امروزيكشنبه, 06 خرداد 1397-- Sunday May 27 2018

ساعت 14:02:28

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

فرصت آنلاین منتشر کرد:

روضه سوزناک حاج آقا جمال الدین صهری در نیم قرن پیش + صوت

پنجشنبه, 21 دی 1391 ساعت 16:37 کدخبر :4980
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
حاج آقا جمال الدين صهري از واعظان زبردست و مشهور بود و محبوبيتي فراوان داشت. این عالم جلیل‌القدر به شیوه خاصی برای اهل‌بیت(ع) روضه‌خوانی می‌کرد.

به گزارش فرصت آنلاین، حاج سيد جمال الدين صهري سدهي واعظ، عالم، فاضل، اديب و شاعر در سال 1321 هجري قمري [1282 هجري شمسي] در خمینی شهر متولد شد. پدرش مرحوم آیت الله سيد جعفر از شاگردان برجسته سيد محمدباقر درچه اي به شمار مي آمد. حاج آقا جمال الدین از محضر اساتيدی همچون آيت ا... العظمی بروجردي، آيت ا... سيد مهدي درچه اي، آيت ا... حکيم، مير سيدعلي نجف آبادي و استاد جمال همايي دروس حوزوي همچون صرف و نحو، منطق و معاني، رياضي، نجوم، حکمت، فلسفه و ادبيات را آموخت. علاوه بر اين در علوم جديد نيز تسلط کافي داشت تا جايي که همواره از وي به عنوان واعظ شهير ياد میشود. محبوبيتي غريب داشت و مورد احترام و اكرام عموم طبقات بویژه علماء و خطباء بود.

نام پر آوازه اش حتي به خارج از کشور هم رسيد به گونه ای که شیعیان کشورهای عربی از ایشان برای سخنرانی دعوت می کردند. از وي تاليفاتي همچون شرح دعاي ندبه و ديوان اشعار برجاي مانده است. تفسير خطابه هاي حضرت فاطمه (س)، حضرت زينب(س)، و امام سجاد(ع) از دیگر آثار برجای مانده از وی است.

وي در تاريخ هفتم ربيع الثاني 1388 برابر با 13 تیرماه 1347 در سن 65 سالگي چشم از دنيا فروبست و جنازه اش به صورتی کم سابقه از مسجد سید اصفهان تا زادگاهش تشییع و کنار آرامگاه برادرش مرحوم حجت الاسلام صدرالشريعه (جنب مصلی نمازجمعه) به خاک سپرده شد. ديوان قصائد و غزلياتش به نام «الفين صهري» معروف است.

Download

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید