امروزسه شنبه, 12 فروردين 1399-- Tuesday Mar 31 2020

ساعت 23:00:56

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

جهان سومی‌ها مهاجران سرزمین دیجیتال

دوشنبه, 07 اردیبهشت 1394 ساعت 14:48 کدخبر :8746
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

یک جامعه شناس گفت: هویت مجازی به همان اندازه€Œای که لذت€Œزا است سطح روابط را تغییر می€Œدهد و منجر به انزوا می€Œشود.
به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین به نقل از (ایسنا)، منطقه اصفهان، احسان آقابابایی روز گذشته (یکشنبه، ششم اردیبهشت) در همایش "شبکه€Œهای اجتماعی فرصت€Œها و تهدیدها" به تاثیرات اجتماعی رسانه€Œها در زندگی جوانان اشاره و اظهار کرد: نگاه جامعه شناختی به شبکه€Œهای اجتماعی از چهار مقوله روابط اجتماعی، هویت، سرگرمی و کسب اطلاعات تشکیل شده است.
وی با بیان اینکه در گذشته افراد برای اطلاع€Œرسانی از دود و آتش استفاده می€Œکردند اما امروزه شبکه€Œهای اجتماعی وسیله€Œای برای اطلاع رسانی محسوب می€Œشود، افزود: یکی از دلایلی که شبکه€Œهای اجتماعی مجازی جوانان را به سمت این شبکه€Œها سوق می€Œدهد، حفظ روابط دوستانه است.
این جامعه شناس با بیان اینکه از منظر جامعه شناسان روابط اجتماعی منجر به افزایش سرمایه اجتماعی می€Œشود، تصریح کرد: شبکه€Œهای اجتماعی علاوه بر اینکه نکات مثبتی دارد هر چه بیشتر از خصوصیات شخصی و حریم خصوصی کاربران بدانند احساس امنیت را کمتر می€Œکنند؛ وجود غریبه€Œها روابط جدیدی به وجود می€Œآورد که این اولین قدم برای خیانت است.
آقابابایی با بیان اینکه شبکه€Œهای اجتماعی نوعی هویت مجازی برای افراد ایجاد می€Œکند که با روابط چهره به چهره و نزدیک فاصله دارد، اضافه کرد: هویت مجازی به همان اندازه€Œای که لذت€Œزا است سطح روابط را تغییر می€Œدهد و منجر به انزوا می€Œشود.
وی با اشاره به اینکه افراد از شبکه€Œهای اجتماعی استفاده می€Œکنند تا سرگرم شوند، خاطرنشان کرد: متاسفانه زمانی که مکان€Œ برای تفریح کردن کم باشد افراد برای گذران اوقات فراغت به استفاده از شبکه€Œهای مجازی مانند وایبر، واتساپ و... روی می€Œآورند.
این جامعه شناس با بیان اینکه تحقیقات نشان می€Œدهند که حتی کودکان برای کسب اطلاعات بیشتر از این شبکه€Œها استفاده می€Œکنند، ادامه داد: انسان€Œها دو نوع خود دارند، "خود نمادین" که همان اسم، فامیل و... است و "خود تصویری" که شخص می€Œسازد تا شبیه دیگری باشد، شبکه€Œهای اجتماعی بیشتر در جهت ساختن خود تصویری حرکت می€Œکنند که این امر باعث می€Œشود انسان در بلندمدت از خود ایده€Œآل دور و با مشکلات بسیاری روبرو شود.

دریای شبکه€Œهای اجتماعی
هم چنین، یک عضو هیئت علمی گروه علوم تربیتی دانشگاه اصفهان با بیان اینکه ما جهان سومی€Œها مهاجران دیجیتال هستیم و بومیان آن نیستیم، اظهار کرد: مشکل ما این است که شبکه€Œهای اجتماعی رابه درستی نمی€Œشناسیم و شناختی از حوزه عمل و کاربردهای مفید آن نداریم.
سالار فرامرزی با بیان اینکه ما به دلیل اینکه مهاجریم و بومی نیستیم ضعف€Œها را می€Œخوریم و قوت€Œها را پس می€Œزنیم، افزود: به لحاظ روان شناختی استفاده از شبکه€Œهای اجتماعی برای سرگرمی و تفریح مناسب است.
وی افزود: مشکل از جایی شروع می€Œشود که استفاده از شبکه€Œهای اجتماعی و دیجیتال در جریان رشد دخالت کرده است که این امر منجر به بلوغ زود رس جنسی می€Œشود.
این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: بلوغ زودرس جسمی مسئله€Œای است که به راحتی رفع می€Œشود اما بلوغ زودرس جنسی به راحتی قابل حل نیست و متاسفانه شیوع و وقوع آن در کودکان به شدت افزایش یافته است.
سالاری با بیان اینکه نوجوانی دوره کنجکاوی و تشخص طلبی است، ادامه داد: نوجوانان به دنبال کشف وقایع و هیجان هستند، حال فرض کنید که هیجانات و کنجکاوی خود را با کلیپ€Œهایی که روی فضای مجازی دست به دست می€Œچرخد خالی کنند؟
وی اضافه کرد: این اقدام، نوجوان را بدون گذراندن مراحل میانی به پایان می€Œبرد و او را در این فضا غرق می€Œکند؛ بنابراین تا زمانی که ما در این فضا مهاجریم، قادر به شناسایی فرهنگ خود نیستیم و این کار تنها با فرهنگ سازی انجام می€Œشود.

این عضو هیئت علمی گروه علوم تربیتی دانشگاه اصفهان ادامه داد: شبکه€Œهای اجتماعی دریایی شامل مرواریدها و لجن€Œهاست و حق انتخاب با ماست که از این دریا کدام را انتخاب کنیم.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید