امروزشنبه, 05 خرداد 1397-- Saturday May 26 2018

ساعت 22:13:07

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

رضا قاسمی

یکشنبه, 13 شهریور 1390 ساعت 19:47 کدخبر :2318
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
اولین شهید مفقود ­الجسد خمینی ­شهر

 

نام:         شهید رضا قاسمی

 

متولد:     تير سال 1338  خمینی­ شهر 

 

 وي از همان کودکی فردی مؤدب و علاقمند به اهل­ بیت (ع) بود، در دوران تحصیل علاقه زیادي به مطالعه کتاب داشت و معتقد بود که ما باید درس بخوانیم و از نظر علمی پیشرفت کنیم تا بتوانیم به کشور خود خدمت كنيم.

وي همچنين در كلاس­هاي آموزش قرآن شرکت می­کرد. با شروع انقلاب اسلامی با افکار و عقاید امام خمینی (ره) آشنا شد و نسبت به ستم و مشکلات موجود در جامعه اعتراض می­کرد. در دوران حکومت پهلوی با تعدادی از جوانان جلسه قرآن در مدرسه مشکوه به سرپرستی حاج آقا جواد میردامادی تشکیل دادند که پس از مدتی به تحریک افراد مغرض، توسط ساواک تعطیل گردید، بعد از آن در مسجد دیگری جلسات تشکیل شد. در دوران حکومت نظامی، وي در یک کتابخانه کار می­کرد و کتاب­های انقلابی و نوارهای امام خمینی(ره) را مخفیانه پخش می­کرد. توصیه همیشگی وي اين بود که با قرآن انس بگیرید و با مسائل آن آشنا شوید و هر چه اسلام می­گوید باید ما به آن عمل کنیم. بعد از پیروزي انقلاب در سال 1358 به خدمت سربازی رفت. مدتی در شیراز و بعد از آن به اصفهان منتقل شد. حدود 2 ماه از خدمت وي باقی مانده بود که جنگ تحمیلی توسط رژیم بعثی عراق علیه ایران آغاز شد. یگان آنان به منطقه فکه برای مقابله با دشمن اعزام شد. در روز یکم شهریور ماه در دفاع از سرزمین اسلامی در منطقه فکه مفقود­­الاثر گردید. چند سال خانواده ایشان منتظر خبری از او بودند ولی در دوم بهمن سال 1382 با توجه به مدارک ارائه شده به کمیسیون 704 ارتش، شهادت ایشان در تاریخ 1/7/1359 در منطقه فکه تأیید و به عنوان شهید مفقود الجسد به خانواده­اش اعلام گردید.

 

خاطره­ ای از برادر شهید؛

قبل از تولد ایشان من از خدا خواستم که ایشان را از سربازان واقعی امام زمان (عج) قرار بدهد، مدتی بعد از تولد، او دچار بیماری سختی گردید که با توسل به درگاه خداوند بهبود یافت. در دوران راهنمایی به علت مشکلات مالی در مقطع شبانه به تحصیل ادامه داد، بعد از گرفتن دیپلم قصد داشت برای ادامه تحصیل به خارج از کشور برود اما بر اثر آشنایی با تعدادی از دوستان من که فعال در ترویج فرهنگ قرآن و انقلاب بودند از این کار منصرف شد.

قسمتی از وصیت نامه شهید به خواهرش

شهيد بعد از ازدواج خواهرش در نامه­ای به او می­نویسد: خواهر جان حالا که شما زندگی جدیدی را آغاز کرده­اید باید بدانید که دیگر مثل گذشته نیستيد. منظورم این است که شما مسؤولیت سنگیني را به عهده دارید و باید به یاری همسرتان فرزنداني مسؤول و با تربیت صحیح و اسلامی تحویل اجتماع بدهید.

تهیه و تنظیم: مهدی رضایی - کنگره شهدای شهرستان خمینی­  شهر

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید