امروزپنجشنبه, 03 خرداد 1397-- Thursday May 24 2018

ساعت 10:13:02

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

هشدار رییس حوزه علمیه نسبت به پدیده موقوفه خواری

متولیان وقف کوتاهی نکنند

دوشنبه, 23 مرداد 1391 ساعت 11:06 کدخبر :4406
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
رئیس حوزه علمیه نسبت به پدیده موقوفه خواری در خمینی شهر هشدار داد و خواستار پیگیری مسئولان مربوطه شد. به گزارش فرصت آنلاین حجت الاسلام و المسلمین جبل عاملی با ارائه توضیحاتی پیرامون سنت پسندیده وقف گفت: اگر واقف ملکی را وقف کرد، متصدیان وقف می توانند آن ملک را اجاره دهند و اجاره اش را صرف کاری کرد که مد نظر واقف بوده است البته باید بسیار دقت کرد که استفاده به جا و بهره برداری عالی در این امر صورت گیرد یعنی ملک نباید به قیمت کمی اجاره داده شود بلکه اجاره بها باید طبق عرف آن منطقه تعیین گردد. متصدیان وقف در این امر مسؤولند و اگر کوچکترین سستی ای انجام دهند، باید در آخرت جوابگو باشند.

وی افزود: از آن جا که فعال بودن مراکزی مانند برخی حوزه های علمیه، مدارس، حسینیه ها، تکایا، مساجد، امامزادگان، مراکز درمانی و... در گرو همین موقوفات است و درآمد و اجاره آنها صرف این مراکز می شود، حتما باید در این امر دقت فراوان شود و سستی در این امر نباید صورت بگیرد.

رییس حوزه علمیه خمینی شهر با بیان اینکه قراردادهای طولانی مدت نباید بهانه ای برای پرداخت ناچیز اجاره ها شود تاکید کرد: در قراردادهای طولانی مدت نیز اجاره باید طبق قیمت روز محاسبه گردد. کسانی هم که مدعی اند ما مثلا بیست سال قبل فلان قیمت اجاره دادیم و حالا هم می خواهیم همان قیمت اجاره دهیم امر باطلی مرتکب شده اند و استفاده از آن مکان و نماز خواندن در آنجا اشکال دارد و نماز باطلست. جزء قوانین اداره اوقاف هست که قراردادهای طولانی مدت را باطل می کنند و به مدت یک تا سه سال اجاره می دهند. کسانی هم که از قبل قراردادهای طولانی مدت بسته اند، باید طبق قیمت روز اجاره بدهند والّا باید قرارداد لغو گردد. البته اداره اوقاف باید به تدریج اینها را تصحیح کند.

حجت الاسلام جبل عاملی با اشاره به پیامدهای موقوفه خواری گفت: اگر کسی حق موقوفه ای را ادا نکند، مسؤول است و در آینده گرفتار خواهد شد؛ اگر در این دنیا نشد در آخرت. از لحاظ اخلاقی نیز پیامدهایی دارد. خیلی ها که موقوفات را خوردند و به نام خودشان کردند، غالباً در زندگی وامانده شده اند، برکات از زندگی شان می رود و آثار سوئی به وجود می آورد. کلاً کسانی که مال یتیم یا مال وقف را بخواهند استفاده کنند و حق را ادا نکنند، غالباً گرفتاری و واماندگی در زندگی و آثار شوم آن دامنگیر آنان خواهد شد و توفیقات از آنان سلب می شود.

این استاد حوزه و دانشگاه خطاب به مسؤولان گفت: باید مسؤولان رده بالا کسانی را مسؤول موقوفات کنند که در اجرای آن علاقمند و عاشق این کار باشند، متدین و دیندار باشند، حلال و حرام بفهمند، وقف را فهمیده باشند. نه کسانی که مثلاً برای گرفتن حقوق به اداره بیایند و روز را شب کنند چرا که این کار به وقت و انرژی و ایستادگی نیاز دارد و سختی دارد.

ایشان به اهمیت وقف اشاره کرد و گفت: متأسفانه عملکرد برخی افراد و پدیده موقوفه خواری باعث شده است که مردم نسبت به این امر رغبت کمتری داشته باشند. امروزه بهترین وقف برای امور علمی و درمانی و ورزشی است. البته باید دید در هر منطقه چه اموری بیشتر کاربرد دارد مثلاً در شهرک منظریه کمبود مراکز علمی به چشم می خورد و بهتر است وقف در این امور بیشتر باشد که اجر بی انتها دارد. باید مردم را آگاه کرد که وقف فقط مسجد و حسینیه نیست. مسجد لازمست ولی خوشبختانه در شهر ما فراوان دیده می شود. اموری هست که بالاتر از مسجدست. اگر پول صرف نیازهای دیگر شهر گردد، بهتر است.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید