امروزجمعه, 04 خرداد 1397-- Friday May 25 2018

ساعت 05:43:01

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

علی نظریان

علی نظریان

دوشنبه, 25 آذر 1392 ساعت 08:57 کدخبر :6633
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
معرفی شهدای خمینی شهر

نام:   علی نظریان

ولادت:    1344/فریدن

شهادت:    عملیات خیبر/اسفندماه 1362

شرح: شهید علی نظریان در سال 1344 در شهر فریدن در خانواده ای زحمتکش متولد گردید. او فرزند ششم خانواده بود. بعد از چند سال زندگی، خانواده اش به علت مشکلات مالی به خمینی شهر مهاجرت کردند و در محله جوی آباد سکونت یافتند. دوران کودکی وی در محیطی بدون امکانات رفاهی، بهداشتی و ... طی گردید. دوران تحصیلات ابتدایی را در مدارس جوی آباد گذراند و در مقطع راهنمایی به علت مشکلات مالی ترک تحصیل کرد و به عنوان کارگر در کارگاه تراشکاری مشغول به کار شد.

دوران انقلاب
با گسترش اعتراضات ملت ایران علیه رژیم ستمشاهی علی که در سن نوجوانی بود با دیگر دوستانش در فعالیت های مردمی علیه حکومت شرکت می کرد. با پیروزی انقلاب و شروع توطئه های استکبار جهانی علیه انقلاب اسلامی شهید نظریان همراه امت حزب ا... در فعالیت محلی برای حراست از دستاورد های انقلاب شرکت می کرد.

دوران دفاع مقدس
با شروع جنگ تحمیلی و تجاوز رژیم بعث عراق به تمامیت ارضی ایران علی جهت اعزام به مناطق جنگی داوطلب شد ولی سن کم او مانع گردید. سرانجام در تابستان 1361 با گذراندن دوره آموزش نظامی بسیج از طریق سپاه پاسداران خمینی شهر به جبهه های نبرد اعزام شد. حضور در مناطق جنگی و در جمع رزمندگان اسلام برای علی بسیار مسرت بخش بود رفتارها و اخلاق اسلامی نیروهای ایران برای او که از دوران کودکی مقید به انجام فرائض اسلامی زمینه مناسب جهت خودسازی فراهم می کرد.

خصوصیات فردی
از ویژگیهای علی مقید بودن به اقامه نماز در اول وقت بود حتی هنگامی که با بچه ها مشغول بازی بود موقع نماز که می شد بازی را قطع می کرد و نماز می خواند. ویژگی دیگر ایشان حساسیت نسبت به اجرای احکام اسلام بود و همیشه خانواده را به رعایت دستورات دینی سفارش می کرد حتی در نامه هایش که برای خانواده و فامیل نوشته توصیه به شرکت در نماز جمعه، رعایت حجاب از سوی خواهرانش و ... را کرده است.

حضور در جبهه تا وصال یار
شهید نظریان بعد از بازگشت از اولین ماموریت چند روزی بیشتر نزد خانواده نماند و دوباره به مناطق جنوب بازگشت. ماموریت های ایشان تا عملیات خیبر ادامه داشت. قبل از اعزام آخر دوست داشت به زیارت امام هشتم علی ابن موسی الرضا (ع) برود ولی به علت مشکلات مالی موفق نشد. در نامه ای که از منطقه جنوب برای خانواده اش می نویسد این آرزوی خویش را بیان می کند. ایشان در عملیات پیروزمندانه خیبر در تاریخ 5/12/62 در مصاف با دشمنان بعثی به فیض شهادت نائل می گردد و جسدش در منطقه باقی می ماند و به علت وجود آب و نیزاری بودن منطقه همرزمانش قادر به انتقال جسم او به عقب نمی شوند.

خواب شهادت برادر
خواهر شهید در خاطرات خویش می گوید: چند روز قبل از این که علی به شهادت برسد من یک شب خواب دیدم کف دست هایم حنایی است و برادرم آمد یک دوری در منزل زد و گفت من هم رفتم و به هدفم رسیدم دیگر دنبال من نگردید چند روز بعد از آن خواب خبر شهادت علی را برای ما آوردند و گفتند مفقود الجسد شده است.

قسمتی از وصیت نامه شهید
ای خانواده عزیز در دعاها شرکت کنید. نماز جمعه را ترک نکنید. برادرم بچه هایت را با ایمان و تقوا تربیت بکن. خواهرم با حجاب خود محافظ خون برادر حقیرت باش، پدر و مادر عزیز مرا حلال کنید.
گفتم به کجا و گفت صدایم کردند                   گل بودم از شاخه جدایم کردند
گفتم فرشتگان چه کردند گفتا                      روزی خور سفره خدایم کردند
کنگره سرداران و 2300 شهید شهرستان خمینی شهر
مهدی رضایی

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید