امروزسه شنبه, 14 مرداد 1399-- Tuesday Aug 04 2020

ساعت 06:36:16

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

یادی از یادگاران؛

سید احمد دیباجی

سه شنبه, 13 اردیبهشت 1390 ساعت 08:12 کدخبر :1006
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : خبرنگار

  نام:          شهید سید احمد دیباجی

متولد:         3/7/1311 خمینی شهر

 شهادت:     فروردین58

 


دوران کودکی و تحصیل

در خانواده ای روحانی و  متدین به دنیا آمد. پدرش از سلاله سادات و تربیت یافته آیین محمد (ص)، مادرش فردی مؤمنه و زحمت کش و شیفته مکتب امام حسین (ع) بود. او در دامن چنین والدینی پرورش یافت. از کودکی علاقه خاصی به اهل بیت داشت و همراه پدر بزرگوارش مرحوم حجت الاسلام سید نصر.الله دیباجی در مجالس مذهبی شرکت می کرد. نزد پدرش با علوم اسلامی، وعظ و خطابه آشنا شد. به علت علاقه به علوم دینی در زمان مرحوم آیت الله بروجردی به شهر قم مهاجرت کرد و نزد اساتید بزرگواری مشغول به تحصیل شد.

در سال 1336 عازم نجف اشرف گردید. درس فقه را در محضر آیت الله سید محسن حکیم و آقای سید محمود شاهرودی آموخت و در کلاسهای علم اصول آیت الله خویینی شرکت می نمود. همچنین راجع به علوم مختلف نزد مرحوم حاج شیخ آقا بزرگ تهرانی تحصیل نمود.

مجموعه این تلاشها و تعالیم سبب تعالی روح او شد و احساس به حضور خدا تا عمق جانش نفوذ کرد به طوری که تبلور این تعالیم در گفتار، رفتار، منشش او مشهود بود. او پس از دوران تحصیل در سال 1340 با نوه آقا بزرگ تهرانی ازدواج کرد و حاصل آن 5 فرزند مؤمن و متدین بود که دو نفر از پسرانش با ایشان به شهادت رسیدند.

 

فعالیت های قبل از انقلاب

پس از گذشت 5 سال از ازدواج طی سفری به ایران و بررسی اوضاع اجتماعی به اصرار دوستان و احساس نیاز جامعه تصمیم به بازگشت به وطن گرفت و در مسجد مهدیه رستم آباد شمیران مشغول خدمت گردید. بیش از 14 سال فعالیت های ایشان در این منطقه بسیار مؤثر و مفید بود. در دوران انقلاب در زمینه های آگاه سازی و اطلاع رسانی به مردم منطقه فعال بود و همگام با ملت انقلابی در مراسم مختلف شرکت می کرد.

با پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 و فرمان امام خمینی (ره) مبنی بر تشکیل کمیته برای حفاظت از انقلاب اسلامی و تأمین امنیت در کشور ایشان به عضویت کمیته در آمد. ایشان یکی از نیروهای فعال در کادر فرماندهی کمیته نیروی هوایی بود. همزمان با فعالیت در مسجد مهدیه رستم آباد به فعالیت در مسجد محسنی (جردن سابق) بلوار آفریقای فعلی پرداخت.

 

چگونگی شهادت

فعالیت ها و تلاشهای بی وقفه شهید در راه ترویج و تبلیغ اسلام و دفاع از آرمانهای انقلاب اسلامی باعث خشم دشمنان و منافقین کوردل گردید و چند مرتبه ایشان را تهدید به ترور کردند. غافل از اینکه انسانهای متقی در راه هدف خویش از مرگ هراسی ندارند و نهایت آرزوی آنان شهادت برای رسیدن به معبود و معشوقشان است.

با انجام رفراندوم در 12 فروردین 58 و رأی قاطع ملت ایران به نظام جمهوری اسلامی، استکبار جهانی و مزدوران داخلی آنان برای سرنگونی این نظام نو پا شروع به توطئه، بمب گذاری و ترور افراد نمودند. سازمان منافقین (مجاهدین خلق) که آلت دست دشمنان انقلاب اسلامی بود، اقدام به یک سری بمب گذاری و ترورهای ناجوانمردانه در کشور نمود.

طبق گزارش های موجود از آن تاریخ، پاسداران ستاد مرکزی کمیته نیروی هوایی روز جمعه موفق به کشف یک بمب در نزدیکی مسجد محسنی که افرادی در آن مشغول آموزش قرآن بودند می شوند و بمب را برای خنثی سازی به کمیته مرکزی ستاد نیروی هوایی واقع در ساختمان لاکمید منتقل می کنند ولی بمب در ساختمان مذکور منفجر و منجر به شهادت 5 نفر می گردد. افرادی که در این انفجار به شهادت می رسند شامل حاج آقا سید احمد دیباجی، آقای موسویان مسؤول کمیته نیروی هوایی، محمد دیباجی فرزند شهید احمد، علی دیباجی فرزند شهید احمد و محرم علی شیری کارمند نیروی هوایی می باشند و تعدادی دیگر در این حادثه مجروح می گردند.

اجساد شهیدان سید احمد دیباجی و دو فرزندش پس از انتقال به شهر قم از محل مسجد امام حسن عسگری(ع) با حضور علما، مدرسین حوزه علمیه قم، طلاب و مردم شهید پرور تشییع و پس از طواف در حرم حضرت معصومه (س) در گورستان باغ رضوان به خاک سپرده شدند.

 

تألیفات شهید

شهید سید احمد دیباجی در همان دوران طلبگی در قم و نجف اشرف به جمع آوری مطالب و دروس اساتید پرداخت و هر زمان که فرصت می یافت آنها را مرتب و تنظیم می نمود. حاصل تلاش ایشان شامل تقریرات در علم فقه، تقریرات در علم اصول، زبده المعانی درباره علم بدیع و عروض مختصر المنطق، کشکول، تفسیر قرآن و تبویب کتاب الذریعه که پنج جلد می باشد ولی به علت شهادت ایشان فقط یک جلد آن چاپ گردیده است.

روحش شاد و راهش پررهرو باد

کنگره سرداران و 2300 شهید شهرستان خمینی شهر

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید