امروزسه شنبه, 01 خرداد 1397-- Tuesday May 22 2018

ساعت 00:53:26

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

خمینی شهر و فتنه کردستان

یکشنبه, 12 آبان 1392 ساعت 11:13 کدخبر :6281
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

هر كس كه انساني را بي گناه بكشد آن چنان است كه عموم فرزندان آدم را كشته باشد.
قرآن كريم / سوره مائده / آيه32

با پيروزي انقلاب اسلامي در 22 بهمن 1357 و به خطر افتادن منافع استكبار در منطقه، توطئه هاي دشمن براي سرنگوني دولت نوپاي اسلامي ايران شروع گرديد. يكي از

مهمترين اين فتنه ها، آشوب هاي كردستان بود.


استان كردستان در شمال غرب ايران و داراي مرز مشترك با كشورهاي عراق و تركيه مي باشد و به علت موقعيت جغرافيايي و بافت جمعيتي از حساسيت خاصي برخوردار

است. دو روز بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، احزاب و گروه هاي زيادي در منطقه كردستان اعلام موجوديت كردند که حزب دمكرات يكي از اين احزاب بود. اين حزب در 23 بهمنماه 1357 پادگان مهاباد را محاصره كرد و روز اول اسفند پادگان مذكور را اشغال و سلاح هاي آن را غارت نمود.


در روز 26 بهمن 1357 گروهك كوموله اعلان موجوديت كرد و  در 27 اسفند 1357 ستاد لشكر 27 را در سنندج تصرف نمود. در همان روز پادگان ژاندارمري سنندج را اشغال وغارت كردند. همزمان گروه هاي ديگر مانند خبات، رزگاوي، راه كارگر، رنجبران، آهنگر، چنگر و سازمان مجاهدين خلق(منافقين) در كردستان شروع به آشوب و توطئه كردند.


با شروع اين حركات، حمايت هاي بي دريغ استكبار جهاني از اين گروه ها آغاز شد. از طرفی همراهي بعضي از روحانيون اهل سنت با اين گروهك ها و تحميل نظرات آنانبه مردم مظلوم و بي پناه بر پيچيدگي اوضاع مي افزود.


هدف اصلي اين فتنه جدا کردن كردستان از كشور و اعلان منطقه خودمختار بود. قرار بود بعد از تصرف شهر پاوه حكومت خودمختار كردستان اعلام شود. اما امام راحل(ره) باتيزبيني و هوشياري خاصي عمق حادثه را شناخته و با صدور فرمان تاريخي ايشان، تمام نيروهاي موجود براي آزادسازي پاوه حركت كردند. با آغاز اقدامات نیروهای انقلاب،شهرهاي كردستان يكي بعد از ديگري آزاد مي شد كه با حضور هيأت حسن نيت دولت موقت ضدانقلاب جان تازه اي گرفت. بنا به درخواست گروه هاي ضدانقلاب، نيروهايسپاه از منطقه خارج شدند. با خروج نيروهاي انقلاب از منطقه كردستان تقريباً تمامي مناطق كردستان در اختيار ضدانقلاب قرار گرفت. شهر سنندج در آستانه سقوط كاملقرار داشت. تنها نقاطي از شهر مانند فرودگاه و باشگاه افسران و... در دست نيروهاي انقلاب بود.


در اين لحظات خطير، حضرت امام خميني (ره) شخصاً وارد عمل شدند و فرمان اقدام دادند. با فرمان امام، نيروهاي سپاه، ارتش و مردمي دست در دست هم آماده پايان دادنبه بحران کردستان شدند. در این زمان، جوانان غيور خميني شهر كه آماده جانفشاني در هر مكاني بودند همراه با رزمندگان استان اصفهان بوسيله يك فروند هواپيمايC130 عازم فرودگاه سنندج شدند. اين گروه 30 نفري به علت تيراندازي نيروهاي مهاجم به باند فرودگاه در حين حركت هواپيما روي باند از آن پايين پريدند كه در همان مكانتعدادي از برادران مجروح و مصدوم شدند. با ورود نيروهاي تازه نفس، نيروهاي ضدانقلاب از اطراف فرودگاه عقب رانده شدند. در ادامه، محاصره باشگاه افسران شكسته شدو تأمين امنيت آن به نيروهاي خميني شهر واگذار گرديد. با اعزام نيروها از ديگر نقاط كشور به مرور زمان سنندج و ديگر نقاط كردستان آزاد گرديد. از ابتداي سال 1359 وشروع بحران در كردستان تا پايان سال 1367 كه امنيت در اين استان حكمفرما شد حدود دو هزار نفر رزمنده از شهرستان خميني شهر با عضويت هاي مختلف در سرتاسركردستان خدمت و جانفشاني نمودند. در اين مدت حدود 125 شهيد و صدها مجروح و مصدوم تقديم انقلاب اسلامي گردید.
كنگره سرداران و 2300 شهيد شهرستان خميني شهر


.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید