امروزسه شنبه, 12 فروردين 1399-- Tuesday Mar 31 2020

ساعت 23:28:17

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

ناگفته های مرد مطبوعات خمینی شهر از 17 سال توزیع و فروش مطبوعات

یکشنبه, 13 مرداد 1392 ساعت 14:06 کدخبر :5835
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
تاریک روشن همین چند روز پیش بود که مثل همیشه نشسته بود توی پیاده رو خیابان امام جنوبی و پشت به خیابان، روزنامه ها را می شمرد که یکباره ضربه ای سخت را در کمرش احساس کرد و سرش به شدت به درب مغازه برخورد کرد،

سرش را که برگرداند دیوانه ای را دید که قصد دارد سنگ خیلی بزرگ توی دستش را به سمتش پرتاب کند، فورا روزنامه ها را به سمتش پرتاب کرد و گریخت.


محمدرضا پریشانی سال هاست که تاریک روشن ها در این نقطه از شهر مشغول شمارش روزنامه است. زمستان و تابستان هم نمی شناسد. کارش اصلاً تعطیلی بردار نیست و اگر خدای نکرده بیمار هم بشود وقت دکتر رفتن ندارد. هر چه اطلاعات و دانستنی از روزنامه ها و مجلات سراسری که وارد شهر ما می شود اگر بخواهی از زبان این همشهری فرهنگ دوست خواهی شنید.

 

کدام روزنامه های سراسری را به خمینی شهر می آورید؟


جام جم، ایران، همشهری، شرق، اعتماد، آرمان، دنیای اقتصاد، خبر ورزشی، استقلال، پیروزی، آفتاب یزد، 7 صبح، خورشید، بهار و...

 

و کدام مجلات؟


خانواده سبز، روزهای زندگی، موفقیت، آرامش، آرامش سبز، راه، آرمانی، زیبایی، امیدجوان، خودرو، البرز، جدول (کولاک، کلبه، عنوان و...) و...

 

رتبه بندی فروش روزنامه های سراسری در شهر ما چگونه است؟


روزانه جمعا 750 نسخه جام جم، ایران و همشهری می آورم، جام جم کلا فروش می رود اما ایران و همشهری جمعا 250 تا مرجوعی دارد که البته در این فصل همشهری ها کیلو می شود.

جام جم را روزانه نزدیک به 300 نسخه می فروشیم البته قبلاً که 200 تومان بود روزانه 500 تا فروش داشتیم ولی از وقتی 300 تومان شد و یک مدت هم کمیاب شد فروش پایین آمد و حالا چهارشنبه ها که ضمیمه طپش دارد فروشش بیشتر است، ایران بعد از جام جم بیشترین فروش را دارد و بعد از آن همشهری.

البته این را بگویم که همشهری 100 تا در خمینی شهر فروش داشت که حالا به خاطر استفاده باغداران 250 تا می آوریم چون در این فصل فروشندگان فروش کیلویی دارند. بعد از همشهری، کیهان فروش بیشتری دارد که تعداد آن به 40 نسخه در روز می رسد. کیهان 200 تومان قیمت داشت و خوانندگانش در خمینی شهر نسبتا خوب بود اما افزایش قیمتش به 500 تومان یکی از عوامل رکود فروش آن شد.

سپس شرق و یالثارات هر کدام 30 تا می فروشند و بعد از آن آرمان و اعتماد در یک رده و در حدود 15 تا فروش دارند.

خبر ورزشی هم روزانه 50 تا می فروشد. این روزنامه در خمینی شهر طرفداران زیادی دارد اما از آن جا که فقط کیوسک همشهری عرضه می کند خیلی از ساکنین مناطق پایین حاضر نیستند برای خریدنش تا میدان استادیوم بروند. روزنامه اطلاعات هم علیرغم اینکه افزایش قیمت نداشت و همان 200 تومان باقی ماند اما در خمینی شهر با رکود مواجه شده و فقط فروش کیلویی دارد.

 

آمار فروش نشریات در خمینی شهر همیشه به همین میزان بوده است؟


نه! یک زمانی که من به همراه حیدر رفیعی یک مغازه روزنامه فروشی در امام جنوبی راه انداختیم روزانه 500 نسخه "بیان" می فروختیم و مردم سر 700 شماره "مشارکت" توی سر و کله هم می زدند اما حالا فروش نشریات در خمینی شهر دچار رکود شده است.

 

وضعیت فروش مجلات به چه صورت است؟


اول خانواده سبز بیشترین فروش را دارد بعدروزهای زندگی و بعد از این دو مجله، جدول ها شامل عنوان، کلبه، کولاک و... خیلی خوب فروش می روند و بعد از جدول از مجله موفقیت خوب استقبال می شود. خانواده سبز آن زمان که 500 تومان بود خیلی بیشتر خریدار داشت اما حالا 2 هزار تومان قیمت دارد و تعداد خوانندگانش در شهر ما افت کرده است.

 

به نظر شما اینکه آمار فروش روزنامه و مجله در شهر ما با رکود مواجه شده است فقط به افزایش قیمت ها برمی گردد؟


نه افزایش قیمت فقط یکی از علل این رکود است. کمبود دکه مطبوعاتی در شهر از مهم ترین علل این عدم استقبال است. خیلی از همشهری های ما برای خرید بعضی نشریات تا اصفهان می روند. من اگر یک کیوسک داشته باشم انواع روزنامه ها و مجلات را عرضه خواهم کرد.

 

چرا مراکز فروش فعلی اقدام به این کار نمی کنند؟


یکی اینکه در بعضی موارد روزنامه یا به طور کلی نشریات دیر به خمینی شهر می رسد و دیگر اینکه فروش نشریات درآمدی ندارد و کسی باید به این کار علاقمند باشد تا در آن دوام بیاورد و یکی دیگر از علل اینکه بعضی نشریات به شهر ما نمی آید این است که بعضی فروشندگان اصلا دلسوز مطبوعات و مردم نیستند که مخاطب سنجی کنند و به خاطر فرهنگ شهرشان هم که شده کمی از خود گذشتگی نشان بدهند.

 

چرا مغازه تان در خیابان امام جنوبی را تعطیل کردید؟


اجاره مغازه بالاست و صرف نمی کند، آن زمان ما خودمان هم چون نمایندگی فروش بعضی نشریات را داشتیم نمی توانستیم در مغازه بمانیم اما کیوسک به اندازه مغازه خرج ندارد به اضافه اینکه من اگر کیوسک داشته باشم دیگر خودم برای آوردن نشریات به اصفهان نخواهم رفت و سفارش می دهم برایمان بفرستند.

 

روزنامه ها و نشریات چگونه به دست شما می رسد؟


جام جم، ایران و همشهری از وقتی در اصفهان چاپخانه راه انداخته اند صبح نشده می رسند. جام و جم و ایران ساعت 2 نیمه شب می رسد خمینی شهر که چون من کیوسکی ندارم از پمپ بنزین خواسته ام نشریات را تحویل بگیرد تا ساعت 5/5 نیم صبح بروم بیاورم. روزنامه همشهری هم ساعت 4 صبح می رسد خمینی شهر که آن را هم از حلیم عدسی درب محکمه خواسته ام برایم تحویل بگیرد.

هر روز از ساعت 5/ 5 صبح اگرچه وجهه خوبی ندارد اما مجبورم در پیاده رو مغازه آقای لطفی در امام جنوبی بنشینم و شروع به شمارش کنم. بعد روزنامه ها را با موتور می برم برای فروشنده ها و از آن جا که مغازه ها آن موقع تعطیل است یا به نانوایی های اطراف می سپارم و یا کلید خانه هایشان را داده اند می گذارم داخل خانه هایشان و قبل از ساعت 7 با موتور راه می افتم به سمت انبار مطبوعات مقابل هتل عباسی.

 

آن جا کارتان چیست؟


همه نشریات از تهران می رود آنجا، من نشریات خودمان را شمارش می کنم و با وانت می فرستم دم کیوسک همشهری در میدان استادیوم آنجا آقای رفیع هم خودش می فروشد و هم دیگر مراکز می آیند از آن جا می برند. ساعت 2 بعداز ظهر می رسم خانه و از عصر باید دنبال لیست مرجوعی ها باشم.

 

از شغلتان راضی هستید؟


درآمد چندانی ندارد ولی همه وقتم را می گیرد و تنها به خاطر علاقه ایستاده ام.17 سال است مشغول به این کارم و 8 سال است که خودم بیمه آزاد رد می کنم.

با وجودی که این همه زحمت و خطر را همه روزه به جان می خرم اما هیچ کس هیچ وقت سراغ کسی را که هر روز صبح نشریات را وارد شهر می کند، نگرفت.

اصلا کسی مرا نمی شناسد و شما اولین کسی بودید که به سراغ من آمدید. سرب موجود در نشریات بسیار خطرناک و سرطان زاست که ما مرتب با آن سر و کار داریم و این یکی از بزرگترین خطراتی است که ما را تهدید می کند. یکبار هم 10 سال پیش که نمایندگی فروش ابرار ورزشی را داشتم سوار بر موتور خوابم برد و از رهنان تا کارخانه یخ کهندژ را در حالت خواب آمده بودم وقتی داخل جوب افتادم و دو تا پایم آسیب جدی دید بیدار شدم. در آن 6 ماهی که در خانه خوابیده بودم هیچکس حتی مسوولان ابرار هم سراغم را نگرفتند.

 

از آمار فروش نشریات در دیگر شهرستان ها اطلاع دارید؟


بعد از اصفهان، شاهین شهر با دارا بودن 6 کیوسک بیشترین فروش را دارد که نمایندگی آن هم اتفاقا دست یک خمینی شهری به نام حاجیان است. بعد از آن خمینی شهر و نجف آباد در یک رده قرار دارند و سپس مبارکه و...

 

به نظرتان خمینی شهر چند تا کیوسک مطبوعاتی لازم دارد؟


با توجه به اینکه یکی از بهترین مراکز فروش و خوش حساب ترین فروشندگان رسول رحیمی روزنامه فروشی بلوار توحید تا دو ماه آینده تعطیل خواهد شد حتما باید یک کیوسک در اختیار وی قرار گیرد، یک کیوسک در میدان نماز لازم است برای اینکه بسیاری از خریداران ما از منظریه و ارغوان هستند.

یک کیوسک در میدان 22 بهمن و در بریدگی به سمت بلوار امیرکبیر که از لحاظ ترافیکی هم مشکلی ایجاد نخواهد شد و جای کافی برای توقف اتومبیل ها هست کمااینکه یکی دیگر از علل رکود فروش نشریات در شهر ما یک طرفه شدن خیابان امام جنوبی بود که باعث شد فروش آقای لطفی نمایندگی اطلاعات با رکود مواجه شود.

 

تا حالا در این باره با شهرداری وارد مذاکره شده اید؟


اخیرا خیر ولی قصد دارم حتما تقاضا بدهم البته حدود 12 سال پیش یک بار تقاضا دادم و شهرداری پیشنهاد داد یکی از دکه های روبروی پارک پیروزی در خیابان آیت اله صهری را دکه روزنامه فروشی کنم، آن زمان این خیابان خیلی خلوت بود و مناسب این کار به نظر نمی رسید و من نپذیرفتم.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید