امروزپنجشنبه, 03 خرداد 1397-- Thursday May 24 2018

ساعت 04:54:35

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

خمینی شهر حداقل نیاز به 5 فرهنگسرا دارد
سازمان، فرهنگسرا و... خمینی شهر؛

خمینی شهر حداقل نیاز به 5 فرهنگسرا دارد

شنبه, 27 مهر 1392 ساعت 10:38 کدخبر :6149
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
در این گزارش بارها از فرهنگسرا سخن گفته شد. در اینجا لازم است به بررسی تعریف رسمی فرهنگسرا، انواع آن و سرانه آن در شهرهای دیگر استان و مقایسه آن با سرانه فرهنگسرا در خمینی شهر پرداخته شود.

 بی تردید در این گزارش هر جا از فرهنگسرا سخن گفته می شود تنها منظور فرهنگسراهای وابسته به شهرداری است و فرهنگسراهای تحت پوشش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بدلیل آنکه خارج از بحث بوده در نظر گرفته نشده است.

شاخص های یک فرهنگسرا چیست؟
"فرهنگسرا مجموعه ای است که در آن یک یا چند نهاد فرهنگی فعالیت دارند. در فرهنگسراها معمولاً شرایطی برای آموزش امور گوناگون فرهنگی و اجتماعی و همچنین آموزش پیشهها و هنرهای گوناگون مانند نگارگری، کوزهگری، خیاطی و ... فراهم میگردد. برخی از فرهنگسراها کتابخانه و انتشارات ویژه خود را نیز دارا هستند. برخی از فرهنگسراها بجز پوشش دادن منطقه خود، به فعالیتهای فرامنطقهای نیز میپردازند. بسیاری از فرهنگسراها ویژهکار (تخصصی) اند یعنی فعالیت خود را گرد یک گروه یا یک محور کاری کرده متمرکز میسازند.
فرهنگسراها برپایه شیوه فعالیت به یکی از محورهای سه گانه شخصیت (کیستی)، محتوا (درونمایه) و نهاد میپردازند. فرهنگسراهای شخصیت محور، عبارتاند از: فرهنگسراهای کودک، نوجوان، جوان، دانشجو، دختران، بانو، و سالمند. فرهنگسراهای محتوا محور عبارتاند از: اندیشه، قرآن، انقلاب، پایداری، هنر، ملل، قانون، تیرهها (اقوام)، ورزش، ماه بهمن، کار، دانشها، تندرستی، طبیعت، و فناوری اطلاعات. فرهنگسراهای نهاد محور عبارتاند از خانواده، مدرسه، و شهر."
براساس این تعریف، اطلاق نام فرهنگسرا بر دو مرکز فرهنگی شهر یعنی بعثت (خیابان 17 شهریور) و کوثر (محله آدریان) که فاقد شاخص های لازم یک فرهنگسرا بوده و بیشتر محدود به کتابخانه و سالن مطالعه شده اند نمی تواند نام این دو مرکز را در زمره فرهنگسراها و حتی خانه های فرهنگ قرار داد. حال به بررسی سرانه فرهنگسرا یا خانه فرهنگ وابسته به شهرداری در شهرهای دیگر استان می پردازیم.

اصفهان؛ هر 50 هزار نفر یک فرهنگسرا یا خانه فرهنگ
براساس اعلام سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان، در این شهر 30 فرهنگسرا و خانه فرهنگ (باران، مهر، شهید بهشتی، پرسش، آسمان، قائمیه، عاشق آباد، خانواده، اهتمام، اندیشه، طوس، پایداری، استاد همایی، دشتستان و ...) وابسته به این سازمان فعالیت می کند. مقایسه این تعداد فرهنگسرا با میزان جمعیت این شهر نشان می دهد در این شهر به ازای هر 50 هزار نفر جمعیت یک فرهنگسرا یا خانه فرهنگ احداث گردیده است. به عبارت دیگر شهر اصفهان با یک میلیون و نیم جمعیت تنها شش برابر جمعیت 250 هزار نفری شهر خمینی شهر را به خود اختصاص داده و بر همین اساس و به نسبت فرهنگسراهای اصفهان، خمینی شهر باید حداقل 5 فرهنگسرا و خانه فرهنگ در اختیار داشته باشد در حالی که متاسفانه حتی از وجود یک فرهنگسرا یا خانه فرهنگ هم بی بهره است.

کاشان؛ هر 39 هزار نفر یک فرهنگسرا یا خانه فرهنگ
وجود سه فرهنگسرا (فرهنگسراهای معراج، مهر و انقلاب اسلامی) و چهار خانه فرهنگ (خانه های فرهنگ کودک، شهروند، بانو و آیت ا... مدنی) در شهر 275 هزار نفره شهر کاشان نشان از آن دارد که سرانه فرهنگسرا و خانه فرهنگ در این شهر به ازای هر 39 هزار نفر یک فرهنگسرا یا خانه فرهنگ وجود دارد. بر همین اساس و به نسبت کاشان، خمینی شهر باید حداقل 6 فرهنگسرا و خانه فرهنگ در اختیار داشته باشد.
شاهین شهر؛ هر 31 هزار نفر یک فرهنگسرا
وجود 4 فرهنگسرا (فرهنگسرای اشراق، شهروند، پردیس و شهریار) در شهر 125 هزار نفره شهر شاهین شهر به این معناست که این شهر به ازای هر 31 هزار نفر جمعیت یک فرهنگسرا در اختیار دارد. بر همین اساس و به نسبت فرهنگسراهای این شهر، خمینی شهر باید 8 فرهنگسرا در اختیار داشته باشد.

نظرات  

 
#1 0 سده ای 20 بهمن 1393 ساعت 11:25
یکیش هم نداریم چه برسه به هشت تا. چون ما خودمون را به خیرین وابسته کردیم. مسئولان استانی هم به همین دلیل بودجه نمبدن.
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید