امروزچهارشنبه, 27 شهريور 1398-- Wednesday Sep 18 2019

ساعت 14:24:19

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 22:32:49

روند جلسات شورای فرهنگ عمومی مطلوب نیست
رئیس هیئت مدیره اتحادیه قرآنی خمینی شهر مطرح کرد:

روند جلسات شورای فرهنگ عمومی مطلوب نیست

چهارشنبه, 28 تیر 1391 ساعت 14:58 کدخبر :4303
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : سید حسام ابطحی
در آستانه ماه مبارک رمضان، رئیس هیئت مدیره اتحادیه تشکلهای قرآنی خمینی شهر از وضعیت اختصاص بودجه قرآنی به مؤسسات قرآنی شهرستان گلایه کرد.

"سید حسین موسوی زاده" در گفتگو با خبرنگار فرصت آنلاین گفت: ظاهراً حدود 560 میلیارد تومان بودجه قرآنی کشور است. باید بررسی کرد از این مقدار چقدر وارد شهرستان خمینی شهر می شود؟ اصلاً وارد می شود؟ کجا و چگونه هزینه می شود؟ مراکز قرآنی شهر که می گویند چیزی نگرفته اند. می توان گفت چیزی به عنوان بودجه قرآنی به مراکز قرآنی شهرستان خمینی شهر وارد نمی شود و این در حالیست که در شهرستان خمینی شهر تعداد محافل و مراکز قرآنی نسبت به جمعیت آن بسیار زیاد و بی نظیر است.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه تشکلهای قرآنی درمورد تخصیص نیم درصد بودجه ادارات به فعالیت‌های قرآنی توضیح داد: براساس مصوبه مجلس، نیم درصد از بودجه دستگاه های ملی به امر ترویج فعالیت‌های قرآنی اختصاص یافت که این مبلغ در سال 90 در کل کشور 218 میلیارد تومان اعلام شد. متاسفانه از این مبلغ، رقم ناچیزی وارد خمینی شهر شد. امسال اتحادیه درحال پیگیری این مصوبه مجلس است و بزودی در این مورد با خانم  افتخاری عضو فراکسیون مجلس گفتگو می کند و نتایج آن به اطلاع همشهریان خواهد رسید.

این کارشناس قرآن ادامه داد: جهت با هم بودن و هم افزایی مراکز قرآنی، در سال 1388 اتحادیه تشکلهای قرآنی خمینی شهر تشکیل گردید و ما برای ثبت آن خیلی تلاش کردیم و به این نتیجه رسیدیم که باید از طریق سازمان تبلیغات یا اداره ارشاد اقدام کنیم. علیرغم مکاتبات و تماسهای بسیار حتی با تهران این ادارات هم ادعا می کنند که ما اتحادیه استانی داریم ولی موضوعی به عنوان اتحادیه برای شهرستانها نداریم. بنابراین این اتحادیه ثبت رسمی به آن معنا ندارد.کار اتحادیه یک کار مردمی و به تعبیری  از پایین به بالاست. البته چون ثبت شدن این اتحادیه مهم است ما همچنان پیگیر این موضوع خواهیم بود.

این کارشناس قرآن افزود: قبل از تشکیل این اتحادیه، هر مرکز قرآنی مستقیم به شهرداری یا ادارات فرهنگی مراجعه می کرد و کمک مالی می گرفت؛ کم یا زیاد. هر مرکزی ولو فعالتر اگر مراجعه نمی کرد کمکی به او تعلق نمی گرفت. نگاه ما این بود که با تأسیس اتحادیه از ادارات و ارگانهای شهرستان خواستیم تا بودجه ای که قبلاً بدون هدف و شاید ناعادلانه تقسیم می شد، به اتحادیه تشکلهای قرآنی به عنوان نماینده مراکز قرآنی شهر بپردازد تا اتحادیه هم با توجه به شناخت مراکز و به صورت عادلانه تر تقسیم کند.

وی بودجه های قرآنی را به دو دسته تقسیم کرد و گفت: برخی بودجه ها از طریق اداره تبلیغات یا ارشاد توزیع می گردد که قاعدتاً بین کانونهای تحت پوششان تقسیم می شود و مورد بحث ما نیست. ولی برخی بودجه ها از حوزه ها جداست مثل شورای شهر، اداره اوقاف و امور خیریه و یا کمکهای مردمی و.... انتظار ما اینست که بودجه های دسته دوم در اختیار این اتحادیه قرار بگیرد تا با توجه به نیازمندیها و شناختی که ما از مراکز قرآنی داریم، بطور عادلانه توزیع نماید. شورای شهر خمینی شهر با پرداخت ده میلیون تومان در سال 1390 و اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان در سال 1389 به این خواسته معقولانه اتحادیه جامه عمل پوشانده که جا دارد از ایشان تشکر کنیم.

"سید محمد حسین موسوی زاده" درمورد طرحهای این اتحادیه توضیح داد و گفت: سال گذشته طرحهایی را مانند دوره تربیت مربی، صبحگاه مدارس، نشریات قرآنی اجرا کردیم و برخی طرحها مانند ایستگاه های قرآنی در پارکهای سطح شهر یا بزرگداشت آیت ا... معرفت از دانشمندان قرآنی مطرح جهان اسلام اهل خمینی شهر نیز به علت موانعی اجرا نگردید. امسال نیز حدود 10 طرح بزرگ قرآنی را با صرف وقت و نیروی انسانی آماده و به سازمان تبلیغات ارائه کردیم تا در فرمانداری تصویب شود ولی متأسفانه هیچ کدام از این طرحها به تصویب نرسید. نکته جالب آن این بود که 8-7 طرح شخصی از افراد عادی به تصویب رسید و یک نمونه اش طرح  کمک به محافل قرآنی خانگی بود که با تخصیص بودجه شش هفت میلیون تومان به یک شخص معمولی. درحالی که اتحادیه قرآنی با تحت پوشش قرار دادن حدود 60 مرکز قرآنی استحقاق این بودجه را دارد نه فردی که معلوم نیست تعریفش از محافل قرآنی خانگی چیست؟! ما نمی گوییم در تصویب شدن یا نشدن این طرحها دستی در کارست ولی بی هیچ چیز هم نیست. این وسط چه کسی کوتاهی می کند، نمی دانیم؟

این استاد دانشگاه بیان کرد: از اشکالات اتحادیه اینست که هنوز نتوانسته ایم اتحادیه را معرفی کنیم. اتحادیه نماینده مراکز قرآنیست. انتظارمان اینست که مثلاً در جلسه تصویب بودجه های قرآنی فرمانداری یا در جلسه شورای فرهنگ عمومی یک نماینده از اتحادیه تشکلهای قرآنی حضور داشته باشد. از طرفی روند جلسات شورای فرهنگ عمومی به هیچ عنوان مطلوب نیست و باید فکری برای آن کرد.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه تشکلهای قرآنی خمینی شهر در  پایان گفت: در کل نگاه ما اینست که نباید منتظر بودجه باشیم که آیا برسد یا نرسد، باید برویم در دل کار و سختیها را تحمل کند. باید همت و پیگیری کرد که خداوند می فرماید "والذینَ جاهَدو فینا لَنَهدِیَنَّهم سُبُلَنا وَ إنَّ اللهَ لَمَعَ المُحسِنینَ" اگر شما برای قرآن کار کنید، وانمی مانید.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید