امروزسه شنبه, 12 فروردين 1399-- Tuesday Mar 31 2020

ساعت 20:24:00

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

چگونه تلفن های همراه سلوک جامعه را دگرگون کرده اند؟ (2)
چگونه تلفن های همراه سلوک جامعه را دگرگون کرده اند؟ (2)

چگونه تلفن های همراه سلوک جامعه را دگرگون کرده اند؟ (2)

پنجشنبه, 25 دی 1393 ساعت 14:21 کدخبر :8290
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : پروفسور سیف اله جعفری- عضو هیات علمی دانشگاه برلین آلمان

تلفن¬های همراه جامعه را به گونه ای دگرگون کرده که جامعه شناسان و روانشناسان اجتماعی را بر آن داشته تا با پروژه¬های تحقیقاتی اثرات دگرگونی این غول تکنولوژی را زیر ذره بین تفحص و اکتشاف قرار دهند و انگیزه¬ای شده است تا تحقیقات بنیادی زیادی در پژوهشکده¬ها و دانشگاه¬های جهان بر روی تغییر اخلاق، منش و رفتار اجتماع بوسیله¬یِ تلفن همراه انجام پذیرد.
تلفن¬های همراه توانسته¬اند ریشه¬های اخلاق، عاطفه، عادات و رفتار مردم را از پایه دگرگون سازند. امروزه تلفن¬های همراه برای نسل جوان جذاب تر از سایر وسایل ارتباط جمعی مانند تلویزیون، رادیو، روزنامه و کتاب شده تا حدی که جوانان ما با تلفن¬های همراه برای همدیگر بیشتر می نویسند تا با آن مکالمه کنند. مکالمات تلفنی بی¬مورد و بی¬موقع در یک جمع خانوادگی از هم گسیختگی گفتمان، از دست رفتن سررشته کلام، سرد شدن محفل خانوادگی و گاهی اعتراض همسر و فرزندان را به همراه دارند. تحقیقات نشان داده تلفن¬های همراه علاوه بر از هم پاشیدگی روابط اجتماعی روابط سازنده و پیوندهای اصیل سنتی و دوستی¬ها و نهاد¬های عاطفی و تنها سرشت مشخصه¬یِ جامعه¬یِ بومی یعنی سلول¬های خانواده را متزلزل و نشانه¬های تماس¬های گرم محفل¬های با محبت باقیمانده از نیاکان و اسلاف ما را که چهره به چهره و آمیخته با عواطف و خوشرویی بصورت صله رحم انجام می گرفت کمرنگ کرده و بطور غیر قابل تصوری دگرگون کرده است.
امروزه تلفنهای همراه وسیله ای در دست شرکت¬های ارائه دهنده خدمات مخابراتی شده تا با در اختیار داشتن شماره تلفن¬های خصوصی مردم حقوق مسلم و حق مالکیت و حریم خصوصی که امری است شرعی و قانونی را نادیده گرفته و با فرستادن اطلاعات و تبلیغات نا خواسته و بی¬مورد بدون هیچ مسئولیتی در مقابل شهروندان تنها وسیله درآمدزائی برای شرکت¬های خود فراهم آورند.
تکنولوژی تلفن¬های همراه که در اصل باید در راستایِ خدمت رسانی به مردم برای رفع نیازهای ضروری و توان بخشی مناسبات سالم اجتماعی و رساندن پیامها و مکالمات باشد، در مواقعی حالت ناهنجار آشفتگی و از هم پاشیدگی مناسبات انسانی و اجتماعی را به¬همراه آورده و حتی اگر به دیده باز و واقع نگر بدان بنگریم این رسانه بصورتی مرزها ی حائل حجب، حیا، شرم و حریم¬های بایسته اخلاق خانواده¬ها را از هم پاشیده و این از هم گسیختگی توانسته به نحوی غیر محسوس و پوشیده و مکنون دریچه ای ناهنجار و پنجره ای ناخواسته و وسوسه انگیز به فضای بیرون خانواده ها باز گشاید.
نتیجه¬گیری
در خصوص استفاده درست و ترویج فرهنگ استفاده صحیح از تلفن همراه، وسایل ارتباط جمعی بجای پرداختن به حاشیه¬ها، با بهره گرفتن از بررسی¬های علمی و کارشناسی متخصصین جامعه¬شناس و روانکاو، می توانند دست¬آوردهای پیشرفته¬ی تکنیک¬های مدرن را با فرهنگ بومی طوری بیامیزند و به شهروندان آموزش دهند که بکارگیری یک پدیده پیشرفته¬ی و نوین تکنیک در جامعه باعث خود شیفتگی نسل جوان نگردد و قشر نا آشنای ما در چنبره¬ی دگرگونی باورهای فرهنگی همراه با تکنولوژی گرفتار نیاید. بلکه بتوانند بطور صحیح از تکنولوژی جدید جهت اهداف عالیه بهره¬مند گردند.
پس همانا بر هر انسان دوستدار و معتقد به سر بلندی و بالندگی ملی واجب و لازم است که برای اقتدار و بالندگی شایسته¬ی هم وطنان خود بیشتر به زوایای تکنولوژی و دانش¬های امروزی آشنا باشد تا بتواند منزلت و خود باوری را در جامعه ارتقا بخشد و با اتکاء و تسلط بر نفس از هر گونه از خود بیگانگی خفت بار پرهیز نماید.
بایستی از جایگاه خانواده، جمع خانوادگی، جمع دوستان، جشن¬ها، محافل، سخنرانی¬ها و همایش¬ها تعریف صحیح و درستی داشته باشیم. فرد اگر منزلت و اهمیت هر یک از این جوامع را به درستی درک کند، بی جهت مشکلات کاری یا اداری خویش را وارد این مجموعه¬ها نمی¬کند، چه آنکه تلفن همراه، راه را برای وارد کردن به این حوزه¬ها هموار کرده است و این از معایب بزرگ آن است. انسانی که برای اعمال خود هدف معینی نداشته باشد، در اجرای آن مسایل را درهم می¬آمیزد، دریک محفل سخنرانی مدام در جستجوی شبکه¬های اجتماعی است و به پیامک¬های ارسالی جواب می¬دهد، وقتی این مسئله همگانی شود، سخنران را از تمرکز و ادامه مطلب باز می¬دارد. یا شخصی که موقع تفریح با خانواده و مهمانی مدام ارتباط تلفنی دارد، فقط حضور فیزیکی در جمع دارد و این برای دیگران ملال آور است. انسان می¬تواند اگر جلسه¬ای برای او خسته کننده است، آنرا ترک و آرامش بقیه را حفظ نماید. جالب است که صاحبان صنعت و تکنولوژی تلفن همراه خود کاملا اینگونه موارد اخلاقی را رعایت می¬کنند.
ریشه این مسایل به کمبودهای درونی و عدم آگاهی افراد برمی¬گردد. متاسفانه مدیران جامعه کنونی ما که بایستی الگویی برای سایر اقشار باشند، بیش از همه دچار این عارضه می¬باشند. هرچه آدمی سبک مغزتر و بی¬خردتر باشد برای بزرگ جلوه دادن خویش و کوچک شمردن اطرافیان به این¬گونه رفتارهای ناهنجار پناه می¬برد. بایستی به آنان پند داد که در این فرصت¬ها اگر تلفن¬همراه خود را خاموش کنند هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. هرچه کمتر حرف بزنند و حکم صادر کنند، ساختارهای سازمانی بکر و دست نخورده باقی خواهد ماند و دست را برای مدیران لایق آینده جهت اقدام درست و بجا باز می گذارند. در کشورهای اروپایی شاهدیم مدیران شهری و موسسات با دوچرخه یا وسایل حمل و نقل عمومی به محل کار خود می¬روند. همین چند وقت پیش عکس یکی از سفیران اروپایی در تهران را جراید چاپ کردند، در حالی که فاصله اقامتگاه خود تا سفارت را با یک کوله¬پشتی از وسایل شخصی و با مترو طی می-کرد. وقتی شخصیت¬های حقوقی به شخصیت¬های حقیقی نزدیک گردند، رفتار انسان متعادل و متوازن می¬گردد.
اثرگذاری تلفن های همراه بر روی جامعه مبحثی است بسیار مهم که همواره انگیزه ای برای پژوهشِ دانشمندان و دانش پژوهان در تمامی گیتی بوده و هست. این نوآوری تکنیک بیشتر از همه¬یِ دست آوردهای تکنولوژی تغییرات و دگرگونی های ژرفی بر روی روابط و بعدهای گوناگون جامعه شناسی، روانشناسی اجتماعی، اقتصادی و علوم رفتاری در جامعه از خود باقی گذاشته که نیاز بیشتری به پروژه های علمی و دانشگاهی دارد که در صورت امکان در مقالات آتی بدان پرداخته خواهد شد.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید