امروزچهارشنبه, 02 خرداد 1397-- Wednesday May 23 2018

ساعت 17:14:46

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

به بهانه 23 مهر سالروز شهادت آیت الله اشرفی

به بهانه 23 مهر سالروز شهادت آیت الله اشرفی

سه شنبه, 23 مهر 1392 ساعت 10:36 کدخبر :6131
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
بی شک یکی از مشاهیر جاودانه این دیار کهن شهید اشرفی است که به منابت سالروز شهادت این بزرگ مرد مروری به زندگی و اقدامات ایشان داریم لازم به ذکر است پایگاه های اطلاع رسانی و مطبوعات مختلف کشوری از جمله مردم سلاری، مرصاد ، ایرنا، تسنیم یادنامه هایی خاص در مورد ابعاد مختلف شخصیت ایشان در این روزها منتشر کردند و مراسم ویژه ای نیز در کرمانشاه با حضور برخی چهره های روحانی و کشوری برگزار شد.

زندگینامه‏
شهید بزرگوار حضرت آیت الله حاج آقا عطاء الله اشرفى در سال 1323 هجرى قمرى در یک خانواده روحانى در خمینى‏شهر متولد شد. وى فرزند مرحوم حجت الاسلام و المسلمین میرزا اسدالله فرزند مرحوم حجت الاسلام میرزا محمد جعفر بود.
 
تحصیلات‏
شهید آیت الله اشرفى از آغاز کودکى براى تحصیل علوم دینیه به حوزه علمیه آمد و ابتدا در یکى از مدارس قدیمى به نام مدرسه نوریه به تحصیل مشغول شد و مدت 10 سال به‏طورمتوالى در حوزه علمیه اصفهان اشتغال به تحصیل داشت. سپس در سن 22 سالگى جهت ادامه تحصیل و طى مدارج عالیه علوم اسلامى رهسپار حوزه علمیه قم شد.
ایشان جمعاً مدت 23 سال در حوزه علمیه قم و 12 سال در حوزه علمیه اصفهان بود و در این مدتى که در این دو حوزه علمیه اشتغال داشت، ضمن کسب علم و دانش و نیل به درجات عالیه اجتهاد، مورد توجه خاص اساتید بزرگ و علما بود. مرحوم آیت الله بروجردى و مرحوم آیت الله حاج سید محمدتقى خوانسارى به ایشان عنایت خاصى‏داشتند. به‏طورى که هر وقت به اصفهان مى‏رفت و سپس به قم مراجعت مى‏کرد، این دو بزرگوار و همچنین دیگر علما از ایشان دیدن مى‏کردند.
  خدمات آن شهید بزرگوار
1- تأسیس حوزه علمیه امام خمینى در کرمانشاه‏
2-  بازسازى مدرسه مرحوم آیت الله بروجردى.
3-توسعه کتابخانه مدرسه مرحوم آیت الله بروجردى که قریب دو هزارجلد به کتابهاى آن اضافه نمودند.
4- تأسیس حوزه علمیه جهت خواهران، که پس از شهادت ایشان به نام حوزه علمیه شهید محراب نامگذارى شد.
5- ایجاد وحدت کامل بین روحانیت شیعه و سنى که از بزرگترین خدمات آن شهید است که در طول تصدى مسئولیت

شهید اشرفی ودفاع مقدس
با آغاز جنگ تحميلي و بسيج همه جانبه مردم و قواي مسلح براي حضور در جبهه و پشتيباني جبهه هاي جنگ، آيت الله اشرفي نيز با مهم توصيف كردن مساله جنگ، در مدت ۲۵ ماه در تمام خطبه هاي نماز جمعه و مصاحبه ها و پيام هاي خود به حضور مردم در جبهه ها تاكيد مي ورزيد.
اين شهيد محراب دائما با حضور در جبهه ها به ديدار رزمندگان مي‌شتافت و مقيد بود كه براي آنان سخنراني كند و با يكايك رزمندگان به گفتگو مي نشست و مي فرمود وقتي به جبهه مي روم تا مدتي روحيه ام قوي مي شود.
اشرفي اصفهاني به رغم كهولت سن مسافت هاي طولاني و راه هاي صعب العبور را به عشق ديدار دلاور مردان جبهه توحيد، با وسايل نقليه نظامي در شرايط دشوار مي پيمود.
بارها در جبهه هاي ايلام، قصرشيرين و پادگان ابوذر، گيلانغرب، نوسود، بستان، آبادان، خرمشهر و سومار حضور يافت و با سخنراني هاي دلنشين خود به سپاهيان اسلام روحيه بخشيد و پس از آزادي قصر شيرين به آن شهر سفر كرد و با خواندن دو ركعت نماز شكر در مسجد اين شهر، سپاسگزاري خود را به درگاه خداوند به جاي آورد.
شهيد اشرفي اصفهاني در پشت جبهه نيز فعاليت هاي چشمگيري داشت كه از جمله آنها افتتاح حسابي در بانك براي جمع آوري كمك‌هاي نقدي به جبهه ها بود. حساب ديگري نيز جهت كمك به مهاجران جنگ افتتاح كرد و حساب ديگري نيز جهت بازسازي منطقه گيلان غرب كه به استان كرمانشاه محول شده بود، اختصاص داد.

شهادت
ایشان پس از 80 سال زندگى پرافتخار خود و خدمت به اسلام و قرآن، توسط یکى از مزدوران آمریکا و منافقین کوردل در ساعت 15/12 ظهر 23 مهرماه 1361 در سنگر نماز جمعه مسجد جامع و در محراب نماز به افتخار شهادت نائل آمد و طومار زندگى پرافتخارش نه تنها بسته نشد بلکه ورقى دیگر خورد و نامش در صحنه گیتى مانند خورشید براى همیشه مى‏درخشد.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید