امروزجمعه, 04 خرداد 1397-- Friday May 25 2018

ساعت 21:08:43

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

یادی از یادگاران؛

حسن فاتحی

یکشنبه, 28 فروردین 1390 ساعت 07:06 کدخبر :742
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : خبرنگار
معرفی شهدای خمینی شهر

 نام:             شهید حسن فاتحی

تولد:             3مهر1328  

شهادت:      29 اسفند 1360 شوش

 

خانواده ای متوسط و کشاورز در خمینی شهر متولد شد. تحصیلاتش را تا سوم ابتدایی روزانه  خواند ولی به علت وضعیت اقتصادی خانواده اش مجبور شد روزها کار کند و به علت علاقه به کسب علم در نوبت شبانه به تحصیل ادامه دهد و موفق به دریافت دیپلم در رشته اقتصاد گردید.

در سن 12 سالگی همراه خانواده به تهران عزیمت کرد و آنجا به عنوان کارگر ساده در کارخانه ریسندگی و بافندگی مشغول به کار شد. از سن 15 سالگی کتبی با موضوعات اقتصادی، مذهبی و سیاسی را مطالعه کرد. 

 

مبارزات قبل از انقلاب

شهید فاتحی چون با استعمار کارگران در محیط  کارخانه آگاهی داشت شروع به آگاه کردن افراد در محیط کار نمود. هم زمان تلاش مي كرد از چنين محیط کاري نجات يابد. به همین علت اوقات فراغتش را سه قسمت کرده بود: کارهای اجتماعی، یادگیری حرفه و فني برای نجات از کار کردن در کارخانه و مطالعه در مورد مسائل اقتصادی و مذهبی. وي در سال 1350 موفق به کسب دیپلم حرفه ای در رشته مربی مکانیک از وزارت کار و امور اجتماعی شد و در سال 1351 در ذوب آهن استخدام گردید. در همین دوران با خلوص و فداکاری و حس طغیانگری علیه آنچه غیر خدایی بود حرکت جوانان مسلمان و محروم شهر را سر و سامان مي داد.

شهید فاتحی در سال 1356 با تعدادی از همفکران خود از جمله شهید مجیری اولین هسته را که بعداً به پیام رسانان شهیدان معروف شد در خمینی شهر بنا نهادند. این کوشش ها باعث انسجام تعدادی از جوانان در مبارزات علیه حکومت ستم شاهی در دوران انقلاب گردید.

 

مبارزات بعد از پیروزی انقلاب اسلامی

شهید فاتحی پس از پیروزی انقلاب تلاش چشمگیری برای تشکیل سپاه پاسداران در خمینی شهر نمود و تا اوایل سال 1360 عضو شورای فرماندهی سپاه بود. وی بر اثر فشارهای وارده از جناح های مختلف دوباره به ذوب آهن بازگشت. با یورش دشمن بعثی شهید فاتحی در سال 1359 به جبهه آبادان اعزام شد، و در سال 1360 بعداز بازگشت از منطقه با تشکیل جلسات سخنرانی در سطح شهرستان به توجیه مردم در زمینه هدف دشمن از تحمیل جنگ علیه ایران پرداخت و آنان را برای رفتن به جبهه های حق علیه باطل تشویق می کرد.

وی در تاریخ 12/12/1360 متوجه شد که نیروهای رزمنده قصد حمله به دشمن بعثی را دارند لذا مشتاقانه به جبهه شوش اعزام شد و در تاریخ 29/12/60 در حمله دشمن به خطوط پدافندی منطقه شوش بعد از مقاومت دلیرانه در مقابل دشمن و وارد کردن تلفات و خسارات سنگین به آنان به فیض شهادت نائل گردید.

 

خصوصیات اخلاقی

یکی از دوستان شهيد بیان می کند شهید فاتحی واقعاً شناخت عجیبی نسبت به دین و مسائل انقلاب داشت. در مورد سوره حمد مطالب تفسیرگونه بیان می کرد که هنوز در ذهن من هست. در زمینه وضو علاوه بر دعایی که از حضرت علی(ع) هست این جور بیان می کرد که از صبح تا ظهر ممکن است با این دست و گوش و چشم و پا حرکت هایی انجام داده باشید که در جهت خدا نبوده پس شستشو می کنید آنها را که در جهت خدا نبوده است.

 

قسمتی از وصیت نامه شهید

امروز روز عمل و کار است و حساب و بازخواستی ندارد و فردا روز حساب و بازخواست است و موقع عمل و کار نیست. آری! همان طور که امام علی (ع) می فرمود: چیزی که انسان را به هلاکت می اندازد، آرزوی بی شمار و اطاعت از هوای نفس می باشد و ما باید در این آزمایش از خداوند بزرگ بخواهیم که کمک کند و از دیگران دل برداریم که سودی ندارد. هر کس را در روز قیامت به عملش محشورش خواهند کرد و چیز دیگری برای ما مفید نخواهد بود جز اطاعت و بندگی خدای بزرگ.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید