امروزسه شنبه, 14 مرداد 1399-- Tuesday Aug 04 2020

ساعت 07:39:25

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

 عنایت اله ترک

عنایت اله ترک

دوشنبه, 27 آبان 1392 ساعت 10:12 کدخبر :6398
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
معرفی شهدای خمینی شهر

نام:  عنایت اله ترک

ولادت:  1337 آبادان

شهادت:  1361/2/20 شلمچه

شرح:   شهید عنایتاله ترک در سال 1337 در شهر آبادان متولد شد. پدرش در نیروی دریایی ارتش خدمت می کرد و علاقه زیادی به او داشت. دوران تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را در آبادان گذراند و با مدرک سیکل به استخدام هوانیروز ارتش درآمد. وي جزو گروه رزمی مسجد سلیمان بود. 

 

خانم جولایی همسر شهید می گوید: در تیرماه 1357 ازدواج کردیم. ایشان فردی خوش اخلاق، خون گرم و خانواده دوست بود. با پیروزی انقلاب اسلامی با علاقه بیشتری به خدمت ادامه داد. اولین فرزند ما در سال 1358 متولد شد. حدود چهار ماهه بود که با شروع غائله کردستان برای مأموریت به آن منطقه اعزام گردید.


ایشان در گروه سوخت رسانی به هلی کوپترها و دائم در حال مأموریت بود. با تشکیل بسیج مستضعفین به فرمان امام خمینی(ره) و نیاز به مربی برای آموزش نظامی نیروهای داوطلب مردمی، شهید بزرگوار بعد از پایان ساعت کارش در مساجد سطح شهرستان با سپاه پاسداران خمینی شهر همکاری می کرد و اکثر شب ها تا دیروقت به این کار مشغول بود. در سال 1359 پسرمان در مشهد به دنیا آمد.


با آغاز تجاوز رژیم بعثی عراق علیه کشور اسلامی ایران، وي برای مأموریت به منطقه جنوب اعزام شد.
گاهی که به علت مأموریت های ایشان اظهار نگرانی می کردم با متانت جواب می داد: در صورتیکه افراد سیزده ساله در جبهه ها حضور دارند وظیفه ما سنگین تر است.


او در هنگام مرخصی فعالانه در پایگاه بسیج جوادیه شرکت می کرد. در جبهه هم در اکثر مناطق جنوب شامل بستان، سوسنگرد و خرمشهر مأموریت داشت. آخرین مرتبه در تاریخ 10/1/1361 به مرخصی آمد. یگان آنان در عملیات بیتالمقدس شرکت داشت و در مورخه 20/2/61 در منطقه عمومی شلمچه به درجه رفیع شهادت نائل گردید. جنازه مطهرش به علت در تیررس آتش دشمن بودن، پنجاه روز بعد توسط نیروهای بسیجی پیدا و به خمینی شهر منتقل گردید و با حضور مردم شهیدپرور شهرستان تشییع و درگلزار سید محمد به خاک سپرده شد. علی جولایی برادر همسر شهيد می گوید:


شور و علاقه ایشان به انقلاب باعث شد که در هنگام مرخصی هم برای آموزش نیروهای داوطلب مردمی با سپاه پاسداران خمینی شهر همکاری کند. او روحیات رزمی والایی داشت و اعتقاد داشت نفراتی که در جنگ حضور پیدا می کنند باید آموزش رزمی لازم را گذرانده باشند.


قبل از شهادتش مسؤول بسیج جوادالائمه محله جوادیه بود. برادران بسیج این پایگاه را شخصاً آموزش می داد. نامبرده به کارهای فرهنگی از جمله بر پایی نمایشگاه عکس دفاع مقدس و شهدا و کتاب اقدام می کرد.


روحش شاد و راهش پر رهرو باد.
کنگره سرداران و 2300 شهید شهرستان خمینی شهر

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید