امروزيكشنبه, 04 آبان 1399-- Sunday Oct 25 2020

ساعت 18:13:34

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

 برادران شهید «رحمان» و «علی» گیوه فروشان
گذری بر زندگی

برادران شهید «رحمان» و «علی» گیوه فروشان

یکشنبه, 17 خرداد 1394 ساعت 07:53 کدخبر :8926
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : لیلا پیمانی

نام: رحمان گیوه فروشان

ولادت: 1338/ اصغرآباد

شهادت: عملیات رمضان /1361

مدفن: گلزار شهدای اصغرآباد

***

نام: علی گیوه فروشان

ولادت: 1339/ اصغرآباد

شهادت: عملیات رمضان /1361

مدفن: گلزار شهدای اصغر آباد

 

برادران شهید رحمان و علی گیوه فروشان متولد شهر اصغرآباد و از شهدای عملیات رمضان هستند. رحمان متولد سال 38 و علی متولد سال 39 در سال 52 پدر خود را از دست دادند و مسوولیت زندگی هفت نفره شان بر شانه آنها افتاد. رحمان و علی در کنار کار در کارخانه های سنگ محمودآباد و مهیار تحصیلات خود را به صورت شبانه ادامه دادند اما موفق به ادامه تحصیل در دبیرستان نشدند. رحمان به دلیل کفالت خانواده موقتا از خدمت سربازی معاف شد و علی در سال 59 راهی سربازی در قصر شیرین شد و ترکشی از عملیات بازی دراز در کمرش به یادگار ماند. بعد از پایان خدمت سربازی جذب ارتش شد و پس از مدتی به خاطر نارضایتی مادرش از خدمت در ارتش استعفا داد و پس از عضویت در بسیج راهی جبهه و شرکت در عملیات فتح المبین شد. از این عملیات هم دست خالی برنگشت. دستش توی گچ بود که راهی خانه شد و همین شد که نتوانست در عملیات بیت المقدس شرکت کند. در همین زمان برادرش رحمان به عنوان نیروی تدارکات راهی شرکت در عملیات بیت المقدس شد. بعد از آزاد سازی خرمشهر رحمان به مرخصی آمد. همان زمان عملیات رمضان در پیش بود که هر دو در آن شرکت کردند. پیکر پاک رحمان بعد از شهادتش به آغوش خانواده بازگشت اما علی 14 سال در راه بود تا به خانه شان در اصغرآباد رسید. چند ماه بعد از پایان عملیات رمضان خبر دادند که علی مفقودالاثر شده است.


گلزار شهدای اصغرآباد معطر به گل وجود این دو شهید والامقام است. علی هنگام اعزام به عملیات رمضان زن و فرزندی نداشت اما علیرضا فرزند رحمان دو ماه پس از شهادت پدرش پا به دنیا گذاشت.


گفتنی است خاندان گیوه فروشان اصالتا اهل محله ورنوسفادران هستند که از سال 1335 برای کشاورزی به اصغرآباد مهاجرت کرده و همان جا را برای کار و سکونت برگزیدند. پدر این دو شهید از سنگ تراشان ماهر شهرستان بود.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید