امروزيكشنبه, 06 خرداد 1397-- Sunday May 27 2018

ساعت 20:33:45

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

درباره قمه زنی 21 رمضان و باقی قضایا؛

معضلات فرهنگی را با برخورد سخت نمی شود حل کرد

شنبه, 29 مرداد 1390 ساعت 14:30 کدخبر :2169
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

- امسال می خوام شب بیست و یکم هشت تا بچینم و بیام. به نذر امام رضا. راستی خبر نداری بیگیر بیگیر هست یا نه؟
-  حالا باشه یا نباشه. ما که کار خودمون را می کنیم. ما از هیچ کی نمی ترسیم !

- شنیدم دوباره با سردسته ها جلسه گذاشتن!
- ما که دیگه این سردسته هارا قبول نداریم.
- من هم شنیدم جواز کسب مغازه دارهارا باطل می کنن.
- میگه می تونن مارا از امام حسین و امام علی بیگیرن؟

"اکثر دیالوگ های· این چند روز شان همین است والا فلا .· "
شب 21 ماه مبارک رمضان برای هر شهری برنامه ای خاص وجود دارد که عموما از دیگر شهرهای کشور آن را متمایز می کند. در این بین شهرستان ما نیز برنامه های جالبی دارد . هم از طرف مردم و هم مسئولین . البته هیج گاه ارگان های دولتی برنامه ای جدید و مبتکرانه ای را در این شهرستان به منصه ی ظهور نگذاشته اند و اکثر قریب به اتفاق، برنامه های واکنشی علیه کنش های صورت گرفته بوده است. همانطور که همگان می دانیم برنامه ی قمه زنی سالانه· شهرستان که پدیده ای نادر در کشور می باشد، در روز عاشوراست و پیش کسوتان این امر ، قمه زنی را در غیر روز عاشورا نادرست و افراطی می دانند. ولی چند صباحی است که این پدیده توسط عده ی قلیلی· در شب 21 نیز صورت می گیرد . این مراسم قابل توجه مسئولین ذیربط بالایی و پایینی واقع شده است و از اقصا نقاط کشور ، اعمال فشار برای جمع کردن این مراسم· بی داد می کند.
از واقعه ی باغ تا به حال، دو هفته یک بار در روزنامه ها و سایت های داخلی و خارجی، حرف خمینی شهر است· و از شنبه صبح نیز· دوباره جنجال خبری اعدام در میادین شهر بالا گرفت. در مقالی دیگر· به نقد رسانه ها به خاطر بکار گیری لفظ خمینی شهر به آن خواهم پرداخت . ولی آنچه می خواهم بگویم یک ترس است.
ترس و ترس و ترس. ترس از یک بحران.· از این می ترسم که برخی مسئولان گرامی با بی تدبیری شورشی در شهر به پا کنند. از این می ترسم که یک خبرنگار از خدا بی خبر داخلی یا خارجی ، همشهری یا غیرهمشهری به جنجالی رسانه ای دست بزند. از این می ترسم که دوباره اسم شهرستان در رسانه ها به نیکی یاد نشود. از این می ترسم. نمی دانم چگونه حرفم را به گوش مسئولین امر برسانم؟ در مواقعی هم که به مسئولین شهرستان گوشزد می کنی ، می گویند دستور امسال از بالاست. خوب این بالا کیست که برویم و دو کلام حرف حساب بزنیم؟ اصلا مسئول این امر چه کسی است؟ وزیر کشور، استاندار، معاون استاندار، نیروی انتطامی استان، فرماندار، شهردار، نماینده، امام جمعه ، رئیس بسیج ؟ چرا این روش؟؟؟
در یکی از مطالب اولیه· چند نکته برای فرماندار جدید نوشتم . یکی از این نکات، اجرایی کردن طرح فرهنگی 5 ساله آقای صالحی فرماندار سابق شهرستان بود . اگر واقعا قصد برچیدن این مراسم را دارید، چرا این طرح را کاربردی و عملیاتی· نمی کنید؟ تا کی می خواهید به اجبار و زور متوسل شوید؟ اگر مقام معظم رهبری را به عنوان ولی امر قبول دارید چرا به فرامینش عمل نمی کنید؟ معظم له در برخورد با معضلات اجتماعی لزوم· پرداختن به مسائل فرهنگی را تیببن و تشریح کردند. "امام خامنه ای: نبرد فرهنگی را با مقابله به مثل می شود پاسخ داد.کار فرهنگی و هجوم فرهنگی را با تفنگ نمی شود جواب داد.12/2/69· "
ولی کو گوش نوا؟کوچشم بینا؟ باید باور کنیم که تنها راه صحیح و اصولی برخورد با این جریان ، فرهنگسازی در نسلهای بعدی است .· ما به ندرت می توانیم بینش· اعتقادی یک فرد هیاتی را تغییر دهیم . این افراد در طی سالیان متمادی با خوراکهای فکری روحانیون این جریان تزریق شده اند پس با تهدید و زور نمی شود راه به جایی برد .
یک سوال کوتاه: چه می شود کرد؟
و چند جواب کوتاه:
- تشکیل کارگروه فرهنگی با بودجه ی مناسب برای اجرای طرح با حضور مشاوران فرهنگی ادارات مختلف همچون فرمانداری، اداره فرهنگ و ارشاد، شهرداری، نماینده شهر، امام جمعه، سازمان تبلیغات، سمن های فرهنگی، تشکل های دانشجویی، تشکل های قرآنی و یک نماینده از هیئات کلان حاشیه دار .
- اعزام روحانیون خوش فکر و خوش برخورد به هیاتهای مختلف . در این زمینه طی سالهای متمادی اعتقاد این دوستان· تغییر خواهد کرد. البته· احتمال دارد بخاطر جبهه گیری ها ی متعصبانه، این مسیر ختم به خیر نمی شود. یعنی نسلی که به انحاء گوناگون در مخیله اش این عمل به عنوان یکی از شعائر الهی جا گرفته با یک روز و دو روز و با بحث و جدل به راه نمی آید. شاید اصلا به راه نیاید.
- باز می رسیم به نسل بعدی.اگر ما بی خیال این نسل شویم و سراغ نوجوانان در مدارس برویم به احتمال قریب به یقین در سالهای آتی این برنامه خود به خود جمع· خواهد شد.نوجوانان ما نیار به بیمه شدن اعتقادی دارند. آموزش و پرورش باید همتی به خرج دهد و دبیران پرورشی خود را به کار بگیرد. جلسات دبیران پرورشی· با اساتید دانشگاهها ی مختلف کشور و روحانیون برجسته و زبده ی علمی و حتی مراجع عظام تقلید واجب عینی است .

- ساخت فیلم ، تله تئاتر ، کلیپ های متنوع و حتی بازی های رایانه ای جالب و جذاب نیز به عنوان مکمل· نیاز است.
- برگزاری مناظرات علمی با حضور مخالفین و موافقین و پاسخگویی به شبهات دینی
- تهیه ی مستندی با بررسی· نطرات مراجع تقلید به صورت شفاهی.

"امام خامنه ای:از هر طرف که حرکت می کنیم ، می بینیم که به فرهنگ می رسیم و راهها واقعا به فرهنگ ختم می شود.برای فرهنگ باید کار کرد.19/9/6
مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#1 0 الله قلی 30 مرداد 1390 ساعت 14:36
همیشه برای جلوگیری از قمه زنی چندروز قبل از انجام ان بوق وکرنا می کنند تا اگر انها از این کار منصرف هم شده باشند دوباره تحریک شوند بابا اگر میخواهید برخورد کنید فردای ان روز همه انهار یکی یکی دستگیر و روانه زندان کنید وروی انها از طریق ارشاد وبیدار کردن انها موثر شوید نه اینکه قبل از انجام یا حین انجام تو شلوغی بیائید وجنجال بپا کنید وهرج ومرج تا افراد سود جو هم فرصت پیدا کنند و هر خرابی و منظوری دارند بنام قمه زن و دین و نظام اسلامی انجام دهند
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید