امروزدوشنبه, 31 ارديبهشت 1397-- Monday May 21 2018

ساعت 09:16:14

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

گزارشي از اعزام کاروان هاي راهیان نور؛

استقبال چشمگير خميني شهري ها از كاروان هاي راهيان نور

دوشنبه, 29 فروردین 1390 ساعت 00:31 کدخبر :756
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : سرویس فرهنگی

 

هر سال نزدک ایام عید که می€Œشود تابلوهایی در سطح نصب می€Œشوند که برروی آنها نوشته شده اعزام کاروان راهیان نور. این برنامه چند سالی است که در کشور اجرا می€Œگردد و مشتاقان زیادی را به دیدن مناطق جنگی و محل عروج شهدا می€Œکشاند.

 

براي دانستن جزئيات اين برنامه رو به گسترش در شهرستان، سري زديم به سپاه ناحیه خمینی€Œشهر.

هنگام ورود در اطاقکی که ابتدای سپاه بود منتظر اجازه ورود شدم. در همین حین تلفن زنگ خورد. سرباز نگهبان تلفن را برداشت و پس از اتمام تماس بغضی در گلویش نشست. به دیگر همدوره€Œای€Œهای خود گفت «فلانی هم اسمش برای کاروان راهیان نور درآمد. امسال هم نصیب ما نشد. پنج سال است که می€Œخواهم بروم اما ظاهراً قابل نیستم.» اجازه ورود دادند و من رفتم داخل. حین ورود به دفتر راهیان نور، پیرمردی هم با من وارد شد. آقای رضوان€Œپور که جوانی 25 ساله بود و مسئول این کاروان بود، آمد. دیدم پیرمرد به التماس افتاد که او را هم به عنوان خادم الشهدا ببرند. پس از اینکه پیرمرد رفت آقای رضوان پور گفت می€Œبینی. امسال مجبور شدیم برای خادم الشهدایی کاروان راهیان نور قرعه€Œکشی کنیم. هر سال به عنوان خادم الشهدا می€Œآید امسال به مراسم قرعه€Œکشی نرسید و حالا التماس می€Œکند که به عنوان خادم الشهدا ببریمش. پس از مرام قرعه€Œکشی بعضی از خانواده€Œها تماس می€Œگرفتند که تو را خدا فرزند ما یا پدر ما را ببرید.

رضوان پور می€Œگفت امسال سومین سالی است که به صورت مستقل می€Œبریم. مستقل بردن خیلی سخت است. تدارک اتوبوس، مکان، غذا و بسیاری چیزهای دیگر، خیلی مشکل است. قبلاً با همکاری دیگر شهرها می€Œبردیم. افراد زیادی را نمی€Œتوانستیم ببریم. دو سال پیش به صورت مستقل 1800 نفر را اعزام کردیم. سال گذشته هم 3000  نفر و امسال به یاری خداوند می€Œخواهیم 5000 نفر را اعزام کنیم. سال اول 81 مورد از خودمان ایراد گرفتیم. سال بعد 80 مورد را برطرف کردیم و تنها یک مورد ماند. امسال می€Œخواهیم این یک مورد هم که مشکل اتوبوس است را برطرف کنیم. امسال هرکسی می€Œتواند اتوبوسش را خودش انتخاب کند. ایران پیما یا ولوو یا اسکانیا.

مکان امسال شهرستان خمینی€Œشهر مدرسه€Œای است در دارخوئین که به نام اردوگاه شهدای شهرستان خمینی€Œشهر مزین شده است. این مدرسه 500 نفر ظرفیت دارد.

اعزام€Œها از 24 اسفند شروع می€Œشود البته ما از 19 اسفند در اردوگاه مستقر می شویم و تا 11 فرودین ادامه دارد. 8 گروه را اعزام می€Œکنیم. هر گروه به طور میانگین 10 اتوبوس. سه گروه اول مخصوص دانش€Œاموزان و  پنج دوره گروه دیگر برای خانواده€Œها اختصاص دارد. بیشترین تمرکزمان روی دانش€Œآموزان و دانشجویان است چرا که آنها آینده€Œسازان این خاک هستند.

در مورد خادم الشهدا امسال مجبور شدیم قرعه کشی کنیم. 50 نفر بیشتر به عنوان خادم الشهدا اعزام نمی€Œشوند که هفته پیش قرعه€Œکشی انجام گرفت. کوچکترین خادم الشهداء امسال 11 ساله و بزرگترینشان هم 81 ساله است. در میان این€Œها پزشک داریم. کارمند هست. استاد دانشگاه هم هست و خلاصه از همه قشری هستند.

وي مي گويد: در این زمینه خمینی€Œشهر در استان زبانزد است و میزان استقبال از خادم الشهدایی بسیار زیاد است. در اردوگاه بعضی کارها به صورت سرقفلی است. شرایط زمان جنگ در اردوگاه حاکم است و مثل همان زمان€Œها که شهدا بعضی کارها را مخصوص خودشان می€Œدانستند و از اینکه دیگران کارشان را انجام دهند ناراحت می€Œشدند در اردوگاه هم همین طور می€Œشود.

سربازان هم خیلی می€Œخواهند اعزام شوند اما مجبور شدیم حتی سربازان را هم قرعه€Œکشی کنیم.

مسئول راهیان نور سپاه خمینی€Œشهر می€Œگفت تمامی دست اندرکاران این برنامه جوان هستند. مقدمات خیلی سخت است از مهیا کردن چایی کاروان تا تدارک اتوبوس و محل و غذا و راویان و خیلی چیزهای دیگر.

اعزام هم از محل سپاه سابق است. آنجا محل اعزام نیروهای خمینی€Œشهر بوده و معراج شهدای خمینی€Œشهر است. یک روز در میان اعزام را داریم. ثبت نام هم شروع شده است. هزینه ثبت نام برای هر نفر 5000 تومان است. سپاه هم برای هر نفر 15000 تومان يارانه قرار داده است. انتخاب اتوبوس به عهده خود افراد است. اردوها 3 روزه است و اولویت با کسانی است که نوبت اولشان است که اعزام می€Œشوند.

طی این سه روز از مناطق جنگی والفجر، شلمچه، شهر خرمشهر، آبادان، هویزه، طلایه، دارالخوئین که محل لشکر 14 امام حسین(ع) بوده و بچه€Œهای خمینی€Œشهر در آن لشکر بودند، دهلاویه هم که تپه€Œهای الله اکبر در آنجاست و تعدادی از شهدای خمینی€Œشهر در آنجا شهید شده€Œاند و همچنین جبهه€Œهای ذوالفقاریه یا همان تپه€Œهای شهید مؤذنی که محل عروج شهدای خمینی€Œشهر است بازديد می کنند. سعی شده در هر اتوبوس هم یک راوی قرار داده شود تا خاطرات شهدا و موقعیت مناطق و ... را برای زائرین شرح دهند.

وي در پايان گفت: خدا را شکر استقبال از این برنامه بسیار خوب است. خمینی€Œشهر جزو محدود شهرهایی است که به صورت مستقل کاروان راهیان نور اعزام می€Œکند. امیدواریم بتوانیم سال های آینده تعداد بیشتری را ببریم و کمتر شرمندان دوستان شویم.

در سال€Œهای گذشته بسیاری از افراد بعد از برگشت دل نوشته€Œهایی می€Œنویسند که چنانچه کسی آنها را گردآوری کند خود یک کتاب بسیار خوب می€Œشود. از اینکه مقام معظم رهبری خود اولین فرد در این اردوهاست و حمایت می€Œکند و این برنامه را تأیید می€Œکند نیز بسیار خوشحال هستیم. امیدوارم مورد قبول درگاه حضرت تعالی قرار گیرد.

نظرات  

 
#3 0 اصلاح گر 11 اردیبهشت 1390 ساعت 09:16
فعلاً که مصیبتی شده اند برای شهرداری و شورای شهر. نه حمید!!!
نقل قول
 
 
#2 0 حمید 09 اردیبهشت 1390 ساعت 07:08
فرصتیها ملعبه اید فرصتی هستید برای شهردار و اعضای شورای شهر برای کسب رای در انتخابات مجلس
نقل قول
 
 
#1 0 ستاد راهیان نور 05 اردیبهشت 1390 ساعت 17:03
با سلام
سایت ستاد راهیان نور خمینی شهر فعال است
میتوانید از آن دیدن کنید و از جدیدترین اخبار برنامه های ستاد راهیان نور آگاه شوید
www.rahiyannoor.com
با تشکر
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید