امروزشنبه, 05 خرداد 1397-- Saturday May 26 2018

ساعت 08:56:04

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

حسینیه های خمینی شهر در مشهد
گزارش ویژه فرصت پیرامون مراکز خمینی شهری خارج از شهرستان

حسینیه های خمینی شهر در مشهد

پنجشنبه, 11 مهر 1392 ساعت 07:23 کدخبر :6049
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : آرمان محمدی
بخش اول

اشاره: خمینی شهریها از قدیم تاکنون تاسیس کننده مراکز متعددی در خارج از شهر بودند که پرداختن به چگونگی فعالیت آنها همراه با بررسی نقاط ضعف و قوت آن خالی از لطف نیست. حسینیه های خمینی شهر در مشهد، تهران، آبادان از جمله این مراکز است که از سالها پیش مشغول به فعالیت بوده و اینک در زمره بخشی از دارایی های خمینی شهر قرار دارد. در این شماره به مشهد خواهیم پرداخت و از بین 6 حسینیه و زائرسرای خمینی شهر – با ارزش تقریبی 60 تا 70 میلیارد تومان- به سه نمونه آن خواهیم پرداخت و فراز و فرودهای آن را بررسی خواهیم کرد.

hoseyniyemashhad 2

این همه حسینیه چقدر بازدهی دارد؟
نگاهی به مراکز خمینی شهر در مشهد یک تصویر به ما ارائه می دهد؛ تفرقه. بازتاب و تبعات تفرقه در شهر را می توان به سهولت در مشهد دید. آنگاه که هر محله و منطقه ای برای خودش حسینیه ای زده و شش حسینیه خمینی شهریها، فروشانیها، اصغرآبادی ها، کوشکیها، درچه ایها و زائرسرای فرهنگیان را از سالها قبل در مشهد شکل داده و محلات زیادی هم به تازگی گام در این راه نهاده اند. علی رغم موقعیت بسیار خوبی که این حسینیه ها دارند و همگی در شعاع 500 متری حرم مطهر و حدفاصل خیابان امام رضا(ع) تا خیابان خسروی (شهید اندرزگو) قرار گرفته اما هیچکدام از اینها – بجز حسینیه کوچک و محدود اصغرآبادیها- آن گونه که باید مطلوب زائر خمینی شهری نیست، تا زائر هزینه زیاد اقامت در سایر هتلها و مهمانپذیرها را بپذیرد ولی حسینیه های شهرش را -که برای رفاه او و با پرداخت هزینه های سنگین میلیاردی احداث شده- خالی رها می کند. شاید اگر تفرقه ها به کناری نهاده می شد و تملک های خمینی شهر همه یکجا – به مانند حسینیه اصفهانها و نجف آبادیها - گرد می آمد بازدهی بسیار بیش از این به همراه داشت.

 

حسینیه کوشکی ها؛ حسینیه ای که حسینیه نیست!
یکی از حسینیه های 6 گانه خمینی شهر در مشهد را حسینیه کوشکیها تشکیل می دهد. زمین این حسینیه با مساحت هزار مترمربع به همت مردم کوشک در سال 67 و با هدف احداث حسینیه ای جهت زوار کوشکی به مبلغ 4 میلیون تومان خریداری شد. این حسینیه در خیابان تهران فاصله 500 متری حرم مطهر قرار گرفته و به نام حسینیه شهدای کوشک نامگذاری شده است. مهرابی از فعالان اولیه احداث این حسینیه در خصوص چگونگی ساخت آن می گوید: ساختمان اولیه که خریداری شد فرسوده بود. برای همین آن ساختمان را خراب کرده و ساختمان فعلی را بنا کردند. به دلیلی که اینجا حسینیه بود شهرداری مشهد پروانه آن را رایگان صادر کرد. مبلغ 4 میلیون را هم مردم بویژه خانواده های شهدا به یاد شهیدشان پرداخت کردند و این حسینیه شد حسینیه شهدای کوشک. حسینیه ابتدا یک زیرزمین بود و مسافران را آنجا اسکان می داد، بعد با درآمد اجاره زیرزمین، همکف اتاق ساختند و با درآمد آن طبقه اول، دوم و سوم را کم کم طی پنج سال اخیر به صورت سوییت و شکیل ساختند." این حسینیه هم اکنون نزدیک به 70 واحد دارد که 45 واحد آن سوییت و بقیه اتاق است.

حسینیه وقف شد؟
اما کار این حسینیه به همین روال طی نشد چرا که پس از مدتی این حسینیه که قرار بود کانون اتحاد باشد به کانون تفرقه تبدیل شد و از چهار سال پیش تاکنون کار به قوه قضاییه و شکایت کشیده شده است. فرصت با توجه به اهمیت این موضوع بدون ورود به حواشی این اتفاق -که البته چندان خوشایند نیست- به اصل موضوع خواهد پرداخت به امید آنکه به زودی این حسینیه براساس هدف اولیه به کانونی برای اتحاد مردم تبدیل گردد.
جلالی رئیس شورای سوم شهر کوشک در زمینه چرایی این اختلاف می گوید: "برای اداره حسینیه در سال 68 انتخابات برگزار شد و عده ای از مردم کوشک برای اداره این حسینیه انتخاب شدند. حاج آقا حکیم الهی روحانی مسجد حضرت ابوالفضل اسامی منتخبین را تایید کرد و آنها کار را شروع کردند. در سال 88 و با فوت حاج آقا، فرزند او به مسوولان حسینیه گفت شما کاره ای نیستید و من متولی آن هستم. پیگیر موضوع که شدند دیدند سند حسینیه به نام عده ای خاص ثبت شده است. از همان زمان اعتراضها شروع شد که مالک می تواند ملک خودش را وقف کند، این حسینیه ملک عده ای خاص نبود که به نام خودشان ثبت کردند. آنها در مقابل می گفتند ما حسینیه را وقف کرده ایم و براساس وقف نامه، پس از متولی فعلی فرزند او و فرزندانِ فرزندان آنها متصدی این حسینیه خواهند بود."
مهرابی عضو شورای سوم کوشک هم در این باره می گوید: "طی چند جلسه از آقایان خواهش کردیم مال مردم را برگردانند، ابتدا پذیرفتند ولی بعدا زیرش زدند. به اداره اوقاف مراجعه کردیم گفتند باید شکایت کنید تا عبارت "نسل در نسل" به عبارت "شهدا" تبدیل شود. از آن سال (1388 تاکنون) پیگیر دادگاه هستیم. آنها می گویند چون سند منگوله دار به نام ماست این حسینیه هم متعلق به ماست. ما هم  قبض هایی که براساس آن ثابت می کرد مردم پول این حسینیه را داده اند بردیم. "

hoseyniyemashhad 3

خیرین حسینیه چه می گویند؟
یکی از افرادی که نقش زیادی در احداث این حسینیه بردوش داشته پیرمرد کوشکی معروف به شیخ نصرالهی است. وی که علاوه بر تلاش برای احداث این حسینیه، خود بزرگترین خیری است که مبلغ قابل توجهی از هزینه احداث این حسینه را پرداخته است. شیخ نصرالهی از وضعیت فعلی این حسینیه رضایت ندارد و می گوید: "برای رضای خدا هزینه خرید یک دانگ از این حسینیه و همچنین هزینه فونداسیون و زیرسازی آن را پرداخت کردم. الان هم از وضعیت حسینیه راضی نیستم، راضی هم نیستم کسی پایش را آنجا بگذارد. هم از مدیر آن راضی نیستم و هم نحوه اداره آن. اکثر قریب به اتفاق مردمی که برای این حسینیه پول دادند می گویند راضی نیستیم در این مدت هم پایم را آنجا نگذاشتم و نخواهم گذاشت."

قانون چه می گوید؟
یکی از وکلای باسابقه شهرستان که خواست نامش ذکر نشود در خصوص نحوه واگذاری این حسینیه گفت: "در چنین مواردی که تعداد زیادی از مردم اقدام به خرید و احداث یک مجموعه عام المنفعه می کنند دو راه برای اداره آن وجود دارد. راه اول اداره این مجموعه ها به شکل هیات امنایی و به صورت برگزاری انتخابات است. در این روش اعضای هیات مدیره برای مدت مشخصی تعیین و شروع به کار می کنند. در روش دوم مرکز عام المنفعه با رضایت مردم وقف شده و فرد یا افرادی حقوقی – نه حقیقی- متصدی اداره آن خواهند شد."
وی افزود: "در این مورد هم بهتر بود از همان ابتدا انجمنی تاسیس می کردند و ملک را به نام شخصیت حقوقی ثبت می کردند. ثبت کردن یک مجموعه عام المنفعه به نام افراد حقیقی صحیح نیست. الان هم خیرینی که پول این حسینیه را پرداخت کرده اند می توانند با وجود اسناد و اوراقی که نشان دهنده سهم آنها در این خیریه عام المنفعه است از طریق قوه قضایییه پیگیری کنند. که البته پروسه ای طولانی دارد."

مبلغ دریافتی از زائران "حسینیه ای" است؟
یکی از انتقاداتی که برخی از شهروندان متوجه این حسینیه می کنند پیرامون میزان مبلغی است که از زائران برای سرویس دهی دریافت می کنند. احمد مهرابی در این زمینه می گوید: "مبلغی که بابت اجاره سوییتها از زائران می گیرند برخلاف هدف اولیه احداث حسینیه است چرا که از ابتدا قرار بود از مردم مبلغی جزیی گرفته شود درحالی که الان عملا به یک مرکز اقتصادی تبدیل شده است. مثلا ما امسال بابت یک سوییت 4 تخته مبلغ 50 هزار تومان برای هر یک شب اسکان از ما دریافت می کنند. در حالی که در حسینیه های مشابه چنین مبالغی گرفته نمی شود. برای همین عمده مسافری که در این حسینیه ساکن می شوند بیرونی و از سراسر شهرهای کشور هستند."

حسینیه خمینی شهریها؛ میلیاردها تومان سرمایه رها شده!!
حسینیه خمینی شهریها موقعیت ویژه ای در مشهد دارد چرا که در ابتدای خیابان امام رضا (ع) و در فاصله کمتر از 100 متری حرم مطهر قرار دارد. به عبارت دیگر از طرف حرم که به سمت خیابان امام رضا(ع) بیایی این حسینیه سومین ساختمان است. اگر تنها قیمت زمین این حسینیه را متری 15 تا 20 میلیون تومان در نظر بگیریم با احتساب زمین 1000 مترمربعی این حسینیه مبلغی بالغ بر 15 تا 20 میلیارد تومان به دست می آید.
در دهه 50 برای احداث این حسینیه بزرگانی همچون آیت الله جبل عاملی، حاج آقا رضا صهری و حجت الاسلام حاج آقا حسین میردامادی پیشقدم شدند و با صحبت در حسینیه ها و مساجد ورنوسفادران مردم را برای کمک در خرید این حسینیه تشویق کردند. سرانجام با کمک مردم و پولهای جمع آوری شده خانه ای کلنگی در ابتدای خیابان امام رضا (ع) (فلکه آب) خریداری شد. به گفته متولیان اولیه، در سالهای اول مسافران در همین خانه ساکن می شدند تا اینکه به دستور استاندار خراسان و فرمانداری مشهد قرار شد ساختمانهای پلاک اول این خیابان یکدست شوند. بر همین اساس آن خانه را اصطلاحا کوبیدند و ساختمان فعلی بنا شد که منطبق با استانداردهای 30 سال پیش بود. هم اکنون این حسینیه 75 اتاق به همراه یک سالن زیرزمین برای اسکان اردویی دارد و شوفاژ و یک پنکه سقفی تنها امکانات این حسینیه برای زائران است. اما استقبال از این حسینیه علی رغم مبلغ کمی که از زائران گرفته می شود آنگونه که باید صورت نمی گیرد. به عبارت دیگر می توان گفت این حسینیه بجز ایام پیک 28 صفر، تولد امام رضا (ع) و عید نوروز –که آنهم به طور کامل پر نمی شود- در طول سال اکثر اتاقها خالی است و کمتر از 15 درصد اتاقها پر می شود. این در حالی است که مثلا در سال جاری بابت 4 نفر تنها 10 هزار تومان دریافت می شود.

نگهبانِ تنها
مصطفی شوارق در این باره می گوید: "در این مدت سه نسل مهمانپذیر عوض شده است (اتاق، سوییت، سوییت خوابدار) ولی این حسینیه کماکان به روش 30 سال پیش به مردم سرویس دهی می کند و همین باعث شده زائران رغبت چندانی به اقامت در آن حتی به مدت کوتاه نداشته باشند. گاهی پیش آمده کاروانی را در این حسینیه اسکان داده ام و دو ساعت بعد مسافران این حسینیه را ترک کرده و جایی دیگر برای خود انتخاب کرده اند."
یکی از خمینی شهریهای ساکن مشهد هم دراین باره می گوید: "برخی شبها مخصوصا در زمستان این حسینیه خالی از مسافر است به طوری که گاهی نگهبان آن به من می گوید شب بروم حسینیه تا او تنها نباشد."
به نظر می رسد با ادامه روند فعلی، این حسینیه روز به روز در حال خراب شدن است که البته راهکار حل مشکل یک چیز بیشتر نیست؛ تخریب ساختمان فرسوده فعلی و از نو ساختن این حسینیه در طبقات بیشتر و به شکل شیک و امروزی. راهکاری که ظاهرا به دلیل اختلاف چند ساله بین برخی اعضای هیات امنا تاکنون به آن توجهی نشده است.

hoseyniyemashhad 4

حسینیه اصغرآبادی ها؛ مردم راضی از این حسینیه نقلی
حسینیه اصغرآباد در خیابان امام رضا (ع) و در فاصله 4-3 دقیقه ای حرم قرار دارد. 6 طبقه با 12 سوییت در نگاه اول کوچک به نظر می رسد اما بجز ایام پیک جوابگوی شهر کوچک اصغرآباد هست. سوییت ها تقریبا نوساز است و مجهز به حمام، دستشویی، آشپزخانه، تلویزیون، یخچال. مبلغ 25 هزار تومان بابت هر خانواده در هر شب موجب شده تا مردم از داشتن چنین حسینیه ای راضی باشند و اکثر زائران اصغرآبادی راهی حسینیه خودشان شوند.
گلشادی در خصوص چگونگی خریداری این حسینیه می گوید: "این حسینیه در سال حدود 84 به مبلغ 400 میلیون تومان و به همت مردم خریداری شد. پیش از آن این ساختمان متعلق به یک فرد مشهدی بود. بعد از خریداری، ساختمان را تعمیر کرده و مجهز کردند. نزدیک به 500-400 میلیون تومان برای تجهیز آن هزینه شد که هزینه اش را مردم تامین کردند. الان هم حسینیه، هیات امنا و هیات مدیره دارد و با مشارکت مردم اداره می شود."
اداره این حسینیه البته بدون گذشت و ایثار میسر نیست. مصطفی شوارق که به خاطر شغلش تردد زیادی به مشهد می کند در این باره مشاهداتش پیرامون یکی از خیرین اصلی این حسینیه را اینگونه بازگو می گوید: "پیرمردی هست در اصغرآباد که در سال 84 صدمیلیون تومان از مبلغ 400 میلیون تومان این حسینیه را تقبل کرده و پرداخت کرد. موقعی هم که مشهد می رود داخل همین حسینیه اسکان پیدا می کند. گاهی که ایام پیک است و حسینیه پر از جمعیت است او سوییتش را به دیگران می دهد و خودش در سالن ورودی حسینیه می خوابد که البته کمتر کسی از ما حاضر به چنین ایثاری هست."

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید