امروزجمعه, 04 خرداد 1397-- Friday May 25 2018

ساعت 23:22:43

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

تفکر و تدبر در قرآن کریم؛‌ بهترین راه انس با قرآن کریم
قاسمعلی عمادی مربی موفق قرآنی:

تفکر و تدبر در قرآن کریم؛‌ بهترین راه انس با قرآن کریم

پنجشنبه, 16 مرداد 1393 ساعت 09:01 کدخبر :7579
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
به گزرش فرصت آنلاین قاسمعلی عمادی،‌ مربی موفق قرآنی با تاکید بر ترویج و نهادینه کردن فرهنگ علوم قرآنی در جامعه به خبرنگارخبرگزاری شبستان در اصفهان گفت: طرح آموزش کوتاه مدت قرآن کریم برای بزرگسالان یا افراد کم سواد با حداقل آشنایی با حروف الفبا را در 30 الی 50 جلسه برگزار می کنیم.

وی افزود: در این روش، ابتدا حروف الفبا برای قرآن آموزان مطرح شده و صداهای کوتاه و بلند، ساکن، تشدید و تنوین ها به ترتیب تک به تک آموزش داده می شود و پس از آموزش هر علامت و صدا، صفحاتی از قرآن توسط قرآن آموزان خوانده می شود به طوری که در هر آیه و واژگان قرآن، صرفا همان حروف و علامت ها با صداهای آموزش داده شده، قرائت می شود.
 
این مربی خمینی شهری گفت: پس از این مرحله، واژگان با حروف و صداها و علامات تلفیقی(به ترتیب 2، سه و بیشتر) قرائت می شوند و لذا قرآن آموز، واژگان را از جزء به کل آموزش می بیند و می تواند قرائت کند.
 
وی گفت: طی آموزش قرآن و پس از قرائت هر صفحه، ضمن ترجمه برخی آیات خاص و ماجراهای ویژه قرآنی مذکور در آیات همراه مفاهیم و نحوه الگوگیری از آن برای مخاطبان مطرح شده و پس از گذشت چندین جلسه و توانمندی بیشتر قرآن آموزان، روی آیات تدبر شده و فرصتی داده می شود تا قرآن آموزان، برداشت ها و فهم خود از آیات را برای سایرین مطرح کنند.
 
عمادی،‌ از نکات مهم در این طرح را اعتماد به نفس در قرآن آموزان دانست.
 
وی افزود: از ویژگی های شاخص این طرح این است که چشم فرد با آیات و واژگان قرآن بسیار آشنا و مانوس می شود و می تواند در یک دوره آموزش خود آیات و سوره های متعددی از قرآن را قرائت کند و به ختم قرآن نیز نائل آید.
 
مربی موفق قرآنی افزود: صحیح خوانی قرآن، توانایی قرائت از هرجای قرآن، آشنایی با برخی آیات خاص، سادگی و روان بودن، به کارگیری و مشارکت قرآن آموز در پیشبرد کلاس و در نتیجه علاقه مندی به طرح از سایر شاخصه های این روش قرآن آموزی است.
 
وی افزود: بنابه آیه شریفه «أفلا یتدبرون القرآن» که مخاطب آن همه افراد(عالم و غیر عالم و عدم الزام فقه و اصول و ...) هستند، آشنایی با مفاهیم و تشویق به تفکر و تدبر در قرآن بهترین راهکار انس با قرآن کریم است.

گفتنی است،‌ قاسمعلی عمادی، مربی موفق علوم قرآنی و تربیت مربی،‌ بیش از 10 سال سابقه قرآنی و مربی روخوانی و روانخوانی و تجوید و مفاهیم، چهار سال مدیرعامل موسسه مهد قرآن کریم خمینی شهر و 6 سال عضو هیات مدیره آن را در کارنامه خود دارد و تاکنون،‌موفق به برگزاری چهار دوره آموزش قرآن ویژه بزرگسالان و افراد کم سواد شده است.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید