امروزسه شنبه, 29 خرداد 1397-- Tuesday Jun 19 2018

ساعت 18:56:34

آخرین به روز رسانی : دو شنبه 01:37:57

از خمینی شهر تا خرمشهر

از خمینی شهر تا خرمشهر

شنبه, 25 خرداد 1392 ساعت 09:16 کدخبر :5622
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

تحميل جنگ نابرابر و تجاوزكارانه صدام تكريتي عليه جمهوري اسلامي ايران، يكي از توطئه‌هاي حساب شده استكبار جهاني بود كه از ديگر توطئه ها خطرناك‌تر و پر هزينه‌تر بود.به طوري كه امام خميني(ره) اين جنگ را جنگ بين اسلام و كفر و دفاع از كشور را وظيفه همه مردم اعلام كردند. فرزندان خميني كه پيروي از فرامين امام (ره) را تكليف الهي خود مي‌دانستند و درس آزادگي و شهادت را از مكتب حيات بخش عاشورا آموخته بودند حسين‌وار سر در طبق اخلاص نهاده پا در ميدان نبرد با دشمن متجاوز گذاشتند.


در هفته اول جنگ و روزهاي آتش و خون كه شهر خرمشهر زير آتش سنگين ارتش متجاوز عراق قرارگرفته بود و انبوهي از آتش خمپاره و توپ‌هاي خمسه خمسه و بمباران‌هاي ممتد هوايي مردم را غافل‌گير و متحير نموده بود و شهر در آتش مي‌سوخت يك گروه از نيروهاي جان بركف سپاه پاسداران انقلاب اسلامي خميني‌شهر كه كه تجارب جنگهاي چريكي و دفاع شهري را در كردستان و در رويارويي با عوامل ضد انقلاب كسب كرده بودند، براي ياري رساندن و آموزش و سازماندهي مردم، خود را به خرمشهر رساندند و در كنار نيروهاي رزمنده مردمي و پاسداران سپاه خرمشهر به فرماندهي شهيد محمد جهان‌آرا هسته‌هاي مقاومت مردمي را تشكيل دادند و در ميدان راه‌آهن و بندر خرمشهر جلوي ارتش متجاوز عراق سينه سپر كرده جلوي پيشروي و نفوذ دشمن را سد كردند و در حماسه مقاومت سرنوشت‌ساز و تحسين برانگيز مردمي خرمشهر كه در 34 روز اول جنگ جلوه كرد و دشمن را از دست‌يابي سريع به اهدافش و اشغال سه روزه خوزستان ناكام گذاشتند شركت كردند، هرچند خرمشهر خونين‌شهر شد و به دست دشمن افتاد.


اين گروه از پيشتازان جهاد و شهادت عبارت بودند از سردار شهيد رضا ابراهيمي، سردار شهيد غلامرضا موذني، شهيد مصطفي اشرفي و شهيد محسن كياني، برادر آزاده نوروزي، سردار جانباز محمد طاهري، برادر جانباز اصغر داورپناه، برادر جانباز عليرضا كريمي و برادر حاج باقر رضايي، كه از روز هفتم مهر ماه 1359 دوشادوش مدافعان خرمشهر در نبردهاي كوچه به كوچه و سنگر به سنگر حضور داشتند و يكي  يكي مجروح و مصدوم و از صحنه نبرد خارج مي‌شدند. آخرين نفر از اين مدافعان غريب سردار محمد طاهري بودند كه در روز چهارم آبان بعد از عقب‌نشيني از خرمشهر در كنار ساحل غربي كارون مجروح و به بيمارستان منتقل شد.


نوزده ماه بعد در حالي كه بعد از تحولاتي در مديريت جنگ به شيوه انقلابي و مردمي اداره مي‌شد،رزمندگان و بسيجيان شهرستان خميني‌شهر كه در طي اين مدت طولاني با حضور در جبهه‌هاي مختلف و شركت در عمليات‌ها كارآزموده و آبديده شده بودند از طرفي با شركت در عمليات هاي بزرگي چون شكست حصر آبادان، آزادسازي بستان و فتح المبين طعم شيرين پيروزي بر خصم را چشيده و خود باوري و اعتماد به نفس آنان دوچندان شده بود براي اعزام به جبهه و آزادسازي خرمشهر به مراكز سپاه پاسداران در شهرهاي درچه و خميني‌شهر مراجعه مي‌كردند. مراكز سپاه با استقبال از اين همه عشق و شور و هيجان، داوطلبان را در قالب گردان‌هاي پياده سازماندهي و به واحدهاي رزم سپاه مستقر در منطقه جنوب اعزام مي‌نمودند. بر اساس آمار موجود تعداد1190 نفر نيروي رزمنده داوطلب پاسدار و بسيجي از مراكز سپاه درچه و خميني شهر براي شركت در عمليات بزرگ آزادسازي خرمشهر اعزام شدند. اين نيروها به ترتيب به تيپ14 امام حسين(ع)، تيپ25 كربلا، تيپ 7 ولي‌عصر مأمور شده‌اند.اين واحدها به همان ترتيبي كه در مراكز سپاه شهرستان سازماندهي شده بودند، در تيپ‌هاي مذكور پذيرفته و در رده‌هاي سازمان رزم جاي گرفته و در مانورهاي عمليات بيت المقدس از مرحله اول10/2/1361 تا مرحله2/3/1361 بكارگيري شدند و به خوبي مأموريت‌هاي محوله را به انجام رساندند كه شرح فداكاري و ايثاري آنها در كارنامه واحدهاي مذكور به ثبت رسيده است. همزمان با عمليات آزادسازي خرمشهر يك گردان از نيروهاي رزمنده خميني شهري به فرماندهي سردار جانباز دكتر حبيب الله شريفيان كه به تيپ 7 ولي‌عصر مأمور شده ‌بودند به همران دو گردان از رزمندگان خوزستاني و واحدهاي از ارتش جمهوري اسلامي درقالب يك تيپ رزمي در عملياتي به منظوري فريب و ا نهدام نيروي دشمن در منطقه عمومي فكه و روي ارتفاعات بِرقاضيه شركت كردند كه اين عمليات با موفقيت صددرصد انجام شده و به اهداف تعيين شده دست يافت. در اين عمليات انبوهي از تجهيزات و نفرات دشمن منهدم شد و 740 نفر از نيروهاي دشمن به اسارت رزمندگان اسلام درآمدند. همچنين در اين عمليات برادر دكتر حبيب الله شريفيان و دكتر منصور كندري به فيض جانبازي نائل گرديدند. فرماندهان واحدهاي رزمي شركت كننده در عمليات آزادسازي خرمشهر عبارت بودند از سرداران شهيد محسن رضايي، امان‌ا... جزيني، محمدرضا سلطاني، محمدعلي ‌مهدي، سيد حسين موسوي، رضا جوابي، عباس صديقي، قربانعلي زماني، و جانبازان سردار دكتر حبيب الله شريفيان، قدير رضايي، محمد حسين صرامي، صادق پناهي و عبدالعلي زارع.


به اين ترتيب خرمشهر كه پس از 34 روز مقاومت در برابر دشمن در تاريخ4/9/59 اشغال شده بود با همت بلند و فداكاري و ايثار مدافعان انقلاب اسلامي و فرزندان امام كه از سراسر كشور آمده بودند و با تقديم هزاران شهيد و جانباز بعد از 575 روز طي 25 روز عمليات سخت و طاقت فرسا در ساعت 11 صبح روز3/3/1361 آزاد شد و امام امت در پيام بلندي اين پيروزي را به مردم و رزمندگان تبريك گفته در فرازي فرمودند:
" سپاس بي حد بر خداوند قادر كه كشور اسلامي و رزمندگان متعهد و فداكار آن را مورد عنايت و حمايت خويش قرار داد و نصر بزرگ خود را نصيب ما فرمود. اينجانب با يقين به آن‌كه ما «النصر الا من عندالله» از فرزندان اسلام و قواي سلحشور مسلح، كه دست قدرت حق از آستين آنان بيرون آمد و كشور بقيه‌الله الاعظم _ ارواحنا لمقدمه الفداء - را از چنگ گرگان آدمخوار كه آلت‌هايي در دست ابرقدرتان خصوصا آمريكاي جهانخوارند بيرون آورد و نداي «الله اكبر» را در خرمشهر عزيز طنين‌انداز كرد و پرچم پرافتخار «لا اله الا الله» را بر فراز آن شهر خرم - كه با دست پليد خيانتكاران قرن به خون كشيده شده و «خونين شهر» نام گرفت _ [بيافراشت] تشكر مي‌كنم. و آنان فوق تشكر امثال من هستند."


در اين جهاد مقدس رزمندگان شهرستان خميني شهر 78 شهيد والامقام تقديم اسلام نمودند كه فقط در يك روز 25 شهيد به روي دستان مردم تشييع شد. روحشان شاد و راهشان پر رهرو باد.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید