابر ستمگران بداند چه باید بکند؟

وی بیان کرد: فقط گریه کردن بر امام وظیفه نیست. بشناسید چه اتفاقی افتاده است وگرنه همه حتی غیرمسلمان هم که این حادثه را بشنود گریه می کند. فرق است بین گریه معمولی و گریه عارفانه. طبق فرموده امام صادق(ع) هیچ عملی مقبول نیست مگر به شناخت و معرفت. کسی هم که عمل کند خودش معرفت می آورد. عمل بدون معرفت قبول نیست. معرفت می رسد به نقطه تسلیم. شیعه وقتی عارف به امام است که تا گفتند قالَ الصادق، بگوید لبّیک! ولو بر خلاف میلش و افکارش باشد. یا طبق حدیث دیگری به "عبد" مؤمن نمی گویند مگر اینکه خدا و پیامبر و ائمه(ع) را بشناسد مخصوصا امام عصر خود را. امام زمان(عج) که ظهور کند عده ای مخالفت می کنند. کسی عبد خداست که عارف به خدا و امام را بشناسد. کسی هم که امام را نشناسد خدا را در حین گمراهی عبادت کرده است.

خطیب جمعه خمینی شهر در تفسیر آیه 160 سوره آل عمران گفت: منظور از "حسنه"معرفت امام است که اگر آورده شود ده برابر ثواب دارد. "سیّئه" نیز یعنی کسی که معرفت امام را ندارد. پس شرط اول برای ورود به این بحث معرفت امام است. باید بشناسیم که امام در کجای عالم قرار گرفته است؟ دریچه معرفت خدا از راه امامت است. کسانی که امامت ندارند، خدا را هم نمی شناسند مانند وهّابی ها. امام باب ا... است. در جلساتتان از اخلاقیات، زندگی و رفتار امام بگویید.

استاد حوزه و دانشگاه خواست: در جلسات امام حسین(ع) باید عاشورا را بشناسیم، باید عرفه امام حسین(ع) را بشناسیم تا امروز هم بتوانیم عاشورا و کربلا ایجاد کنیم، امروز هم بتوانیم آمریکا و اسرائیل را به زمین بزنیم، در مقابل تحریم ها بایستیم. حسین جان! بچه ات را تشنه کشتند ولی تسلیم نشدی، آن وقت ما در برابر گرانی و مشکلات تسلیم شویم؟ معاذا...! شیعه تسلیم نخواهد شد.

شیخ عباس رحیمی ضمن تسلیت امام سوگواری و تشکر از عزیزانی که این روزها زحمت کشیدند تا عزاداری ای به دور از بدعت و تحریف برگزار گردد، به حدیثی از امام سجاد(ع) اشاره کرد و گفت: طبق این حدیث باید مواظب روزی باشید حتی نذری ها. گوسفند خمس نداده را نذر نکنید. فقط با ذبح کردن حلال نمی شود، باید خمس و زکات آن موردی نداشته باشد. غذاهای دیگر نیز به همین گونه است.

وی با اشاره به روز مجلس و سالروز شهادت شهید مدرس از او به نماینده نمونه، روحانی الگو، غیروابسته، مستقل، شجاع تعبیر کرد و خطاب به نمایندگان مجلس گفت: اگر می خواهید مجلس مقتدر و کارآمد باشد، باید مدرس وار در صحنه حاضر گردند. مجلس وارد کارهای فرعی نشود. باید سراغ کارهای ریشه ای برود، ببیند مشکلات و گرفتاری های مردم چیست. باید کمک کنند تا مدیریت کشور قوی گردد. ما اگر مدیریت قوی داشته باشیم و در مدیریت نلنگیم، خیلی از مشکلات پیش نخواهد آمد.

امام جمعه خمینی شهر با اشاره به سالروز تصویب قانون اساسی گفت: زیباترین، بهترین و عالیترین قانون اساسی را ما داریم. انسانهایی دلسوز، باسواد، مؤمن و اهل انقلاب این قانون را نوشتند. اصول آن تغییر ناپذیرست مانند اصل ولایت فقیه یا اصل جعفری بودن مذهب شیعه. باید اصول قانون اساسی را تقویت کرد. دولتهایی را تقویت کنیم که پایبند به این اصول باشند.

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#1 0 نگار عموشاهی 13 آذر 1391 ساعت 09:02
این كه حسین (ع) فریاد می‌زند:آیا كسی هست كه مرا یاری كند و انتقام كشد؟» «هل من ناصر ینصرنی؟» مگر نمی داند كه كسی نیست كه او را یاری كند و انتقام گیرد؟ این سؤال، ‌سؤال از تاریخ فردای بشری است و این پرسش از آینده است و از همه ماست...که آیا حسین وار زندگی خواهیم کرد و راهش را ادامه خواهیم داد؟
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید