امروزشنبه, 05 خرداد 1397-- Saturday May 26 2018

ساعت 20:07:19

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

آشنايي با چهار چريك مبارز و شهيد دهنو
چهار كهكشان

آشنايي با چهار چريك مبارز و شهيد دهنو

دوشنبه, 14 مرداد 1392 ساعت 07:41 کدخبر :5844
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
معرفی گروه مهدیون


اگر در اينترنت جستجو كنيد صفحات متعددي را از روزنامه¬هاي كيهان، جام جم، صبح صادق و سايتهاي اينترنتي مي¬يابيد كه به موضوع زندگاني و شهادت اين چهار شهيد مبارز خميني¬شهري در دوران انقلاب مي-پردازد. دهنو اگرچه امروز در مرز بين اصفهان و خميني¬شهر است اما در آن دوران كاملاً تحت پوشش خميني¬شهر بوده است.
اينان جزء مبارزاني هستند كه از اعضاي شاخص سازمان مهدويون بوده و مسلحانه به جنگ با رژيم پهلوي رفتند.

 گروه مهديون
گروه مهديون  تشكلي اسلامي بود و پس از آنكه سازمان مجاهدين خلق به سمت ماركسيسم گرايش پيدا كرد توسط برادرانِ شاه¬كرمي  و ابراهيم جعفريان تشكيل گرديد. مهديون با محور قرار دادن «اسلام» و «تشيع اثني¬عشري» در چهار شاخه تشكيل شد؛ شاخه تهران، اصفهان، تبريز و مشهد كه رهبري شاخه تبريز برعهده ابراهيم جعفريان و مرتضي واعظي دهنوي بود.
گروه مهدويون در سالهاي 1355 به بعد اقدامات عملياتي خود را با انفجار در چند كاباره كه محل فساد و فحشا بود آغاز كرد. به اين ترتيب آنها منتظر فرصت بودند و هرگاه اين فرصت به دست مي¬آمد يك ضربه به رژيم مي¬زدند و پشت سر اين ضربه، اعلاميه¬هاي امام و كتاب ولايت فقيه ايشان را در بين مردم پخش مي-كردند.

ابراهيم جعفريان كيست؟
ابراهيم جعفريان بعد از شهيد شاه¬كرمي مسئوليت گروه مهدويون را برعهده مي¬گيرد. يكي از همرزمانش درخصوص وي مي¬گويد: «او معلم بود و از نظر مذهبي تقريباً قوي¬ترين فرد بچه¬ها بود و از نظر مطالعاتي نيز بسيار قوي بود؛ در تفسير قرآن، نهج¬البلاغه، احكام و... در واقع به ايشان مي¬گفتيم آخوند بي¬عمامه! كسي بود كه واقعاً وزنه¬اي بود و بچه¬ها را از نظر فكري هدايت مي¬كرد و عجيب به امام علاقه داشت كه آن موقع مي-گفتيم «آقا»، واقعاً شيفته مقام آقا بود و مي¬گفت همه كارها را حتماً بايد زير نظر آقا انجام دهيم.»
يكي از اهالي دهنو در اين باره مي¬گويد: «روستاي دهنو 168 شهيد در دوران دفاع مقدس تحويل انقلاب داده است و من به جرات مي¬گويم تربيت چنين جواناني حاصل فعاليتهاي ابراهيم جعفريان بود. او قبل از مبارزات، در دهنو فعاليتهاي فرهنگي و مذهبي داشت و نقش اين فعاليتها در تربيت جوانان و نوجوانان بسيار بارز است، شما روستاهاي اطراف را هم ببينيد، تفاوت حجم شهداي ما با شهداي آنها به همين دليل است.»

درگيري و شهادت
ابراهيم جعفريان و مرتضي واعظي به همراه همسرانشان جهت ادامه مبارزات به تبريز هجرت كردند و در آنجا به فعاليتهاي سياسي و مذهبي پرداخته و زندگي سختي را شروع كردند. اين زندگي مخفيانه چند ماهي ادامه داشت تا اينكه در بهار سال 56 ساواك خانه¬¬هاي آنها را محاصره مي¬كند. مرتضي واعظي به همراه همسرش فاطمه جعفريان ساعتها مقاومت مي¬كنند، در اين درگيري فاطمه اقدام به پرتاب نارنجك به سمت دشمن مي¬كند و سرانجام هر دو به شهادت مي¬رسند.
كمي آن¬طرف¬تر نيز ابراهيم و همسرش با ساواك درگير مي¬شوند. آنان با حالتي مجروح دستگير و به همراه كودك دوساله¬شان به تهران منتقل مي¬شوند و دو ماه بعد به نقلي تيرباران و به نقلي ديگر در زير شكنجه در زندان اوين به شهادت مي¬رسند. جسد آنان در بهشت زهرا به خاك سپرده شد و در دهنو نيز چهار مزار يادبود براي اين چهار شهيد احداث گرديد.

كودك دوساله در چنگ ساواك
محمدمهدي نام كودك دوساله¬¬ي ابراهيم جعفريان است كه پس از شهادت پدر و مادرش به چنگ ساواك افتاد. ساواك اين كودك را به پرورشگاه منتقل كرد و با نامهاي منوچهر، بهروز و ... به پرورشگاه معرفي نمود. اين كودك در آنجا بزرگ مي¬شود تا اينكه انقلاب به پيروزي رسيد. محمد مهدي هم اكنون دندانپزشكي  34 ساله است و در تهران زندگي مي¬كند. وي در گفتگوي تلفني با فرصت در مورد اين حادثه مي¬گويد: «من آن زمان دو سال بيشتر نداشتم و چيزي از صحنه درگيري بخاطر ندارم، تصاويري هم كه از پرورشگاه به ياد دارم تصاويري مبهم است و با شنيده¬هايم مخلوط شده است.» وي ادامه مي¬دهد: «من تحت تكفل پدربزرگ و مادر بزرگم بزرگ شدم. در دانشگاه دندانپزشكي خواندم، در كنارش هم برنامه¬هاي فرهنگي انجام مي¬دادم و كلاسهاي قرآن برپا مي¬كردم»
چهار كهكشان
اگر روزى گذارت به بهشت زهرا تهران افتاد، حتى اگر سالگرد شهدا نبود، سرى به قطعه 39 بزن. چهار مزار را خواهى یافت که صاحبان آن با یک دنیا شور، زندگى دنیا را سه طلاقه کردند و به تأسى از مرادشان امام على(ع) رفتند تا مردم را از بار ذلت رها سازند. آگاهى را در دل ها کاشتند تا ریشه جهل را از بُن بر کنند. عشق را در دل ها به جا گذاشتند تا انقلاب را به ثمر بنشانند. انقلاب اسلامى مرهون همین مظلومیت ها است. چهار مظلوم، چهار عاشق، چهار ستاره کهکشان راه دین، فدا شدند تا راه را نمایان سازند.
ابراهیم جعفریان متولد 1332 شهادت سوم خرداد 1356
طیبه واعظى دهنوى متولد 1337 شهادت سوم خرداد 1356

vaezi2 220 170
مرتضى واعظى دهنوى متولد 1335 شهادت 31 فروردین 1356


فاطمه جعفریان متولد 1339 شهادت 31 فروردین 1356

fateme jafariyan

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید