امروزيكشنبه, 06 خرداد 1397-- Sunday May 27 2018

ساعت 18:10:34

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

استاد پرهیزگار در خمینی شهر عنوان کرد:

مسؤولان ما قرآنی نیستند

یکشنبه, 21 آبان 1391 ساعت 11:38 کدخبر :4720
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
همایش بزرگ حافظان قرآن کریم شهرستان خمینی شهر 17 آبان به همت اتحادیه تشکل های قرآنی و با همکاری مؤوسسه مهد قرآن کریم در مصلای نماز جمعه و با حضور استاد پرهیزگار برگزار شد. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، استاد شهریار پرهیزگار در مورد اهمیت حفظ قرآن به ایراد سخنرانی پرداخت

و گفت: برخی سؤال می کنند که دلیل اینکه باید قرآن را حفظ کرد چیست؟ فرصت جلسه برای پاسخ به این سؤال کافی نیست و کسی که حداقل یک جزء قرآن را حفظ کرده است، پاسخ را راحت تر می فهمد. فقط این را بگویم وقتی مقام معظم رهبری از دستگاههای دولتی می خواهد 10 میلیون حافظ قرآن تربیت کنند، منظورشان چیست؟ براستی اگر این اتفاق روی دهد، چه می شود؟ آیا فقط بحث ثواب آنست؟ یا مطلب بالاتر از این حرفهاست؟ مقام معظم رهبری این مسأله را بسیار هوشمندانه و با هدف خاصی مطرح کردند. ایشان خواستند سلامت جامعه ما با حفظ قرآن تضمین گردد.

قاری و حافظ مطرح کشوری کتاب «درسنامه حفظ قرآن» را كه توسط استادان برجسته حفظ قرآن كريم تاليف شده است، جهت حافظان قرآن پیشنهاد کرد و توضیح داد: در حفظ آیات عجله نکنید، با طمأنینه و دقت باشد. آیه طولانی را یکجا حفظ نکنید چرا که پایدار نخواهد بود و فراموش می کنید. برخی می گویند با این همه مشغله و درس چطوری قرآن حفظ کنم؟ جواب من همین خواهر روشندلی بود که امشب مراسم اجرا کرد، هم درس می خواند و لیسانس دارد، هم حافظ قرآنست و هم بسیاری ویژگی دیگر. حفظ قرآن با درس خواندن مغایرتی ندارد. عدم برنامه ریزی، نامنظم بودن و نداشتن علاقه دلایل اصلی حفظ نکردن است. دیگر اینکه اگر کسی بدون دقت و بی حوصله شروع به حفظ قرآن کند، وارد حفظ سوره آل عمران می شود، سوره بقره از یادش رفته است. چنین شخصی نسبت به حفظ قرآن دلسرد می شود. توصیه می کنم روزی یکی دو آیه بیشتر حفظ نکنید.

استاد پرهیزگار حفظ قرآن را از جنس فهم قرآن دانست و گفت: درحالی که حافظ قرآن حفظ می کند، در واقع می فهمد آیه چه می گوید. امکان دارد قرائت قرآن به جهاتی کمی از مفاهیم فاصله داشته باشد. قاری آیه را قرائت می کند و رد می شود ولی حافظ جهت حفظ باید روی آیه و حتی کلمات مکث کند و فهم و تدبّر نیز به دنبال دارد. متأسفانه الان دارد بر روی حفظ توقف می شود، تدبر کمتر دیده می شود.

وی گفت: در سفرهایم شاهد بودم دیگر کشورهای اسلامی حتی عربستان خبیث مسائل داخلی قرآن را خوب رعایت می کنند، برای حافظ قرآن خیلی احترام قائلند، آنجا در حد یک انسان فرزانه و فرهیخته به حافظ قرآن نگاه می کنند. ولی متأسفانه در کشور ما اینگونه نیست. قهرمانان کشور ما قهرمانان قرآنی نیستند. عموم مردم قهرمان را ورزشکار یا بازیگر می دانند و تنها چیزی که به ذهنش نمی رسد «قهرمان قرآنی» است. یا اگر سؤال شود نام سه نفر قاری قرآن را نام ببرید که در ده سال اخیر در مسابقات جهانی رتبه اول را کسب کرده اند. عموم مردم نمی دانند چرا؟! مردم ما چقدر با قهرمانان قهرآنی آشنا هستند؟

قاری و حافظ قرآن با انتقاد به صدا و سیما و وزارت ارشاد گفت: سریالهایی که در تلویزیون نشان داده می شود، قسمت به قسمت آن با آیات قرآن متضادست و اینست که کار ما را مشکل می سازد. غیر از مقام معظم رهبری و معدود افراد، بقیه مسؤولان ما آنطور که باید با قرآن انس ندارند. در برخی سخنرانی ها دیده می شود که فلان مسؤول آیه قرآن را غلط می خواند یا حدیث را به جای آیه قرائت می کند. در جلسه ای در مورد تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد 10 میلیون حافظ گفتم من امید ندارم به این زودی محقق شود چرا که دستگاه ها و ارگان هایی مامور به این کارند که مسؤول آنجا اصلا به حفظ قرآن اعتقاد ندارد. تا موقعی که ما باور نکنیم و اعتقاد قلبی نداشته باشیم که حفظ قرآن ضرورتست، یک بحث استراتژیک است نه نمادین، این محقق نمی شود. به جهت دوری مردم و مسؤولان از قرآن باید شرایط بسیار سختی را سپری کنیم تا به فرمایشات رهبری برسیم.

استاد پرهیزگار با ذکر خاطره ای از یکی از سفرهایش گفت: در راه برگشت به تهران سوار هواپیما من و یکی از خوانندگان صدا و سیما کنار هم قرار گرفتیم. من او را شناختم ولی او من را نشناخت و همراهانش به او گفتند. او نیز با من احوالپرسی کرد. همه مسافران که مستقر شدند، مهمانداران یکی یکی نزد آن خواننده مشهور می آمدند و به او عرض ارادت می کردند و امضا می گرفتند ولی من را نمی شناختند حتی خود خلبان. ظاهرا خواننده دلش به حالم سوخت و هر مهمانداری که جهت عرض ارادت نزد او می آمد می گفت در ضمن ایشان هم قهرمان حفظ کشور آقای پرهیزگارست. مهماندار هم نگاهی می کرد و می گفت بله! حال شما خوبه! مهم نبود که کسی من را تحویل بگیرد یا نه بلکه این اتفاق برای من از جوّ عمومی جامعه نکته ای را روشن کرد. اینکه اهالی قرآن خیلی غریب و مهجور و مظلومند حتی قهرمانشان. من ناراحت شدم که واقعا جامعه ما چه فضایی دارد که یک هنرپیشه را می شناسند و چقدر احترام می گذارند ولی از قهرمانان قرآنی شان خبر ندارند.

وی درددل خود را ادامه داد و گفت: یا وقتی من در مسابقات بین المللی عربستان اول شدم، با این داوری های ناجوانمردانه شان نزدیک به معجزه بود. هنگامی که به فرودگاه تهران رسیدم حتی یک مقام کشوری هم به استقبال نیامده بودند. نه من بلکه سایر قهرمانان قرآنی چنین است. حال شما مقایسه کنید با مثلا المپیک لندن که هر بازیکن ایرانی که نوبتش می شد، تلویزیون برنامه هایش را قطع می کرد و ورزشگاه را نشان می داد. همه کشور حدود یک ماه تحت الشعاع قرار گرفته بود. بعد هم که پیام های تبریک فراوان و هدایا و.... برای همین می گویم مسؤولان ما قرآنی نیستند.

قاری و حافظ برجسته قرآنی کشور در پایان گفت: برای تحقق امر رهبری باید نهادهای دولتی را کنار گذاشت و نهادهای مردمی استفاده کرد؛ مثل مؤوسسه مهد قرآن این شهرستان که خودجوش و خودکفا فعالیت می کند. از خداوند متعال برای همه شما آرزوی موفقیت دارم.

در حاشیه مراسم:

ویژه نامه ای در اختیار تمام شرکت کنندگان قرار گرفت که در آن مطالبی از جمله مصاحبه با پیشکسوت قرآنی آدریان، نخبه های قرآنی مقطع دکترا و... وجود داشت.

برنامه حافظ روشندل قرآنی سمیه کریمی که اخیرا حائز رتبه کشوری شده بود، مورد توجه حضار و همچنین استاد پرهیزگار قرار گرفت.

در پایان مراسم برای اولین بار از پیشکسوتان و پیرغلامان قرآنی تجلیل به عمل آمد.

در پایان برای اولین بار از افرادی که در یک سال اخیر در مرحله کشوری مسابقات قرآن حائز رتبه گردیده اند، تقدیر و تجلیل به عمل آمد.

نظرات  

 
#2 +1 مطلع 22 آبان 1391 ساعت 20:24
معاون وزیر: اعتبارات آموزش و پرورش در هفت سال گذشته رشد بی سابقه داشته است
اصفهان – معاون نوسازی و عمرانی وزارت آموزش و پرورش گفت: بودجه اختصاص یافته در دولت نهم و دهم در بخش عمرانی آموزش و پرورش با كل اعتبارات دولت های قبل مطابقت می كند.
به گزارش ایرنا، ' مرتضی رئیسی'، روز شنبه در آیین افتتاح كانون امام خمینی (ره ) شهرستان خمینی شهر با بیان اینكه اعتبارات سال 84 وزارت آموزش و پرورش چهار هزار و 600 میلیارد ریال بود، افزود: در هفت سال گذشته بیش از هشتاد هزار میلیارد ریال بودجه به این بخش اختصاص یافته است.
باز هم به خبر گزاری ایرنا

این هم متن خبر ایرنا
نقل قول
 
 
#1 +1 مطلع 22 آبان 1391 ساعت 20:17
با توجه به حضور معاون وزیر آموزش و پرورش در خمینی شهر خبر اول شما همواره از نقد کنندگان خمینی شهر است بهتر نبود ذکری هم از حضور ایشان می کردید؟؟؟؟
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید