امروزجمعه, 04 خرداد 1397-- Friday May 25 2018

ساعت 17:03:37

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

اولین شهدای خمینی شهر در سرزمین رستم دستان

چهارشنبه, 08 آبان 1392 ساعت 11:54 کدخبر :6226
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
اولین ها

استان سیستان و بلوچستان بزرگترین استان کشور با وسعت 181578 کیلومتر مربع و با داشتن بیش از 1500 کیلومتر مرز آبی و خشکی و همجواری با کشورهای عمان و پاکستان و افغانستان هنوز هم یكی از مناطق محروم کشور است. تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی فقر، محرومیت، نابسامانی، بلایای طبیعی، مشكلات اقتصادی و ضعف فرهنگی از اولین مسائلی بود که با شنیدن نام این استان پهناور در ذهن هر انسانی نقش می بست. محرومیت خطه سیستان و بلوچستان به حدی بود که امام راحل عظیم الشأن در دوران تبعید با ارسال پیامی به بازاریان کشور به ویژه تهران خواست که با ارسال کمک های خود به یاری مردم محروم و رنج دیده سیستان و بلوچستان بشتابند و همین محرومیت ها بود كه باعث می شد دشمنان انقلاب اسلامی که منافع نامشروع خود را در معرض خطر می دیدند، چشم طمع به ناامن سازی و نفوذ در این منطقه بدوزند.
در اولین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی، شیاطین شرق و غرب و ایادی آن ها به منظور براندازی انقلاب و جلوگیری از تشکیل جمهوری اسلامی، توطئه های فراوانی را طرح ریزی و پیاده کردند که با استعانت خدای متعال و هوشیاری مردم  و فداکاری و ایثار جوانان پاکباخته و مؤمن ایران اسلامی این توطئه ها خنثی شد یکی از این اقدامات، تلاش در راه ناامن کردن و ایجاد بی ثباتی در کشور بود. ایجاد درگیری های قومی و مذهبی و ایجاد غائله در کردستان، گنبد، خوزستان و سیستان و بلوچستان از جمله این توطئه ها بود.
با توجه به نابسامانی و جو عدم اطمینان و عدم امکان فعالیت نیروهای مسلمان و انقلاب و سیر قاچاق و فقر شدید فرهنگی و اقتصادی و حضور خوانین و اشرار در منطقه که با زور و اعمال نفوذ، مردم مستضعف را به بیگاري می کشیدند، حضور نیروهای انقلاب در استان را ضروري می کرد و چشم امید مردم مستضعف به کسانی بود که می توانستند انقلاب و فرهنگ انقلاب را برایشان سوغات ببرند.
در شماره پیش، گفته شد كه جوانان پاکباخته و از جان گذشته شهرستان خمینی شهر، گوش به فرمان امام و پا در رکاب آماده بودند تا در هر نقطه از کشور که اسلام و انقلاب اسلامی نیاز به دفاع و فداکاری داشته باشد در میدان حاضر شوند.
در سال 1358 و روزهای نخستین پیروزی انقلاب اسلامی، نیاز به حضور در سیستان و بلوچستان بود. در آن زمان هنوز سپاه خمینی شهر تشکیل نشده بود و نیروهای داوطلب برای اعزام به مناطق مختلف به سپاه اصفهان كه در آن روزها در مسجد انقلاب اصفهان مستقر بود مراجعه می کردند.
یک گروه 15 نفری از نیروهای جان بر کف خمینی شهری، از جمله سردار شهید احمدرضا ماهوش محمدی و... از طریق سپاه اصفهان به استان سیستان  بلوچستان اعزام شده و در پادگان آموزشی شهر زاهدان به مدت 15 روز آموزش های تکمیلی را طی كرده و برای تأمین امنیت منطقه، به سپاه شهرستان خاش اعزام می شوند و در این مأموریت خطیر شهید احمدرضا ماهوش، به خاطر شایستگی و لیاقت و پرهیزکاری و شجاعت و هوش سرشاری که از خود بروز می دهد به مسؤولیت واحد عملیات سپاه خاش منصوب می شود و در این مسؤولیت سرانجام در روز 26/4/1359، در درگیری با اشرار و ضد انقلاب در محور ایرانشهر به راسک به همراه برادرش رجبعلي ماهوش و نه نفر از هم رزمانش به نام های امیر جهانی نسب، حسین شکاری، اکبر رجبی، محمدرضا مرادی، بهمن مرادی، اکبر شرافت، عباسعلی کشاورز، اکبر عمرانی، علی نوروزی و محمد زارع در ساعت 5 صبح مظلومانه به شهادت رسیدند و تنها یکی از همراهان به نام علی نوروزی مورد اصابت 4 گلوله مستقیم دشمن قرار گرفته و مصدوم شده بود جان سالم به در برد. 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید