امروزدوشنبه, 07 خرداد 1397-- Monday May 28 2018

ساعت 13:52:35

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

عبدالعلی پریشانی

چهارشنبه, 27 آذر 1392 ساعت 11:04 کدخبر :6665
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
معرفی شهدای خمینی شهر

نام: عبدالعلی پریشانی

ولادت: 1343 /خمینی شهر

شهادت: عملیات قادر

شرح:  شهید عبدالعلی پریشانی در سال 1343 در شهرستان خمینی شهر متولد گردید. دوران کودکی را در محیط مذهبی و در خانواده ای زحمتکش گذراند. تحصیلات ابتدایی و راهنمایی خود را در مدارس محل زندگی گذراند. در مقطع راهنمایی و سنین نوجوانی بود که اعتراضات مردمی علیه رژیم شاهنشاهی گسترش یافت. روحیه مذهبی و کنجکاوی نوجوانی او را به مجالس مذهبی که اکثرا منجر به افشاگری و اعتراض علیه رژیم پهلوی می شد سوق داد. بعد پیروزی انقلاب اسلامی برای ادامه تحصیل به سنگر مدرسه بازگشت.

دوران دفاع مقدس
با شروع توطئه دشمنان علیه انقلاب اسلامی و تشکیل بسیج مردمی برای دفاع از ارزش های اسلامی ایشان به همراه چند تن از دوستانش در بسیج محله فروشان به فعالیت پرداختند.
با شروع حمله دشمن بعثی به سرزمین اسلامی و اشغال بخش هایی از آن شهید پریشانی علاقمند بود که در جبهه های نبرد حضور یابد.
سرانجام در سال 1360 با رها کردن تحصیلات و گذراندن دوره عمومی بسیج به مدت سه ماه به جبهه های میمک برای دفاع از کیان جمهوری اسلامی اعزام گردید. بعد بازگشت از مأموریت به علت علاقه به سپاه اقدام به ثبت نام جهت عضویت رسمی در سپاه پاسداران نمود. در آبان 1361 جهت گذراندن دوره تکمیلی سه ماهه سپاه به پادگان آموزشی اعزام گردید.

در محفل یار
شهید پریشانی پس از گذراندن آموزش مدتی در سپاه خمینی شهر فعالیت نمود و سپس جهت محافظت از بیت امام راحل (ره) به جماران اعزام گردید. حضور در آن محیط عارفانه و صمیمی و توفیق زیارت رهبر فرزانه انقلاب، فضای ساده و مملو از معنویت و ساده زیستی رهبر اثرات عمیق در ایشان باقی گذاشت.

حضور در جبهه های جنگ
شهید پریشانی پس از مدت کوتاهی که از بازگشت مأموریت ایشان می گذشت در آبان 1362 به جبهه های جنوب اعزام گردید. ایشان چند ماهی در گردان پیاده لشکر هشت نجف خدمت نمود. در اوائل زمستان 1362 با توجه به علاقه به واحد اطلاعات و عملیات لشکر نجف پیوست. از این تاریخ تا زمان شهادت در مأموریت هایی که در مناطق مختلف جنگی به لشکر هشت محل گردید به عنوان نیروی اطلاعات در گشت و شناسایی فعالانه شرکت می کرد. در انجام مأموریت های محوله بارها دچار حوادث خطرناک گردید و تا مرز شهادت پیش رفت. ولی این اتفاقات او را از ادامه کار باز نداشت بعد از عملیات تعدادی از دوستان همرزمش شهید و مجروح می شدند و او احساس می کرد که مسؤولیتش سنگین تر شده است.


آموزش برای مأموریت جدید
شهید پریشانی در دست نوشته های خود که باقی مانده است مطالبی در زمینه های مأموریت های انجام شده بیان کرده است که گوشه هایی از آن را بازگو می کنیم.
"در تاریخ 19/9/63 برای مأموریت در مکان دلگیر ما را به اهواز آوردند و در تاریخ 21/9/63 در ساعت 9 شب ما را سوار مینی بوس کردند. در ساعت 11 شب به محل آموزش رسیدیم. قرار بود بلم سواری و پاروزنی در زمان و مسافت طولانی را آموزش ببینیم. آموزش از ساعت هشت صبح تا پنج بعد از ظهر بود. در حین آموزش گاهی بچه ها به درون آب می افتادند. چه صفایی داشت. شب در آسایشگاه ناگهان به یاد دوستان شهیدم و گلزار شهدا افتادم چون تا به حال قبر شهید محمد علی زمانی را ندیده ام. آموزش تا روز 15/10/63 ادامه داشت و ساعت 4 بعد از ظهر مقر را ترک کردیم. چند روز در قرارگاه بودیم و در تاریخ 18/10/63 ما را به جزیره مجنون ببرند و در تاریخ 23/10/63 ما را توجیه نمودند در تاریخ 26/10/63 اولین گشت ما تا کمین خودی به مدت دو ساعت شروع شد. در تاریخ 4/11/63 جهت شناسایی تا کمین دشمن رفتیم.
در تاریخ 1/12/63 برای یک مأموریت خاص به سنندج اعزام شدیم. منطقه پر از برف بود سرمای شدید وجود داشت در بین راه ماشین ما خراب شد و شب را در مقر نیروهای ارتش خوابیدیم. در تاریخ 3/12/63 به اهواز بازگشتی و همان روز به منطقه اعزام شدیم. در تاریخ 20/12/63 عملیات بدر آغاز گردید. برای ادامه کار در عمق خاک عراق پیشروی کردیم حدود چهار کیلومتر رفته بودیم که من از ناحیه پا زخمی شدم..."

آرزوی شهادت
شهید پریشانی در مدتی که در جبهه های جنگ حضور داشت تعدادی از دوستانش به شهادت رسیدند و ایشان هم آرزوی شهادت داشت. مأموریت آخر آنان شناسایی منطقه عملیاتی قادر بود. منطقه ای کوهستانی و صعب العبور. چند ماهی شناسایی این منطقه طول کشید. گشت چند روزه با خطرات زیادی همراه بود از قبیل وجود پایگاه های متعدد دشمن، حضور نیروهای معارض کومله و دمکرات و نیروهای سازمان منافقین که رفت و آمد در منطقه را دشوار می کرد. با تمام این مشکلات منطقه توسط نیروهای واحد اطلاعات و عملیات شناسایی کامل و آماده عملیات رزمندگان اسلام شد.

وصال دوست
در عملیات قادر بعد از حمله رزمندگان به خطوط دفاعی دشمن روز بعد به عللی دستور عقب نشینی صادر شد. رزمندگان اسلام در حین درگیری با دشمن و زیر آتش شدید گلوله ها به سمت مواضع خودی عقب نشینی می کردند. به علت کوهستانی بودن منطقه حرکت به کندی انجام می گرفت. در حین درگیری شهید پریشانی مورد اصابت گلوله قرار گرفت و به شهادت رسید و به علت مسافت زیاد و نبود امکانات جسدش در منطقه باقی ماند.

 

قسمتی از وصیت نامه شهید
آری! شهیدان رفتند و ما را مخاطب خویش قرار دادند که هان ای انسان های مرده به ظاهر زنده به خود آئید که زمان، زمان ایثار و جهاد و شهادت است. ای ملت ایران! امر به معروف و نهی از منکر که دو تا از ستون های دین اسلام است را فراموش نکنید و همیشه خواستار امر به معروف و نهی از منکر باشد. عزاداری سرور آزادگان جهان این آموزگار عشق و شهادت را هر چه بیشتر و با شکوه تر انجام دهید البته از تحریف هایی که در عزاداری آن سرور آزادگان کرده اند دوری کنید.
کنگره سرداران و 2300 شهید شهرستان خمینی شهر
مهدی رضایی

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید