امروزچهارشنبه, 05 ارديبهشت 1397-- Wednesday Apr 25 2018

ساعت 16:57:22

آخرین به روز رسانی : شنبه 02:03:18

برای نوشتن

برای نوشتن "جبهه ذوالفقاریه" حدودا با 100 نفر مصاحبه کردیم

پنجشنبه, 09 آبان 1392 ساعت 11:33 کدخبر :6246
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : زهرا شمس
مصاحبه با نویسنده جبهه ذوالفقاریه؛ قاسمعلی کرمی هرستانی؛

جبهه ذوالفقاریه عنوان کتابی است که قاسمعلی کرمی هرستانی که خود از جانبازان دفاع مقدس است و یک پایش را در عملیات فتح المبین از دست داده، به عنوان دومین تاریخنامه دفاع مقدس شهرستان خمینی شهر نوشته است. گفتگویی با نویسنده جبهه ذوالفقاریه ترتیب داده ایم که می خوانیم.

گردآوری مطالب را از کی شروع کردید؟
کار انجام مصاحبه ها و جمع آوری مطالب از سال 1388 و نگارش کتاب از سال 1390 شروع و تا تایید محتوای مطالب توسط پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس یک سال به طول انجامید و نهایتا کتاب در اواخر سال 1390 آماده چاپ شد اما یک سال هم برای چاپ معطل ماند تا اینکه بالاخره در سال 1392 به چاپ رسيد.

نحوه پژوهش های شما به چه صورت بود؟
بخشی از مصاحبه ها را خودم انجام دادم، بخشی را هم همکارانم در کنگره شهدای خمینی شهر آقایان آقابابایی و قدیری انجام دادند. دوستان ما برای انجام مصاحبه و مصاحبه در تاریخ شفاهی، تجربه چندانی نداشتند و در جمع آوری اطلاعات طبیعتا ضعف هایی وجود داشت ولی در مجموع کار بسیار ارزشمندی بود چرا که هنوز افراد باور نداشتند کار چاپ کتاب هایی پیرامون دفاع مقدس توسط کنگره شهدا انجام شدنی است، به همین جهت، به طور کلی جمع آوری اطلاعات، بیش از دو سال زمان برد چرا که گفتگوها و مصاحبه ها گاهی حاوی مطالبی پراکنده و در رابطه با موضوعاتی غیر از نقش رزمندگان خمینی شهر در جبهه ذوالفقاریه بود.
دوستان ما در کنگره شهدا، از بقیه السلف رزمندگان برای مصاحبه دعوت به عمل آوردند که تا زمان نگارش این مجموعه 98 نفر دعوت را پذیرفته در جلسات حاضر شدند و خاطرات و مشاهداتشان را بیان نمودند. همچنین برای مصاحبه با فرماندهان جبهه ذوالفقاریه که در خمینی شهر ساکن نبودند، مسافرت هایی به تهران و خوزستان انجام شد و عزیزانی همچون سردار حمید سرخیلی، سردار غلام نوروزی، عباس سرخیلی و ابوالحسن بنادری با بزرگواری ما را به حضور پذیرفتند و اطلاعات و خاطراتشان را در اختیار قرار دادند و مجموعا 250 مصاحبه ضبط شد.

با توجه به اینکه همه افراد مطلع، در مصاحبه حاضر نشده اند، فکر می کنید حق مطلب ادا شده باشد؟
برخی از واقعیت های ملموس تاریخ و روحیات مردم شهر و شهدایمان در این کتاب و در قالب تاریخنامه آمده است، اگر چه کتاب را خالی از ضعف و نقص نمی بینم و امیدوارم این ضعف ها در چاپ های بعدی تا حدودی رفع و جبران شود. در واقع قطره ای از دریا در این کتاب بیان شده اما حق مطلب جبهه ذوالفقاریه در این کتاب ادا نشده است و بعد از چاپ کتاب، افرادی در این رابطه مراجعه کرده اند و در حال حاضر، مشغول انجام مصاحبه های تکمیلی هستیم.

همه مصاحبه ها زنده بود؟
خیر، بنده این تاریخنامه را با استفاده از اسناد مکتوب، تصاویر و حدودا 40 نوار کاست مصاحبه های رزمندگان در سال های 1359 و 1360 که آن زمان توسط شهید محسن کیانی انجام شده است و همچنین مطالعه بیش از 2 هزار صفحه از خاطرات شفاهی رزمندگان جبهه ذوالفقاریه تدوین کرده ام که همه این اسناد در کنگره شهدای خمینی شهر موجود است.

روی جلد عنوان شده است: "کتاب دوم تاریخنامه دفاع مقدس شهرستان خمینی شهر"، اولین تاریخنامه هم به چاپ رسیده است؟
کتاب اول مربوط به اولین فعالیت های نیروهای رزمنده خمینی شهر بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و تقریبا در تاریخ یک ساله قبل از دفاع مقدس می شود. یعنی در این کتاب به مباحثی همچون اعزام نیرو به کردستان، سیستان و بلوچستان و گنبد پرداخته می شود که جمع آوری مطالب این کتاب هنوز تکمیل نشده است، به همین جهت کتاب دوم زودتر به چاپ رسید. البته ما امیدواریم که حداقل تا 15-16 کتاب تاریخ دوران دفاع مقدس را به رشته تحریر در بیاوریم.

جبهه ذوالفقاریه در چند فصل تدوین شده است؟
کتاب حاضر که به نقش بسیج و سپاه خمینی شهر در جبهه ذوالفقاریه (آبان 1359 تا مهر 1360) می پردازد در 7 فصل تدوین شده است. فصل اول اولین حضور رزمندگان خمینی شهر در عرصه دفاع مقدس در حماسه مقاومت خرمشهر را روایت می کند. گزارش ماموریت حفاظت از پایگاه منتظران شهادت در فصل دوم آمده است. فصل سوم مقاومت حماسی کوی ذوالفقاریه آبادان در روز 9 آبان 1359 که مقدمه تشکیل جبهه ذوالفقاریه است را بیان می دارد. فصل چهارم نحوه اعزام رزمندگان خمینی شهر، اراک، خمین، بهبهان و یزد را از ستاد عملیات سپاه به آبادان و تشکیل اولین خط پدافندی در جبهه ذوالفقاریه شرح می دهد. در فصل پنجم به برخی حوادث، رویدادها و عملیات های محدود و ایذایی که در جبهه ذوالفقاریه انجام شد و رزمندگان سپاه خمینی شهر در آن حضور داشتند تا آزاد سازی تپه های شهید موذنی پرداخته شده است. فصل ششم مربوط است به رخدادهای این جبهه بعد از عملیات شهید شیخ فضل اله نوری و عقب نشینی ارتش عراق و تشکیل جبهه ولایت فقیه تا عملیات بزرگ ثامن الائمه در 5 مهر 1360. در فصل هفتم اسناد، نقشه ها و تصاویر رزمندگان معرفی شده است.

با توجه به اینکه قرار است کتاب هایی از زندگی شهدای خمینی شهر  به چاپ برسد، آیا لازم بود خاطرات شهدا در این کتاب هم آورده شود؟
این کتاب خاطره نیست. بلکه ما وقایع و حوادث را بیان می کنیم. حادثه شهادت یک شهید هم جزیی از این وقایع است یعنی اتفاقاتی که دارد در جبهه رخ می دهد، گاهی مبارزه است، گاهی پیشروی و عقب نشینی و گاهی حادثه ای که به شهادت یک نفر منجر می شود؛ لذا ما در این کتاب خواستیم این وقایع و حوادث را بیان کنیم.

اطلاع از تاریخنامه دفاع مقدس چه حُسنی دارد؟
کلا تاریخ هویت و شناسنامه ملت ها و انسان هاست. تاریخ بیانگر گذشته یک ملت است و قضاوت ها راجع به یک ملت از طریق نگاه به تاریخ آن ملت صورت می گیرد. علاوه بر آن، از تاریخ درس می گیریم و راه آینده را از طریق نگاه به گذشته مشخص می کنیم. حضرت امیرالمومنین علی(ع) کلام زیبایی در این رابطه دارند که به حارث همدانی می فرمایند: "وَاعتَبَره بما مَضی مِنَ الدّنیا لِما بَقیَ مِنها" از حوادث گذشته برای آینده عبرت گیر.
بنابراین با نپرداختن به تاریخ، یک ملت گسسته از گذشته می شویم و هویت خودمان را فراموش می کنیم.

مخاطب کتاب چه افرادی هستند؟
مخاطب کتاب تاریخی، نسل های بعدی هستند یعنی از این زمان تا آخرِ تاریخ.

پس ادبیات کتاب را برای همه اقشار جامعه با گروه های سنی متفاوت به ویژه جوان و نوجوان مناسب می دانید؟ به عبارتی، این ادبیات می تواند با این رده های سِنی، ارتباط برقرار کند؟
به هر حال، ادبیات این کتاب، ادبیات امروز و در واقع به شکلی در قالب تاریخ شفاهی ارائه شده است که ادبیات خاص خودش را دارد و از سادگی و روانی برخوردار است و مطمئنا می تواند ارتباط برقرار کند.

اصول ویرایشی، چندان در کتاب رعایت نشده است، قبول دارید؟
ما کتاب را برای ویراستاری به کسی نسپردیم چرا که می خواستیم ادبیات خاص کتاب حفظ شود. کتاب، همان دست نوشته های خودمان است و مطمئنا خالی از ایراد نیست.

با توجه به اینکه طرح روی جلد توانسته است ارتباط خوبی با مخاطب برقرار کند، با این حال نام طراح در شناسنامه کتاب دیده نمی شود. چرا؟
بله. طرح جلد، کارِ سعید کرمی است که متاسفانه نامش از قلم افتاده است.

حوزه نشر و توزیع این کتاب را چگونه می بینید؟ انتشارات در این رابطه، چه اقداماتی صورت داده است؟ چرا ما این کتاب را در کتابفروشی های سطح شهرستان نمی بینیم؟
مراسم رونمایی کتاب در مسجد ملاحیدر خمینی شهر برگزار شد و بعد هم توسط انتشارات ستارگان درخشان در سطح کشور و همچنین در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و اصفهان، در کتابفروشی حوزه دفاع مقدس که در خیابان چهارباغ اصفهان است و خیلی از مکان های دیگر توزیع شده است و درخواست هایی هم از برخی شهرستان های کشور داشته ایم. یکی دو کتابفروشی در خمینی شهر هم این کتاب را به مردم ارائه می دهند اما قبول دارم که روی پخش این کتاب در خمینی شهر، سرمایه گذاری مناسبی صورت نگرفته است. با این حال از این  5 هزار نسخه، تعداد زیادی باقی نمانده است و کتاب تجدید چاپ می شود.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید