امروزچهارشنبه, 02 خرداد 1397-- Wednesday May 23 2018

ساعت 23:24:46

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

گفتگو با رئیس مجلس خبرگان پیرامون شخصیت آیت الله جبل عاملی

درسی که آیت الله جبل عاملی به رئیس کمیته های انقلاب کشور آموخت

شنبه, 05 اسفند 1391 ساعت 09:33 کدخبر :5260
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
یادم هست یک روز ایشان به من زنگ زدند و گفتند به من اجازه بدهید این اموال را طبق مصلحت تصرف کنم. خیلی خجالت کشیدم. دیدم ایشان استاد ما هست و اینگونه تواضع می کند.

 

آیت الله مهدوی کنی در گفتگو با جمعی از فعالان فرهنگی شهر، با اشاره به خاطرات حضورش در درس آیت الله جبل عاملی گفت: بنده حدود سال 32 یا 33 در قم در درس مرحوم آقای جبل عاملی شرکت می کردم و دروس رسائل، مکاسب و کفایه که از دروس سطح عالی حوزه است را خدمت ایشان خواندم.
وی افزود: قسمتی از دروس را در مسجد عشقعلی قم بودیم. آن موقع در قم در حجره ها کلاس درسی نبود و معمولا درس را طلبه ها در مساجد می خواندند. مسجدها فرش نداشت، چراغ هم نداشت و معمولا ما روی حصیر می نشستیم. در مسجد عشقعلی قم -که احتمالا هنوز هم باشد- شاید 300-200 نفر پای درس ایشان شرکت می کردند و همه به شاگردی ایشان افتخار می کردند شاید آقای منتظری و دیگران هم پیش ایشان درس خوانده بودند چون فضلای قم قبل از ما غالبا در درس ایشان شرکت کرده بودند. از خصوصیات درس ایشان این بود که در درس دادن خیلی دقیق بودند. حواشی مطالب را نگاه می کردند، در واقع تنها متن یک کتاب را درس نمی دادند در حالی که رسم بود برخی اساتید متن همان کتاب را توضیح می دادند ولی ایشان محققانه درس می دادند و ما هم می شنیدیم که ایشان از شاگردان خوب مرحوم آیت الله بروجردی و امام و سایر بزرگان قم بوده اند. مرحوم حاج شیخ عبدالجواد به فضل و صفا و صمیمیت و تقوا معروف و مشهور بودند لذا شاگردان زیادی داشتند.
دبیرکل جامعه روحانیت مبارز افزود: معمولا ما در درس خواندن خیلی مقید بودیم اساتید خوب را انتخاب کنیم چون واقعا می خواستیم درس بخوانیم نمی خواستیم به قول امروزیها درس را پاس بدهیم. می خواستیم مسائل عمیق را درک کنیم، درس ایشان خیلی عمیق بود و یادم هست دو سه سال در درس ایشان شرکت کردم و ایشان هم خیلی محبت داشتند و بی آلایش بودند. مرد فاضلی که در حد بالای اجتهاد بودند نسبتا به شاگردان خیلی متواضع بودند و پاسخ سوالات را با سعه صدر می دادند.

رئیس مجلس خبرگان افزود: ایشان و آقای اشرفی در درس امام حضور پیدا می کردند البته درس مرحوم آیت ا... بروجردی هم می آمدند ولی درس امام هم حاضر می شدند. امام آن زمان فلسفه و درس خارج اصول می گفتند و پای درسشان تنها چند نفر بودند چون امام درسش خیلی عمومی نبود و مرحوم آقای اشرفی و آشیخ عبدالجواد از شاگردان خاص امام بودند.
ایشان تاکید کرد: در زمان مرحوم آیت الله بروجردی در کرمانشاه یک مدرسه دینی ساختند به نام مدرسه آیت الله بروجردی. یکی از علمای آن زمان از مرحوم آقای بروجردی تقاضای کردند دو استاد مبرز بفرستید تا بتوانند حوزه کرمانشاه را اداره کنند. ایشان آقای اشرفی و آقای حاج شیخ عبدالجواد را انتخاب کردند. آقای جبل عاملی یکی دو سال بیشتر در کرمانشاه باقی نماندند و دلیلش هم آنطور که من شنیدم این بود که آنجا سطح درس پایین بود. طلبه های مبتدی داشت و واقعا هم حیف بود که مرحوم حاج شیخ در کرمانشاه بمانند و حوزه علمیه قم از وجود ایشان و از برکات تعلیم و تربیت ایشان محروم شود لذا برگشتند قم و دوباره درسهای ایشان شروع شد.
سرپرستی کمیته انقلاب اسلامی کشور با ذکر خاطره ای از تماس تلفنی آیت الله جبل عاملی با ایشان تصریح کرد: یک خاطره مهم دیگری هم دارم که دلالت بر روح بزرگ این مرد و تواضع ایشان می کند. مقدمتا بگویم خب بنده شاگرد ایشان بودم و افتخار هم می کردم که شاگرد ایشان بوده ام حالا هم افتخار می کنم شاگرد ایشان هستم و قسمتی از موفقیتهای ما مرهون انفاس قدسی این مرد است. هم از نظر دقت خیلی درس ایشان دقیق بود و هم از نظر تربیت، هم از نظر آموزش، تواضع و بزرگواری. یادم می آید انقلاب که شد ایشان تشریف بردند خمینی شهر. حالا چه سالی تشریف برده بودند من نمی دانم ولی این اندازه می دانم که بعد از انقلاب ایشان آنجا تشریف بردند. کمیته انقلاب که تشکیل شد بنده از طرف حضرت امام به عنوان مسئول کمیته انقلاب انتخاب شدم. خب آقایان و بزرگانی از علما هم بودند که شاگرد امام بودند و به امام ارادت داشتند. یکی از آن بزرگواران آقای جبل عاملی بود که به شاگردی امام افتخار می کرد و در انقلاب هم پیرو امام بودند. انقلاب که شد مرحوم حاج شیخ کمیته خمینی شهر را سرپرستی کردند. یادم هست یک روز ایشان خودشان به من زنگ زدند و گفتند فلانی! اموال و پولهایی از کمیته در اختیار ما هست. شما نماینده امام هستید، به من اجازه بدهید که من بتوانم اینها را طبق مصلحت تصرف کنم. خیلی خجالت کشیدم. دیدم ایشان استاد ما هست و اینگونه تواضع می کند. این مسائل خیلی مهم هست، برخی نمی توانند این مسائل را درست درک کنند.
وی افزود: در فیضیه حجره ای بود که مرحوم شهید آیت الله اشرفی اصفهانی حضور داشتند و ظاهرا خانواده شان هم قم نبودند. یادم می آید مرحوم حاج شیخ عبدالجواد عصرها تشریف می آمدند حجره ایشان و در ایوان می نشستند و آیت الله اشرفی چای درست می کردند و دو نفری می خوردند. ما طلبه ها از دور می دیدیم و حسرت می خوردیم که کاش ما هم می رفتم کنار این دو بزرگوار و استفاده می کردیم. این خاطره برای من خیلی شیرین است چون آمدن یک استاد سطح بالای قم و نشستن در ایوان در حضور طلبه ها و چای خوردن آنها با آن صفا و صمیمیت عالم خاصی داشت. این نشان دهنده صفا و صمیمیت ایشان با مرحوم آیت الله اشرفی است.
رئیس مجلس خبرگان تاکید کرد: باید مردم ما، جوانان ما، طلبه های ما، علمای ما از این بزرگان درس بگیرند. مردی که اینطور زحمت کشید و سالها به درس فقه و اصول و فلسفه و کلام و تفسیر اشتغال داشت و ریاضتها کشید. اینطور اینها زندگی کردند. امیدوارم خدا به ما توفیق دهد که ما از اینها یاد بگیریم چطور اینها با صداقت و اخلاص این انقلاب را چه پیش از انقلاب و چه پس از انقلاب بارور ساختند.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید