امروزچهارشنبه, 27 شهريور 1398-- Wednesday Sep 18 2019

ساعت 14:20:06

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 22:32:49

در جلسه شورای فرهنگ عمومی مطرح شد:

انتقاد شدید از کم کاری ارگانهای فرهنگی شهرستان

چهارشنبه, 21 تیر 1391 ساعت 08:55 کدخبر :4252
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
اولین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان در سال جدید با حضور امام جمعه، فرماندار و روسای ادارات در دفتر امام جمعه برگزار شد.

جلسه ای که شاه بیت آن، انتقاد از وضعیت فرهنگی شهرستان و کم کاری ارگانهای مسئول بود. فرمانده نیروی انتظامی و رئیس کتابخانه های شهرستان از جمله مسئولانی بودند که نسبت به عملکرد ارگانهای فرهنگی شهرستان انتقاد کرده و تاکید کردند کم کاری این ارگانها موجب می شود بار حل همه معضلات روی دوش نیروی انتظامی قرار گیرد. سمت و سوی این انتقادات به خود شورای فرهنگ عمومی هم کشیده شد و برخی مسئولان حاضر در این جلسه از جمله رئیس دادگستری، مسئول دفتر فرهنگ دانشگاه آزاد و رئیس کتابخانه های شهرستان از روند برگزاری جلسه شورای فرهنگ عمومی انتقاد کردند. ساماندهی جشن های نیمه شعبان، ساماندهی کاروانهای عروسی، اوقات فراغت و همچنین کنترل وضعیت بدحجابی از جمله موضوعات مطرح شده در جلسه بود.

فرمانده نیروی انتظامی: نباید بارها فقط بر دوش ما باشد/ اداره ارشاد بگوید برای ساماندهی عروسی ها چه کاری انجام داده است؟!

سرهنگ یاردوستی در این جلسه گفت: وضعیت عروسیهای شهرستان نسبت به قبل بهتر شده است البته نمی گوییم در این زمینه مشکل نداریم ولی مشکل حدود 50 درصد کاهش پیدا کرده است. ولی اگر کار فرهنگی شود خیلی از مشکلات حل می شود.

وی خطاب به سرپرست اداره ارشاد گفت: در این زمینه اداره ارشاد برنامه دارد یا نه؟ اگر برنامه ندارد ما مجبوریم برویم برخورد کنیم. حرف ما این است که اداره ارشاد برای عروسی ها چه برنامه ای دارد؟ اگر برنامه نداشته باشد ما مجبور هستیم با زور برخورد کنیم و بجز این راهی وجود ندارد. همیشه نباید پلیس را جلوی مردم قرار داد باید دید ریشه مشکل کجاست و چگونه می توان ریشه مشکل را حل کرد.

فرمانده نیروی انتظامی ادامه داد: برای ساماندهی کاروانهای عروسی با هماهنگی دادستان طرحی نوشتیم که براساس این طرح با کاروانهای عروسی که تا پاسی از شب موجب آزار و اذیت مردم می شوند برخورد می کنیم. البته در این زمینه ها نباید بار فقط بر دوش ما باشد، باید ادارات فرهنگی شهر همکاری کنند. اداره ارشاد بگوید در مورد کسانی که در باغهایشان موزیک پخش می کنند چه کاری انجام داده؟ چه اشکالی دارد اگر اداره ارشاد تعدادی موزیک سنتی مجاز برای تالارهای عروسی تعریف کند؟

همه مشکلات را که نباید پلیس حل کند

یاردوستی گفت: بجز این شهرداری نیاز است بروشورهای پیرامون فرهنگ شهروندی چاپ و در منازل مردم توزیع کند. نباید نوک پیکان همه این معضلات به سمت و سوی نیروی انتظامی باشد. شبهای جمعه در حد آماده باش 50 درصد هستیم و تذکر می دهیم ولی نمی توان با یک کاروان عروسی درگیر شد. ما شماره پلاک را بر می داریم و روز بعد با صاحبان آن خودروها برخورد می کنیم. بجز این کارتهای عروسی را تهیه کرده ایم که تذکرات پلیس را همراه شاخه گل می دهیم با داماد.

وی افزود: روحانیون هم در این زمینه باید تذکر بدهند و اداره ارشاد در زمینه مزاحمتها باید یک طرح ارائه بدهد یعنی نباید همیشه با پلیس بخواهیم مشکل را حل کنیم. سی دی های مجازی که ارشاد مجوز می دهد هم مشکل دارد ما که به آنها مجوز نداده ایم. همه مشکلات را که نباید پلیس حل کند.

فرمانده نیروی انتظامی با اشاره به جشنهای نیمه شعبان یک پیشنهاد ارائه داد، پیشنهادی که علی رغم جذاب بودن تصویب نشد. وی گفت: در نیمه شعبان مردم تا ساعت دو نیمه شب سرگردان هستند و نمی دانند کجا بروند. در این چند سال هم هیچ برنامه خاصی در مورد نیمه شعبان نداشتیم. پیشنهاد می کنم اداره ارشاد در پنج پارک شهر پنج جشن برگزار کند تا هم جشن نیمه شعبان به بهترین وجه برگزار شود و هم جمعیت در شهر تقسیم شود با این روش نظم شهر به هم نمی خورد و خود به خود بسیاری از مشکلات حل می شود.

امام جمعه: برای نیمه شعبان جشن مفصلی تدارک دیده ایم

در ادامه حجت الاسلام رحیمی امام جمعه و رییس شورای فرهنگ عمومی شهرستان ضمن مخالفت با برگزاری همزمان پنج جشن در پارکهای شهر گفت: شاید در نیمه شعبان امسال نتوانیم پنج جشن را همزمان اجرا کنیم برای همین در یکی دو نقطه جشن برگزار می کنیم و اگر موفق بود سالهای آینده تعداد آن را افزایش می دهیم، در همین زمینه هم جشن مفصلی را تدارک دیده ایم که در مصلای نمازجمعه برگزار می شود.

وی افزود: مصوب شد که ارشاد، سپاه، نیروی انتظامی، تبلیغات جلسه بگیرند و طرحهایشان را مدون کنند و نتایج را بیاورند در جلسه تا در مورد آن بحث شود.

امام جمعه تاکید کرد: باید با منشی های پزشکان جلسه توجیهی داشته باشیم و در مورد حجاب و نحوه برخوردشان توصیه هایی به آنها بکنیم. موضوع بعدی در مورد آرایشگاههاست که با مسئولان آن جلسه داشته باشیم و تذکراتی به آنها بدهیم.

رئیس شورای فرهنگ عمومی در مورد کاروانهای عروسی پیشنهاد داد: در یکی از شهرهای دیگر که من مسئولیت داشتم همین مشکل را داشتیم. برای حل آن متنی تهیه کردیم و به امضای سه نهاد قانونی سپاه و نیروی انتظامی و دادستان نوشتیم. این متن چهار پنج ماده داشت و در آن تذکر داده شده بود در عروسیها فلان کارها را انجام ندهید وگرنه برخورد می شود. این تعهدنامه را داماد امضا می کرد و سالها هم این روش جواب داد. اگر در خمینی شهر هم این طرح اجرا شود جواب خواهد داد. البته باید همه ارگانها حمایت کنند.

سرپرست ارشاد: ما فقط اعلام می کنیم فلان کار ممنوع است!

سرپرست اداره ارشاد و دبیر جلسه شورای فرهنگ عمومی درخصوص پخش موسیقی در مراسم عروسی گفت: طبق قانون اجرای هرگونه موسیقی زنده – حتی موسیقی مجاز - در مراسم عروسی غیرمجاز است. در مورد باغات هم ما که اکیپ اجرایی نیستیم، ما فقط اعلام می کنیم فلان کار ممنوع است ولی ممکن است خودشان بروند و برنامه شان اجرا کنند.

میردامادی افزود: ما دنبال نصب بنرهایی در سطح شهرستان با موضوع کمیته شهروندی هستیم. در مورد بنر هم اعتباری گرفته ایم.

مولایی: خودمان را از مردم جدا ندانیم/ ارشاد و سایر ارگانهای متولی در زمینه عروسیها چه برنامه ای دارند؟!

رئیس امور کتابخانه های شهرستان هم در این جلسه گفت: من با صحبت فرمانده نیروی انتظامی موافق هستم. ما یک پتانسیل زیادی در شهر داریم و آن مردم هستند. ما در برنامه ریزیمان این پتانسیل را در نظر نمی گیریم. چرا در این زمینه از خود مردم کمک نمی گیریم؟! خودمان را از مردم جدا ندانیم.

وی با اشاره به نارضایتی مردم از کاروانهای عروسی گفت: اداره ارشاد و سایر ارگانهای متولی در زمینه عروسیها چه برنامه ای دارند؟! چرا کار فرهنگی را رها کرده ایم و فقط انگشت اشاره مان به نیروی انتظامی است؟! اگر نیروی انتظامی در این کار بیش از حد دخیل شود حرف و حدیث برای نیروی انتظامی به همراه خواهد داشت و مردم هم جبهه می گیرند.

فرماندار: هیچکدام از این کارها با برنامه نیست/ در زمینه عروسیها خود ما نمی دانیم چکار کنیم

حقیقی فرماندار و نایب رئیس شورای فرهنگ عمومی هم در این جلسه به جمع منتقدین برخی موضوعات فرهنگی شهرستان پیوست. وی گفت: به نظر می رسد هیچ برنامه مشخص و مدونی در زمینه عروسیها تعریف نشده است. این مشکل در همه کشور هست. باید یک تعربف مدونی در این زمینه داشته باشیم. باید در شهرستان کمیته ای تعریف شود و آنها در مورد بحث عروسیها کار کنند. الان کار ما منسجم نیست، یکبار این اداره  اقدامی انجام می دهد یکبار آن اداره و نتیجه هم نمی گیریم.

وی افزود: اگر حرکت اشتباهی در این زمینه رخ بدهد ممکن است کار به درگیری و کشت و کشتار هم برسد. شب عروسی کار خاصی نمی توان انجام داد فقط باید کنترل کرد. الان خود ما نمی دانیم می خواهیم چکار کنیم. دستگاهها نمی دانند می خواهند چکار کنند. نیروی انتظامی هم فقط براساس تکلیفش کارهایی انجام می دهد ولی هیچکدام از این کارها با برنامه نیست.

رئیس دفتر فرهنگ دانشگاه آزاد: با این وضعیت به نتیجه ای نخواهیم نرسید

حجت الاسلام موسوی با انتقاد از روند جلسه گفت: با برخی مسائل به صورت سرسری برخورد می شود. در این جلسه چندین موضوع مطرح شد که سرسری از آن گذشتیم. باید مصوب کنیم کارگروهی دراین زمینه ها تشکیل شود و آنها موضوع را بررسی و نهایی کنند ما هم در این جلسه گزارش کار آنان را بشنویم و اگر نقدها و نظراتی داریم اعمال و تصویب کنیم وگرنه با این وضعیت به نتیجه نخواهیم نرسید. نباید موضوعات را سرسری بگیریم.

مشاور جوان فرماندار: ارگانها وظایفشان را در زمینه اوقات فراغت انجام نمی دهند

در این جلسه راشدفر در پاسخ به امام جمعه که عنوان کرد "ان شاءالله آقایان وظایفشان را در زمینه اوقات فراغت انجام می دهند" گفت: تعطیلات تابستان در پیش است ولی متاسفانه ارگانهای مسئول وظایفشان را در این زمینه انجام نمی دهند.

وی با اشاره به اهمیت اوقات فراغت افزود: سال گذشته متصدی اوقات فراغت سازمان ملی جوانان بود و امسال متصدی آن فرمانداری و اداره ورزش و جوانان به صورت توامان هستند. در این زمینه جلسه هم برگزار شده ولی نتیجه خاصی از آن گرفته  نشده است.

رییس دادگستری: باید موضوعات کلانی مثل کاهش طلاق در دستور کار جلسه باشد/ این جلسات خروجی چندانی ندارد

در ادامه رییس دادگستری نسبت به روند جلسه و موضوعات مطرح شده انتقاد کرد و گفت: باید مراقب بود موضوعاتی که مرتبط با جلسات دیگر هست در این جلسه مطرح نشود. مثلا برخی از مطالب مرتبط با ستاد امربه معروف است، برخی هم مرتبط با نیروی انتظامی یا شورای تامین است. به نظر من موضوع کاروانهای عروسی یا باید در شورای تامین یا جلسات ستاد امربه معروف مطرح شود. نتیجه این تداخلها هم این می شود که چون اعضا زیاد هستند و موضوعات هم زیاد هست وقت جلسه گرفته می شود و خروجی چندانی نخواهد داشت.

یزدانی افزود: به نظر من شورای فرهنگ عمومی باید روی مسائل فرهنگی کلان صحبت کند، مثل اصلاح فرهنگ ازدواج تا آمار طلاق کاهش پیدا کند. امروز 70 درصد دادخواستهایی که به من می رسد مسائل خانوادگی است. اگر مشکلات خانوادگی حل بشود بر خیلی از موضوعات اثر می گذارد. یا مثلا باید طرحی بریزیم و فرهنگ بخشش از اشتباهات دیگران را در جامعه نهادینه کنیم تا این همه مردم ما بی دلیل از هم شکایت نکنند.

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#1 +1 احمدی 25 تیر 1391 ساعت 14:13
نماینده قبلی که خودش فرهنگی بود و عضو کمیسیون فرهنگی هیچکاری برای وضعیت ارشاد و سرپرستش نکرد. امیدواریم نماینده جدید هر چه زودتر یک فکری برای این وضعیت بکنه و این اداره را به یک تیم قوی بسپره.
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید