امروزچهارشنبه, 25 تير 1399-- Wednesday Jul 15 2020

ساعت 16:39:47

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

ذره بین؛

چه کسی چوب چه کسی یا چه چیزی را می خورد

شنبه, 26 فروردین 1391 ساعت 12:44 کدخبر :3951
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : مهدی محقق

شنیده اید که مردم در گفت و گوهای خود می گویند فلانی چوب فلان کس یا چیز را خورده یا می خورد؟ منظور این است که آسیبی که به یک فرد خاص رسیده است در یک نگاه کلی به دلیل رفتار و اعمال و حرکات یک فرد و یا یک عامل خاص می باشد که البته دلیل خارجی می باشد. بد نیست بر این کسان و عوامل چوب زننده مروری داشته باشیم تا حداقل آنها را شناسایی کنیم و حواسمان جمعشان باشد.

 

عده ای چوب تیپ و قیافه خود را می خورند، خداوند عالم هر چه به انسان عنایت می فرمایند باید دعا کرد که ظرفیت آن را هم همراهش عطا بفرمایند از جمله شکل و شمایل و ظاهر فردی است که بسیاری بدلیل بی ظرفیتی، بی اطلاعی، بی جنبه بودن و سطحی نگری و نداشتن تربیت و بینش صحیح چوب آن را می خورند، چطوری؟ به نمونه های از آن در جامعه نگاه کنید چگونگی آن را در می یابید.

عده چوب شوهر خود را می خورند، زن اهل زندگی و مادری است و شوهر به دنبال هوی و هوسهای خود، بی مسؤلیت است و خود خواه و نهایتا اعمال و رفتارش سبب می شود که زن روز خوش نداشته باشد خوب معلوم است که او چوب شوهرش را می خورد.

در مقابل حتما کسانی را سراغ دارید که چوب زنشان را می خوردند، زن شلخته، بی مسؤولیت که نه خانه را مدیریت می کند، نه مادری می داند و به دنبال مد و تجملات و خرج های بیهوده است و آن قدر به شوهرش هزینه تحمیل می کند که او را برای کسب مال به راه های نامشروع و حرام می کشاند و یا آن قدر در گوش شوهرش می خواند که او را وادار به کارهای نامربوط می کند، کم نیستند مردانی در تاریخ که تحت تاثیر همسر خویش جنگ راه انداخته اند، این و آن را عزل و نصب کرده اند پست و مقام خود را از دست داده اند، پس اگر بگویند فلانی چوب زنش را می خورد حرف بی ربطی نزده اند.

اما خدا نکند که آدمی چوب فرزندانش را بخورد که آن وقت رفتارها و اعمال آن فرزند قد پدر و مادر را خم می کند و حتما اگر کمی غیرت داشته باشد دق می کنند. آن طرف ماجرا هم عده ای از فرزندان چوب پدر و مادرشان را می خورند اگر آنها به وظایف خود که در زمینه تعلیم و تربیت و تهیه حداقل ها است عمل نکنند البته منظور رفاه و ناز و نعمت نیست.

آیا می شود آدمی چوب پست و مقام و موقعیت خود را بخورد، بی شک چنین است و اگر پست فرد طوری باشد که راه اختلاس و دزدی باز باشد و خدای نکرده فرد فریب شیطان را بخورد و چنین کند و یا بتواند خدمتی به مردم بکند و نکند و یا کم کاری کند، سوء استفاده از شغل خود بکند و رانت خواری نماید و بجای صراط مستقیم، صراط مغضوبین را برود آیا چوب پست و مقام خود را نخورده است؟

 

اما آیا ممکن است آدمی چوب دوستش و اصولا رفیق و رفیق بازی را بخورد؟

بله ممکن است و البته رایج و شایع اگر دقت کنیم افراد زیادی را خواهیم یافت که چوب دوستان خود را خورده اند و به خاک سیاه نشسته اند ولی چنان غافل بوده اند که ظاهرا دردی حس نکرده اند و اگر روزی به خود بیایند تازه می فهمند چوب چه کسی را خورده اند.

ثروت و کسب آن از راه حلال و پس از پرداخت تعهدات قانونی و شرعی و از طریق خلاقیت ، نه احتکار و روابط نامشروع و اصطلاحا فساد مالی و پول شویی امکان پذیر است، اما همین ثروت حلال هم می تواند در حالی که صاحب  آن در خواب غفلت است چنان چوبی بر سرش بزند که شاید نتواند دیگر قد علم کند، پس امکان خوردن چوب از مال و ثروت هم بعید نیست.

خداوند عالم به بندگان خود هنرها و استعدادهایی عنایت فرموده است، مثلا صدای خوش طبع شعر و نویسندگی، هنرهای دستی و تزیینی و نمایش و قدرت خلاقیت و نو آوری در زمینه های مختلف اما باور بفرمایید همین هنرها هم اگر در خدمت بشریت و رشد و تکامل آن قرار نگیرد به چوبی بس مهلک بر سر صاحبش تبدیل خواهد شد و آنگاه می توان گفت فلانی چوب هنرش را خورده است.

حتما می فرمایید علم و دانش خوب است و قاعدتاً نباید به چوبی بر سر کسی تبدیل شود ولی اگر این علم و دانش فردی در خدمت بشریت و جامعه و رفع درد ها و رنج ها مردم و توسعه و تکامل و استقلال و سعادت دنیوی و اخروی انسانها قرار نگیرد از دردناکترین و مهلک ترین چوب ها خواهد بود که بر سر صاحبش و نیز دیگران فرود خواهد آمد و وی را از اعلی علیین به اسفل السافلین خواهد کشاند.

هستند افرادی که به دلایلی آوازه و شهرت به دست می آورند مثلا قهرمانان رشته های مختلف ورزشی، بازیگران فیلم ها و سریال ها، مجریان معروف حتی خیرین و نیکوکاران برجسته و چهره های سیاسی و افراد نوآور و مبتکر، باید ادعا کرد که شهرت آنها می تواندا به چوبی بس قطور و محکم تبدیل شود که بر فرق آنها فرود آید و عمری آنها را در حال بی هوشی و گیجی نگه دارد که در این صورت چه بر سر خود و چه بر سر آنهایی که وی را الگو قرار داده اند خواهد آورد خدا عالم است.

از همه عوامل انسانی و غیر انسانی چوب شونده و بر سر خوردنده که بگذریم، مردم معتقدند یک چوب دیگر هم هست، اما صدا ندارد که اگر آن چوب بر سرمان بخورد سعادت دنیا و آخرت را از دست خواهیم داد و البته اخلاق و اعمال و افکار و رفتارهای خود ما زمینه ساز خوردن آن چوب بی صدا می باشد، پس بیایید دعا کنیم که:

خدایا به ما بینشی عطا کن و رفتار و منشی که چنان فکر کنیم و عمل کنیم و زندگی کنیم، نفس بکشیم و راه برویم و حرف بزنیم، قضاوت کنیم، ببینیم، کار کنیم، بخریم و بفروشیم تفریح کنیم و سخن بگوییم، بیندیشیم و بپوشیم و بپوشانیم که مستحق چوب بی صدایت نشویم، آمین.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید