امروزجمعه, 04 خرداد 1397-- Friday May 25 2018

ساعت 01:57:54

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

امام جمعه خمینی‌شهر:

نماز جمعه یک منصب حکومتی مردمی است

یکشنبه, 08 مرداد 1391 ساعت 08:34 کدخبر :4345
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ عباس رحیمی در مراسم نمازجمعه این هفته خمینی‌شهر، نماز جمعه را یک منصب حکومتی مردمی دانست که مسؤولان باید در آن حاضر شوند.

امام جمعه با اشاره به پنجم مرداد سالروز تاسیس اولین نماز جمعه به دستور امام(ره)، نماز جمعه را واجب قطعی دانست و گفت: اگرچه در قرآن سوره ای به همین نام نازل شده و تاکید شده که هنگام نما جمعه همه کارها تعطیل شود اما بعضی ها حاضر نیستند حتی نماز ظهر را هم تعطیل کنند و می بینیم که مساجد هم بازست.  وی با انتقاد از اعتقاداتی که در میان شیعیان راجع به نماز جمعه رایج است گفت: بعضی می گویند در نماز جمعه باید مسائل سیاسی و حکومتی مطرح شود ولی حکومت های جائر مانع می شوند و یا اینکه چون نماز جمعه باید به امامت امام زمان برپا شود پس در زمان غیبت نباید اقامه گردد. وی در ادامه این دلایل را ضعیف برشمرد و گفت: من در رساله ای وجوب نماز جمعه را ثابت کرده ام.

امام جمعه خمینی‌شهر در خطبه‌های این هفته ضمن بیان آثار و برکات دنیوی و معنوی روزه تاکید کرد: عبادت در اسلام فقط عبادت خشک نیست؛ در عبادات اسلامی مسائل اجتماعی، عدالت و رعایت حق الناس نیز در نظر گرفته شده است. وی حکم به پرداخت کفاره روزه به علت بیماری یا شیردهی و یا روزه خواری عمدی و همچنین وجوب پرداخت زکات فطره در پایان ماه را از جمله مصادیق اهمیت به فقرا در اسلام دانست و گفت: در این ماه باید به فکر فقرا و مساکین هم باشیم نه اینکه فقط روزه بگیریم.

سخنان مقام معظم رهبری در میان کارگزاران حکومتی از دیگر مطالبی بود که امام جمعه به آن اشاره کرد و گفت: در اوایل انقلاب مقطوعیت نسل جا داشت اما الان ایشان در این مورد احساس خطر کرده اند چراکه آینده کشور را دچار مشکل خواهد کرد و البته این نکته هم که با این روش از تعداد شیعیان کم شده و به دیگران اضافه می شود نیز قابل تامل است.

خطیب جمعه خمینی شهر به جشن گلریزان نیز گریزی زد و مردم را به شرکت در مراسمی که جهت آزادی زندانیان بی گناه برپا می شود، تشویق کرد.

وی همچنین به سالروز شهادت شیخ فضل ا... نوری اشاره کرد و گفت: این بزرگ مرد در اثر شیطنت انگلیسی ها و بی بصیرتی مردمی که زود رنگ عوض کردند، به شهادت رسید. وی از رهبران مشروطه بود ولی مشروطه مشروعه یعنی طبق احکام اسلام. اینقدر علیه این مرد تاختند که او را به عنوان ضد مشروطه محکوم به اعدام کردند. وای بر بی بصیرتی! وای بر شیطنت شیطان ها!

در پایان، امام جمعه خمینی شهر کشتار مسلمانان میانمار را محکوم کرد و نمازگزاران خمینی شهری نیز همپای دیگر هم وطنان پس از پایان نماز جمعه، علیه این اقدامات وحشیانه تظاهرات کردند.

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#1 -1 فرهنگستان 09 مرداد 1391 ساعت 14:45
در آخرین بند این مطلب کلمه تظاهرات معنای شورش علیه نظام می دهد. بهتر است واژه راهپیمایی استفاده شود.
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید